Prechodné obdobie končí, od júla sa môžu predávať už len zálohované nápojové obaly

Po pol roku fungovania zálohového systému sa na Slovensku končí prechodné obdobie, ktorého cieľom bolo uľahčiť situáciu s nástupom plynulého zálohovania predajcom nápojov. Do konca júna 2022 platí stále možnosť predávať nápoje nielen v nových, zálohovaných obaloch označených symbolom Z-Zálohované, ale aj v starých nezálohovaných.


Znamená to, že od 1. júla 2022 sa na Slovensku už môžu predávať len nápoje v zálohovaných jednorazových obaloch.
„Prechodné obdobie je štandardnou a potrebnou súčasťou postupného nábehu na zálohový systém. Jednak aby sa zabezpečila postupná výmena obalov a trh sa mohol zmene prispôsobiť. Zákon tak zohľadnil potreby distribútorov, ktorí potrebovali čas, aby mohli dopredať zásoby,“ vysvetľuje význam prechodného obdobia Lucia Morvai, riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému. Zálohový systém sa tak od júla dostáva do fázy, v ktorej je spustený naplno. Tým však zďaleka nekončí plnenie jeho cieľov, práve naopak.


„Zálohovanie je dynamický systém, ktorý sa neustále vyvíja. Tak na strane Správcu ale aj distribútorov a výrobcov budeme neustále hľadať možnosti, ako veci robiť lepšie a efektívnejšie, aby sme mali na Slovensku udržateľný systém, ktorý spotrebitelia radi využívajú a zároveň je pohodlný a dostupný pre všetkých,“ vysvetľuje L. Morvai.


Ako príklad uvádza aktívnu spoluprácu Správcu zálohového systému a distribútorov na raste počtu odberných miest. „V zálohovom systéme sa povinne zo zákona musia stať odbernými miestami len predajne s plochou väčšou než 300 m2, všetky ostatné sa zapájajú dobrovoľne. Jednou z našich priorít je práve intenzívna komunikácia s menšími predajňami a rozširovanie siete odberných o ďalšie dobrovoľné prevádzky tak, aby sa možnosť zálohovať priblížila k ľuďom do maximálnej možnej miery. Aktuálne máme v odbernej sieti registrovaných viac ako 2600 predajní, z čoho je takmer 1500 práve dobrovoľných a pribúdajú nové, aby tak vyšli v ústrety svojim zákazníkom a získali konkurenčnú výhodu.


Zdroj: Správca zálohového systému

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Category Management 2: Koho zapojiť do vytvárania plánogramu

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk