Ľudia si zvykli platiť bezkontaktne aj vyššie sumy

Hovorí v rozhovore pre RETAIL magazin.sk Ľubica Gubová, country manažérka Visa pre Slovensko. V rozhovore hodnotí aktuálny stav a budúcnosť platieb na Slovensku, trendy a novinky v tejto oblasti ku ktorým patria napríklad platby nositeľnými zariadeniami a prezentuje zaujímavú súťaž pre obchodníkov Visa Slovak Top Shop.

 

lubica gubova 1

 

Pandémia podporila mnohé zmeny a urýchlila zavádzanie technologických noviniek. Týka sa to aj oblasti platieb. Čo všetko sa zmenilo, pokiaľ ide o platobný proces?


Počas pandémie, keď sme sa snažili dodržiavať hygienické nariadenia a minimalizovať akýkoľvek fyzický kontakt, si spotrebitelia veľmi obľúbili bezkontaktné platby, medzi ktoré patria aj platby cez mobilné zariadenia. Pohodlnosť a rýchlosť týchto platieb sa u spotrebiteľov natoľko ujali, že už sa nechcú a neplánujú vrátiť k platbe hotovosťou, pokiaľ to nebude nutné. Náš prieskum o vzťahu k platobným metódam ukázal, že vyše polovica opýtaných zaplatila za svoj posledný nákup bezhotovostne. Na tento stav samozrejme zareagovali aj obchodníci. Keďže bezkontaktné platby zažívajú svoj najväčší rozmach, obchodníci sa snažia držať krok s potrebami svojich zákazníkov a rozširujú svoje možnosti bezkontaktných platieb. Avšak na Slovensku priestor na digitalizáciu zo strany obchodníkov a poskytovateľov služieb ešte stále je.


Rovnako výrazný je nárast platieb online. Covid-19 nenávratne zmenil celý retailový svet. Naša štúdia ukazuje, že takmer polovica slovenských spotrebiteľov uskutočnila svoju poslednú platbu online. V roku 2021 sa podľa štatistických údajov na Slovensku vykonalo v eCommerce prostredí viac ako 32 miliónov platieb. Podľa zatiaľ dostupných údajov z roku 2022 to vyzerá, že v prostredí eCommerce sa dosiahne až 40 miliónov. Necháme sa prekvapiť.

 

Aká bude budúcnosť platieb a príslušných technológií?


Všetko nasvedčuje tomu, že budúcnosťou sú digitálne platby. Sú pohodlné, rýchle a bezpečné. Spotrebitelia si to uvedomujú a je to vidno aj na dátach. Obľúbené sú v súčasnosti mobilné platby, ktoré už nevyžadujú prítomnosť fyzickej karty. Virtuálna karta v mobilnom zariadení, virtuálna peňaženka a iné druhy platieb cez smart zariadenia sú už každodennou záležitosťou, s ktorou sme sa rýchlo zžili. Ak by sme to posudzovali podľa trendu škandinávskych krajín, ktoré sú v tomto smere asi najpokrokovejšie v rámci Európy, hotovosť bude čoraz viac na ústupe.


Navyše, žijeme vo svete, kde už má mnoho fyzických vecí schopnosť pripojiť sa na internet a vymieňať si údaje s inými zariadeniami a systémami cez verejné siete. To otvára obrovskú príležitosť pre pohodlné a inteligentné nakupovanie v digitálnom svete.

 

 

 

„Čokoľvek s digitálnym "srdcom" sa môže stať bezpečným a vždy dostupným platobným zariadením.“

 

 

Dnešné technologické výdobytky nám ponúkajú naozaj širokú škálu možností. Vo Vise sa neustále snažíme sledovať trh, prispôsobovať sa a prinášať inovácie podľa dopytu spotrebiteľov a obchodníkov.

 

Slovensko patrí k lídrom, pokiaľ ide o obľúbenosť bezkontaktných platieb. Aký podiel tvoria momentálne na Slovensku bezkontaktné platby?


Zvýšenie limitu z 20 na 50 € bez zadania PIN v roku 2020 určite pomohlo k popularite bezkontaktných platieb. Priemerná bezkontaktná platba bola v roku 2022 okolo 23 €, čo znamená, že ľudia si zvykli platiť bezkontaktne aj vyššie sumy. Na Slovensku je takmer 100 % všetkých vydaných kariet bezkontaktných. A takmer 75 % všetkých platieb kartami je vykonaných bezkontaktným spôsobom (údaje SBA, september 2022). Medzi bezkontaktné platby patria aj platby mobilmi a smart hodinkami. Do septembra 2022 ich bolo vykonaných vyše 100 miliónov. V roku 2021 to bolo niečo vyše 72 miliónov. Takže vidíme obrovský nárast.

 

mobile payments

 

Aký podiel ľudí využíva na Slovensku hotovosť?


Používanie hotovosti klesá, čo dokazujú dáta a hovoria nám to aj výsledky našich prieskumov. Podľa prieskumu o vzťahu k platobným metódam hotovosť ako platobnú metódu spontánne uviedla len polovica respondentov, čo je výrazne menej ako v iných krajinách z prieskumu. Vysoké spontánne povedomie o platbe kartou a vysoký podiel bezkontaktných platobných metód (v porovnaní s inými krajinami) dokazujú, že Slováci majú v obľube digitálne transakcie.

 

Spomenuli ste platby nositeľnými zriadeniami. Ako sa tento spôsob platieb ujíma na Slovensku? Aký podiel patrí takýmto platbám? Kto najčastejšie týmto spôsobom platí a aké zariadenia sú najviac využívané?


Platby nositeľnými zariadeniami, mobilom či hodinkami, sa stávajú čoraz obľúbenejším spôsobom platenia medzi spotrebiteľmi na celom svete a tiež u nás. Ako som uviedla, za prvých 9 mesiacov roku 2022 bolo vykonaných vyše 100 miliónov platieb mobilom či hodinkami, čo je obrovský nárast, ktorý podčiarkuje narastajúcu obľúbenosť tejto formy platenia. Platby mobilom majú mnoho výhod. Sú jednoduché, rýchle a bezpečné. Mobilné platby, v obchode alebo online, sú jedným z najbezpečnejších spôsobov platenia. Všetky takto uskutočnené platby sú chránené rovnako ako akákoľvek iná transakcia kartou.

 

Nedávno sme predstavili výsledky prieskumu o platbách mobilom. Podľa neho je medzi slovenskými spotrebiteľmi povedomie o tom, že mobilom môžu platiť v obchode aj online veľmi vysoké. Dve tretiny respondentov používa mobily aj na nakupovanie a platenie online.

 

 

 

„Takmer tretina spotrebiteľov na Slovensku platí mobilom bezkontaktne v obchode. 6% respondentov uviedlo, že platia hodinkami.“

 

 

V čom je Slovensko, ak posudzujeme platby nositeľnými zriadeniami, špecifické?

 

Špecifické pre slovenský trh je napríklad to, že 81% respondentov vo veku 45 – 54 rokov si uvedomuje, že v obchodoch môžu platiť mobilmi, a to je najväčší podiel v rámci tejto vekovej kategórie spomedzi všetkých trhov, kde sa prieskum uskutočnil.

 

Odráža sa stále obľúbenejšie bezkontaktné platenie na výberoch z bankomatov?


Obľúbenosť bezkontaktných platieb dokazujú aj štatistické údaje. Počet bezkontaktných platieb sa z roka na rok zvyšuje. V roku 2021 bol prvýkrát počet platieb mobilom vyšší ako počet výberov z bankomatu. A tento trend pokračoval aj v roku 2022, dokonca oveľa výraznejšie. Hoci objem vybraných peňazí z bankomatu je ešte stále vyšší, počet výberov od začiatku pandémie klesol.

 

Aká hustá sieť bankomatov je momentálne na Slovensku?


Na Slovensku je okolo 2 800 bankomatov, ale tento počet stále klesá. V záujme bankového sektora je, aby sa práca a manipulácia s hotovosťou odbúrala.

 

Ako je to v okolitých krajinách?


Je to rôzne. V spomínanej Škandinávii sa už hotovosť takmer nepoužíva, kým napríklad v Nemecku je veľmi obľúbená, čo by sa mohlo zdať mnohým prekvapivé. Podľa nášho prieskumu sú pokrokovými spotrebiteľmi ohľadne platieb mobilom rumunskí spotrebitelia.

 

Na Slovensku je však ešte stále veľa malých obchodníkov, ktorí neponúkajú možnosť bezhotovostnej platby. A sú aj takí, ktorí majú pri pokladniciach uvedené „Platba kartou nad 5 eur“ Aký je dôvod, že malí obchodníci platobný terminál odmietajú?


Obavy z poplatkov sú jeden z najhlavnejších dôvodov prečo sa obchodníci zdráhajú zaviesť akceptáciu digitálnych platieb. Hotovosť však tiež prináša mnoho skrytých nákladov, ktoré si obchodníci neuvedomujú. Vyžaduje čas na manipuláciu, poplatky za hotovostné vklady v bankách a podobne. Z finančného hľadiska sa platby hotovosťou a cez terminál obchodníkom minimálne vyrovnávajú. Ale keďže spotrebitelia už viac uprednostňujú bezhotovostné platby, je potrebné vychádzať im v ústrety, lebo je to konkurenčná výhoda.

 

 

 

„Používanie platobného terminálu môže zvýšiť obchodníkom tržby v priemere až o 15%.“

 

  

Obchodníci tým tiež prilákajú nových zákazníkov, udržia lojalitu existujúcich a skrátia nákupný proces, keďže bezhotovostná platba je pohodlná a rýchla.

 

Na tisíc slovenských obyvateľov pripadá približne 20 platobných terminálov. U našich českých susedov je to však oveľa viac. Aký je aktuálny vývoj?


Medziročne vzrástol počet terminálov k septembru 2022 o takmer 4 a pol tisíca (údaje SBA). Počet platobných terminálov je momentálne takmer 70 tisíc. Je zreteľné, že od pandémie si to obchodníci stále viac uvedomujú a snažia sa ponúkať zákazníkom možnosť bezhotovostných platieb, ktoré sú pre malé a stredné podniky v dnešnom svete nevyhnutnosťou. Ešte stále však vidíme priestor na rozširovanie akceptácie bezhotovostných platieb. Podľa údajov registrovaných živnostníkov je tu priestor pre minimálne ďalších niekoľko desiatok tisíc terminálov.

 

Ako podporujete podnikateľov, obchodníkov pri prechode do digitálneho prostredia?

 

Iniciatívy na podporu digitalizácie mikro, či malých podnikov sú v súčasnosti veľmi dôležité. Cez pandémiu zažívali práve títo podnikatelia ťažké obdobie, a preto sa im snažíme pomôcť. Vo Vise sme v októbri 2020 spustili program Slovensko platí kartou. Hlavným cieľom programu je zvýšenie počtu miest, teda obchodníkov a poskytovateľov služieb, u ktorých je možné platiť bezhotovostne. Podpora spočíva v poskytnutí fyzického alebo virtuálneho platobného terminálu (pre eshopy) na pol roka bez mesačných poplatkov. Zapojiť sa môžu všetci obchodníci na Slovensku – vrátane internetových, ktorí za posledných 12 mesiacov neprijímali digitálne platby. Tento program bol spustený v spolupráci s našimi klientmi z bankového sektora, ministerstvom financií a ďalšími partnermi. Spustená bola aj webstránka slovenskoplatikartou.sk, kde sa môžu obchodníci, ktorí majú záujem o túto podporu dozvedieť podrobnejšie informácie a priamo sa do programu zapojiť.

 

Čo všetko musí podstúpiť napríklad menší obchodník, ak si chce nechať zaviesť platobný terminál?

 

Keď sa podnikateľ rozhodne zapojiť do nášho programu Slovensko platí kartou, navštívi našu stránku, vyberie si spolupracujúcu spoločnosť a na 6 mesiacov získa platobný terminál bez poplatkov. Ak sa po skončení šesťmesačnej doby rozhodne, že si terminál ponechá, poplatky bude ďalej uhrádzať svojej banke.

 

Zriadenie platobného terminálu je veľmi jednoduchý proces a konkrétne informácie sú k dispozícii na stránkach jednotlivých poskytovateľov platobných terminálov.

 

Neustále sa snažíme prinášať nové spôsoby ako podporiť podnikateľov a následne spotrebiteľov. Jednou z našich inovácií je napríklad aplikácia Tap to Phone. Táto aplikácia zmení smart zariadenie na platobný terminál, či softvérové predajné miesto, cez ktoré môžu obchodníci prijímať bezkontaktné platby, bez fyzického terminálu. Použiť sa dá na každom Android smart zariadení s podporou NFC. Spolupracujeme s mnohými bankami, ktoré už túto službu prinášajú svojim klientom. Takže sa už ľahko môže stať, že u obchodníka budete pri platení prikladať mobil k mobilu.

 

lubica gubova 2

 

Približne polovica slovenských spotrebiteľov berie pri nakupovaní do úvahy aj aspekt udržateľnosti. Rovnako od firiem očakávajú, že sa zapoja do spoločensky zodpovedného podnikania a aktívne sa budú podieľať na tom, aby bolo udržateľné správanie pre zákazníkov dosiahnuteľné. Aké kroky v tejto súvislosti podnikáte?

 

Visa v tejto oblasti začala spolupracovať so spoločnosťou ecolytiq. Z našej spolupráce vzišla kalkulačka uhlíkovej stopy, ktorá analyzuje údaje o platobných transakciách v reálnom čase a ku každej transakcii vypočíta odhadovanú výšku uhlíkovej stopy. Kalkulačka je navrhnutá tak, aby spotrebitelia videli, aký vplyv má ich správanie a životný štýl na životné prostredie okolo nás. Tiež im má pomôcť zamyslieť sa nad zmenou a prostredníctvom zobrazovaných tipov a rád im ukazuje ako sa môžu správať udržateľnejšie. Na Slovensku je kalkulačka uhlíkovej stopy od ecolytiq súčasťou Účtu pre Modrú planétu, ktorý predstavila Tatra banka. Tatra banka bola prvá v rámci regiónu strednej a východnej Európy, ktorá svojim klientom takúto možnosť ponúkla. V aplikácii Tatra banky si môžu užívatelia jednoducho pozrieť, aký dopad na životné prostredie mal ich nákup. Iniciatívy zamerané na udržateľnosť sú populárne medzi spotrebiteľmi, pretože nielen motivujú k lepšiemu a udržateľnejšiemu správaniu, ale im aj môžu ušetriť peniaze.

 

Visa je hlavným partnerom súťaže Visa Slovak Top Shop. Ambasádorom je Marcel Gajdoš, generálny riaditeľ Visa pre Česko, Slovensko a Maďarsko. Známy je víťaz prvého ročníka 2021. Čo je poslaním súťaže a ako prebieha?


Visa Slovak Top Shop je súťaž, ktorá bola spustená v júli 2021 a je určená pre všetky maloobchodné predajne na Slovensku. Visa je titulárnym partnerom súťaže. Veľmi radi sme sa do tohto projektu zapojili, pretože obchodníci odkázaní na kamenné predajne boli pandémiou zasiahnutí najviac. Tieto podniky to mali počas lockdownu mimoriadne ťažké, keďže opatrenia mali negatívny dopad na návštevnosť, a tým aj na ich tržby.

 

Súťaž Visa Slovak Top Shop prebieha na základe odborného posúdenia ich konceptu, exteriéru aj interiéru predajne, instore marketingu, spôsobu, akým vystavujú tovar, ale aj prístupu personálu. Z hľadiska spoločnosti Visa je dôležitá možnosť bezhotovostného platenia. Je to aj atmosféra, príjemné osvetlenie, vône či hudba, ale tiež lákavé vystavenie produktov, čo zákazník hľadá v kamennej prevádzke a čo eshop nedokáže sprostredkovať. Tie najlepšie prevádzky svojim zákazníkom poskytujú neopakovateľný a jedinečný nákupný zážitok.

 

Súťaž Visa Slovak Top Shop úspešne pokračoval aj v roku 2022. Zámerom organizátorov súťaže bolo rozšíriť hodnotenie prevádzok aj mimo Bratislavu, do celého Slovenska, čo sa aj podarilo. Už máme niekoľko víťazov mesiaca mimo Bratislavy.

 

Samotná súťaž prebieha na mesačnej báze. Z nominovaných prevádzok vyberajú víťazov na základe hodnotenia ôsmych kritérií vyškolení inšpektori, víťaza celého ročníka však vyberá z jednotlivých víťazov mesiaca finálna porota. Víťazov ročníka 2022 vyhlásime na slávnostnom odovzdávaní už v marci.

 

Visa na Slovensku rozšírila v poslednej dobe svoje pôsobenie. Aký veľký je tím Visa na Slovensku? Akí odborníci sú jeho súčasťou a za čo sú zodpovední?

 

Pobočka Visa vznikla na Slovensku v júli 2020. Postupne sme sa rozrastali a dnes už náš tím tvorí 7 ľudí, odborníkov vo svojej oblasti. Našou hlavnou úlohou je rozvoj obchodných aktivít spoločnosti na slovenskom trhu, upevňovanie vzťahov s klientmi a partnermi spoločnosti, ale aj budovanie povedomia o značke a reprezentácia hodnôt Visa. Máme na Slovensku malý, ale silný tím, ktorý poskytuje klientom podporu vo všetkých kľúčových oblastiach – produkt, marketing, ale aj analytika a consulting. Z pohľadu klientov sa staráme jednak o vydavateľov platobných kariet, ale našou úlohou je aj rozširovanie akceptácie kariet a spolupráca s ďalšími subjektami v rámci platobného ekosystému.

 

Aké novinky a aktivity pripravujete vo Visa v najbližšom období?


Noviniek a aktivít máme stále veľa, keďže sme jedným zo svetových lídrov v platobných technológiách. Neustále chystáme inovácie v produktovej oblasti, ale napredujeme aj v CSR projektoch či v podporných aktivitách. Nedávno sme sa stali partnerom TREND TOP kategórie Podnikateľka roka 2022, aby sme podporili a povzbudili v podnikateľskom úsilí ženy. Spolupracujeme na edukatívnych kampaniach, napríklad na kampani #predigitalnubezpecnost od Tatra banky. Našim cieľom, kdekoľvek pôsobíme, je uľahčiť ľuďom spôsob, akým platia a akým prijímajú platby. Nech sú kdekoľvek. Aby to bolo rýchle, pohodlné a v neposlednom rade bezpečné.

 

Pripravil: Daniel Košťál
Foto: archív Ľubica Gubová, Visa

 

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk