kaufland

kaufland veggie banner l

kaufland

Fairtrade zavádza referenčné ceny pre kolumbijskú kávu

V rámci pokračujúceho úsilia o dosiahnutie udržateľného živobytia fairtradových pestovateľov zverejnila organizácia Fairtrade svoje prvé referenčné ceny pre kolumbijskú kávu. Referenčné ceny pokrývajúce dôstojný príjem sú výrazom toho, že Fairtrade považuje udržateľné a stabilné ceny za jeden z kľúčových faktorov pri pestovaní kávy.


Nové dobrovoľné výkupné ceny sú založené na holistickom cenovom modeli Fairtrade, ktorý počíta s tým, že kolumbijskí pestovatelia kávy musia dostať zaplatené toľko, aby mohli investovať do svojich fariem a dovoliť si dôstojnú životnú úroveň. Dôstojný príjem, ktorý umožňuje domácnosti pestovateľov dovoliť si slušné bývanie, jedlo, vzdelanie, zdravotnú starostlivosť a ďalšie náležitosti.


Aj keď objem celosvetového obchodu s kávou presahuje každoročne 220 miliárd dolárov, mnoho pestovateľov kávy stále žije v chudobe. Ako minulý rok zdokumentovala správa asociácie Speciality Coffee Association, volatilita trhu podkopáva schopnosť pestovateľov odolávať ťažkým obdobiam, zatiaľ čo nízke ceny spúšťajú zostupnú špirálu klesajúcej produktivity a príjmov fariem. Nízke ceny kávy v Kolumbii v rokoch 2018 – 2019 v nedávnom období vystriedali terajšie rekordné hodnoty, podporené národným štrajkom a blokádou prístavov. Podľa analýzy Fairtrade aktuálne trhové ceny v Kolumbii prekračujú nové referenčné ceny, nie je však zaručené, že vydržia. A túto neistotu nesú na pleciach pestovatelia.


„Dôstojný príjem je ľudské právo – a je predpokladom na dosiahnutie radu cieľov udržateľného rozvoja,“ uviedla Carla Veldhuyzen van Zanten, medzinárodná poradkyňa Fairtrade pre udržateľné živobytie. „Pokiaľ pestovanie kávy nebude pre pestovateľov obchodne udržateľné, svetu čoskoro káva dôjde. Mladšia generácia pestovateľov už nemá záujem zostať na farmách. Súčasťou riešenia musí byť cena, ktorá zaistí pestovateľom prosperitu a pokrytie nákladov na udržateľné poľnohospodárske postupy.“


Odporúčaná referenčná cena Fairtrade Living Income pre konvenčnú kávu je 9 900 kolumbijských pesos (ekvivalent približne 2,75 USD) na kilogram kávy a 11 000 pesos (3,06 USD) za kilogram kávy v kvalite bio. Tieto ceny zohľadňujú to, aby pestovatelia dosiahli udržateľný výnos a tiež mohli platiť dôstojný príjem všetkým pracovníkom, ktorých si najmú.
Aj po zavedení dobrovoľnej referenčnej ceny zostávajú v Kolumbii naďalej v platnosti minimálna výkupná fairtradová cena a fairtradový príplatok, a to pre všetok predaj fairtradovej kávy. Tieto nástroje vytvárajú akúsi záchrannú sieť, ktorá pomohla mnohým pestovateľom udržať sa nad vodou počas nedávnej cenovej krízy. Fairtrade aj naďalej rozvíja projekty dôstojných príjmov nielen s kávovými spoločnosťami a pestovateľmi.


Zdroj: Fairtrade Česko a Slovensko

Video

Prvé ohlasy spotrebiteľov na recykláciu plastov

Retail Podcast

Category Management: Čo vás čaká pred implementáciou?

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

 NOVINKA 

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk