Hrušovský lepník je slovenský produkt chránený na európskej úrovni

Európska komisia schválila 25. júla 2022 nové chránené zemepisné označenie (CHZO) zo Slovenska. K Skalickému trdelníku, Slovenskej bryndzi či Zázrivskému korbáčiku aktuálne pribudol aj Hrušovský lepník.


Zemepisné označenie znamená, že tento produkt sa nikde na svete, okrem vymedzenej oblasti na Slovensku, nemôžu vyrábať. Inak povedané, jeho pôvod sa viaže ku konkrétnemu miestu alebo oblasti. Aby mohol produkt takéto označenie získať, musí spĺňať prísne kritériá kvality, ktoré sa nemôžu meniť v čase, a teda je pre spotrebiteľov zárukou tradičnej, nemennej chuti.


Hrušovský lepník je okrúhly alebo napoly preložený koláč s priemerom 20 až 35 cm z kysnutého chlebovo-zemiakového cesta. Vyrába sa v slanej a sladkej verzii, pričom slaný lepník je na povrchu potretý cesnakom s maslom alebo masťou a v sladkej verzii je naplnený lekvárom. Rovnako sa vyrába aj ako plnený na povrchu alebo vnútri. Ako náplň sa využíva roztopené maslo s tvarohovo-zemiakovou náplňou so škoricou či vanilkovým cukrom alebo sa plní kapustou. Vyrába sa tradičným ručným spôsobom a je pečený v kamenej peci z lomového kresaného kameňa.


Aktuálne máme na Slovensku registrovaných 36 chránených zemepisných označení a chránených označení pôvodu. Schválené by v Európskej komisii mali tento rok byť ešte dva produkty – Bardejovský med a Tokajské víno zo slovenskej oblasti. „Slovensko opätovne ukázalo, že tradície a hrdosť regiónov sú u nás veľmi silné. Som presvedčený, že Hrušovský lepník po zápise v európskych registroch priláka ešte viac turistov a bude mať pred sebou ešte úspešnejší príbeh," povedal predseda Úradu priemyselného vlastníctva Matúš Medvec.


Zdroj: Mgr. art. Jana Záchenská/ Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Category Management 2: Koho zapojiť do vytvárania plánogramu

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk