Technológie podporujú efektívnosť obchodníkov

Usporiadatelia konferencie Retail Summit, každoročného významného stretnutia celého obchodného trhu, prichádzajú 4.10.2022 s menšou špecializovanou akciou, ktorá sa uskutoční v Prahe a je dokonale ušitá na mieru súčasnej rýchlej dobe. Konferencia z cyklu „Retail in Detail“ od Blue Events nesie podtitul „Digitech“ a zaoberať sa bude technológiami pre efektívnejší obchod.

 

rid2022 ilustracne


Ako súčasné technologické možnosti pomáhajú obchodným firmám lepšie fungovať v dobe plnej nových výziev? O tom budú diskutopvať odborníci a zástupcovia obchodných firiem. Je možné optimálne prepojiť kamennú predajňu s e-shopom? Sú nové samoobslužné riešenia či inovácie v obchodných platbách efektívne? A prečo v retaile rozhodne nepodceniť kyberbezpečnosť? To sú témy, ktorým sa venuje celodenná akcia v priestoroch O2 universum.


Komplexný pohľad na zákazníka a prepojenie kamennej predajne a e-shopu predstaví v úvode Pavel Špryňar, riaditeľ Deloitte Digital s bohatými skúsenosťami s transformačnými projektami. Konkrétne príklady prepojenia predajných kanálov predstaví Lukáš Havlásek, Web & Innovations Director z Notino. “ Kamenný obchod je na rozdiel od internetového beh na dlhú trať. Notino spája obidva svety, aby vytvorilo pre zákazníka najlepšiu skúsenosť. S podporou technológií a dát personalizuje, pomáha zákazníkom s výberom sortimentu a zjednodušuje prácu svojim zamestnancom,“ približuje L. Havlásek. Podelí sa vo svojom prípsevku ako o to, čo im funguje, tak o „slepé uličky“.

 

Podobnú tému z pohľadu MAKRO Cash & Carry ČR odprezentuje Jiří Nehasil, ktoré v tejto spoločnosti pôsobí už trinásty rok, aktuálne ako Sales & Operations Director. Ako veľkoobchod má Makro jedinečnú výhodu v tom, že má vďaka registráciám bohaté zákaznícke dáta za 25 rokov fungovania v Česku.


Jednoduché online platby a kyberbezpečnosť


V rámci približovania online a klasického retailu vždy musí prísť reč aj na tému platieb, ktoré v online prostredí majú stále isté rezervy. Pravidla hry menia tohtoročné inovácie v oblasti platenia na internete Click to Pay, ktorá sa medzi českými držiteľmi kariet rýchlo presadzuje. „Prináša rýchlejšie, pohodlnejšie a bezpečnejšie platenie kartami v on-line pre všetkých držiteľov aj obchodníkov,“ hovorí ďalší z rečníkov Luděk Slouka zo spoločnosti Mastercard a predstaví všetko podstatné pre zavedenie Click to Pay do online predajného kanálu.


Bezpečnosť v kyberpriestore je predpokladom pre podobné riešenia, ale stále viac aj témou sama o sebe. Počet kybernetických útokov výrazne rastie a obchodníci sú cieľom predovšetkým kvôli bohatým zásobám zákazníckych dát. Je však lacnejšia prevencia alebo reakcia na konkrétny útok? „Každý retailer vám presne spočíta, akú stratu pre jeho podnikanie predstavuje napríklad hodinový výpadok e-shopu alebo nečakané zatvorenie predajne. Cenu zákazníckych dát a hlavne cenu za ich stratu pre dlhodobo budovanú značku už však málokto dokáže vyčísliť,“ upozorňuje Radek Šichtanc, riaditeľ útvaru Bezpečnosti v spoločnosti O2. Vo svojom príspevku zasvätí účastníkov do aktuálnych otázok IT bezpečnosti. Ukáže, čo všetko je potrebné pred hackermi chrániť, ale tiež aká je výška minimálnej investície do kyberbezpečnosti, aby ešte dávala zmysel.


Pokročilé technológie v predajniach už nie sú sci-fi


„To by u nás nefungovalo, my máme každú predajňu inú. Najprv musíme zjednotiť sortiment a predajne prestavať. A až potom môžeme začať s plánogramami a space planningom.“ Tieto vety počúva pomerne často Petr Kavánek zo spoločnosti Quant. Vo svojom príspevku vysvetlí, prečo je to presne naopak a prečo je zavedenie „space planningu“ tou najefektívnejšou cestou, ako dostatočne zjednotiť sortiment a efektívne plánovať prestavby. V spoločnosti 4MAX zasa často počujú, že Self Check Out alebo Scan&Go sú len pre veľké potravinárske reťazce. Menšie inštalácie pritom fungujú. Niekedy dokonca dlhšie a lepšie ako tie, čo sa vám možno vybavia z veľkých predajní.


Tiež ďalší rečníci sa budú venovať technológiám pre kamenný obchod. Ako rýchlo a efektívne plánovať smeny na základe reálnych potrieb prevádzky, a pritom dodržať zákonník práce a ešte mať spokojných zamestnancov? Svoje skúsenosti z praxe bude spoločne zdieľať zástupca Albert Česká republika, Petr Žídek a jeho kolega Karel Jelínek zo spoločnosti AristoTelos Workforce Management. Pracujú s pokročilými metódami matematickej optimalizácie, ale zároveň poskytujú užívateľsky prívetivé prostredie.


O digitálnych cenovkách sa v posledných rokoch veľa hovorí, ich zavádzanie v praxi má však celú skálu úskalí. Pavel Císař z Plzeňského Prazdroja má okrem iného skúsenosti z využitia metriky pre sekundárne vystavenie tovaru na predajniach, ktorá Prazdroju pomáha lepšie plniť potreby koncových zákazníkov. „Ten, kto dlhodobo pracuje v oblasti rýchloobrátkového tovaru, dokáže odpovedať na množstvo vecí iba vďaka know-how nabitému skúsenosťami. Avšak častokrát si so sebou môžeme niesť pokrútenú pravdu minulosti, ktorá nereflektuje dnešnú rýchlo sa meniacu dobu. Dnešné technológie pritom ponúkajú možnosť získať celú radu relevantných dát,“ hovorí P. Císař. Poradí, ako skombinovať technológie a know-how pre vytvorenie lepšieho záźitku z nakupovania.


Záverečný blok je venovaný diskusii odborníkov na technológie, ako z radov obchodníkov, tak zo špecializovaných firiem. Diskutovať budú Jiří Caudr zodpovedný v Alza za rozvoj AlzaBoxov, šéf e-commerce a konateľ Sportisima František Gregor, Lukáš Němčík, šéf marketingu a rozvoja Skupiny COOP, ďalej Adam Pýcha, riaditeľ e-commerce a marketingu Knihy Dobrovský, a napokon dvaja šéfovia českých firiem zameraných na inovácie v retaile Miroslav Krupa (SLUNO) a Karel Jelínek (AristoTelos).


Konferencia Retail in Detail – Digitech 2022 je určená všetkým účastníkom obchodného trhu, ktorí majú ambíciu uspieť, zefektívňovať svoje podnikanie a rozvíjať biznis pomocou digitálnych technológií. Zúčastnia sa jej predovšetkým obchodní manažéri v predajniach aj v prevádzkovom zázemí, na pozíciách v obchode, marketingu, nákupe, či logistike.


Zdroj a foto: Blue Events

 

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk