Iniciatíva slovenských maloobchodníkov: Nechajme obchody vybrať si, kedy budú mať sanitárny deň

V stredu 10.06.2020 prišlo k uvoľneniu prakticky všetkých opatrení, ktoré boli zavedené ako ochrana voči nekontrolovanému šíreniu koronavírusu.


„Ako zástupcovia maloobchodníkov sme radi, že sa fungovanie našich predajní, ako aj našich zákazníkov, môže vrátiť do normálu, na ktorý sme boli zvyknutí. Zároveň plne rešpektujeme zostávajúce opatrenia, a to najmä vo forme častej dezinfekcie, nosenia rúšok v interiéri a iných povinností, pretože zdravie nás a našich zákazníkov je to najcennejšie, čo máme a chceme ho chrániť,“ uvádza sa v stanovisku Iniciatívy slovenských maloobchodníkov (ISKM).


Jej členovia sa však stále nemôžu stotožniť s tým, že popri diskusii o zatvorených nedeliach a napriek vyhláseniam vládnych predstaviteľov prevádzky zostávajú počas nedieľ zatvorené.


„Rozumieme, ak odborníci na základe posúdenia všetkých faktov rozhodnú o povinnosti vykonávať dôkladnú dezinfekciu všetkých priestorov, tzv. sanitárny deň. Mnohé prevádzky sú však túto dezinfekciu schopné vykonávať pred otvorením alebo po ich zatvorení. Rovnako je podľa nás dôležitejšie, ak sa dezinfekcia vykonáva pravidelne a denne, čo aktuálne rieši prakticky každý maloobchodník. Je to určite bezpečnejšie ako keby sme mali čakať týždeň na celodennú dezinfekciu našich prevádzok“ uvádzajú členovia ISKM.


Pokiaľ je aj napriek aktuálnej situácii stále nutné mať sanitárny deň, slovenskí maloobchodníci z tejto iniciatívy požadujú, aby tento nebol striktne definovaný hlavným hygienikom. Chcú, aby si sami mohli vybrať, kedy túto sanitáciu budú vykonávať.


„Navyše na jednej strane sa vo verejných diskusiách často argumentuje tým, že nedeľa má patriť rodine a na základe tohto je požiadavka na zatvorené nedele, na druhej strane je povinnosť vykonávať sanitáciu priestorov práve v tento deň a zamestnanci by tak mali byť v práci,“ uvádza stanovisko združených obchodníkov.


Obchodníci, ktorých ISKM zastrešuje si sami vedia zvážiť, ktorý deň by bol pre povinnú sanitáciu najvhodnejší. Ak teda nie je jasný dôvod, prečo sanitárnym dňom musí byť zrovna nedeľa, vyzývajú krízový štáb, hlavného hygienika ako aj predstaviteľov Vlády SR, aby pristúpili k zmene opatrenia a v prípade nutnosti nariadili sanitárny deň, ale bez určenia konkrétneho dňa v týždni. V súčasnej situácii nie je podľa ich názoru z pohľadu hlavného hygienika nutné, aby mali sanitárny deň gastro prevádzky, ktoré pracujú v hygienicky rizikovejšom prostredí ako predajne s elektrom, textilom, športovými potrebami a podobne, rovnako otvorené môžu byť aj služby. Nie je teda pochopiteľné, prečo musí byť jeden deň v týždni zatvorený maloobchod.

 

 

Zdroj: Iniciatíva slovenských maloobchodníkov (ISKM)

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Category Management 2: Koho zapojiť do vytvárania plánogramu

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk