Zaokrúhľovanie mincí od júla: Čo by ste mali vedieť?

Už v piatok, 1.7. sa stanú realitou zmeny pri platení za tovary aj služby. Najmenšie jedno a dvojcentové mince sa začínajú vyraďovať z obehu.


Tieto mince sa však nerušia, len sa upravuje spôsob ich zaokrúhľovania pri platení v hotovosti. Zákazníci nimi môžu platiť aj naďalej.


Zaokrúhľovať' sa bude až výsledná suma nákupu, a to matematickým spôsobom k piatim centom. Ak je teda výsledná cena nákupu pred zaokrúhlením 3 eurá a 66 centov zákazník v hotovosti zaplatí 3 eurá a 65 centov. V prípade, ak by bola suma 63 centov, zákazník zaplatí 65 centov.


Zmena sa týka iba platieb v hotovosti. Ak by sa celý nákup platil napríklad platobnou kartou, suma sa nezaokrúhľuje. Avšak môže nastať situácia, keď časť nákupu zaplatí zákazník v hotovosti a časť' platobnou kartou. Ak je výsledná cena nákupu napríklad 48 eur a 32 centov, a kupujúci chce 8 eur a 32 centov zaplatiť v hotovosti, zaokrúhli sa len táto suma. Zákazník teda zaplatí 8 eur a 30 centov v hotovosti a zvyšok, teda 40 eur aj dva ceny, doplatí platobnou kartou bez zaokrúhlenia.


Zdroj: Ministerstvo financií SR

 

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Category Management 2: Koho zapojiť do vytvárania plánogramu

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk