Už len do konca januára možno uviesť na trh nezálohované obaly

Od 1. januára 2022 funguje na Slovensku zálohový systém pre nápojové obaly. Takýto systém sa nedá zaviesť zo dňa na deň, preto je zákonom stanovené prechodné obdobie, počas ktorého sú v predajniach zálohované aj nezálohované obaly.


Každý výrobca alebo dovozca, ktorý chce uvádzať nápoje na slovenský trh si najskôr musí splniť registračnú povinnosť v zálohovom systéme. Pre výrobcov aj dovozcov nápojov končí prechodné obdobie 31.1.2022. Po tomto dátume už na slovenský trh nemôžu uviesť nápoje v obale, ktorý nebol registrovaný v zálohovom systéme a riadne označený symbolom zálohovania. Obchodníci majú prechodné obdobie dlhšie – do konca júna 2022, dokedy môžu dopredať staré zásoby. Takže od 1. júla 2022 sa v predajniach už nemôžu predávať nezálohované nápojové plastové fľaše a plechovky.
Zálohujú sa všetky jednorazové plastové fľaše a plechovky od nápojov s objemom 0,1 l až 3 l vrátane. Na každej zálohovanej fľaši či plechovke je symbol „Z“ v recyklačných šípkach a text „ZÁLOHOVANÉ“.


„Zálohujú sa jednorazové plastové fľaše a plechovky nápojov ako sú minerálne vody, sladené nápoje, ovocné šťavy, ľadové čaje, energetické nápoje, pivo, víno či miešané alkoholické nápoje. Nezálohujú sa obaly z mlieka, nápojov s obsahom mlieka, sirupov a alkoholických nápojov s obsahom alkoholu nad 15 percent, ani potraviny ako olej či ocot,“ vymenúva Lucia Morvai, riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému.


Mária Trčková, riaditeľka Správcu zálohového systému pripomína, že práve výrobcovia nápojov potrebujú do konca januára vyriešiť svoje registračné povinnosti so Správcom. „Dôležité pritom je, aby bol úspešne ukončený celý registračný proces a obaly boli verifikované zo strany Správcu. Nestačí teda len podať žiadosť o registráciu. Ak sú niektorí výrobcovia či importéri, ktorí tak doposiaľ ešte neurobili je nevyhnutné, aby sa bezodkladne obrátili na Správcu a spustili proces registrácie ich obalov. Inak nebudú môcť po 31.1.2022 uvádzať svoje obaly na trh, “ zdôrazňuje M. Trčková.


Táto povinnosť sa pritom týka nielen veľkých výrobcov nápojov, ale každého výrobcu, dovozcu či napríklad aj menších remeselných pivovarov či lokálnych výrobcov vína, ktorí plnia nápoje do plastových fliaš alebo plechoviek. Do zálohového systému sa registruje každý obal, ktorý sa predáva na slovenskom trhu bez výnimky. Len riadne registrované obaly sa aktualizujú v centrálnej databáze zálohomatov a ručných skenerov a je možné ich uvádzať na trh, distribuovať a následne odobrať od zákazníka a vyplatiť záloh 15 eurocentov.


Vrátiť zálohovaný obal je možné v každej predajni, ktorá je zapojená do zálohového systému. Takýchto prevádzok je zatiaľ približne 2 000 po celom Slovensku, toto číslo sa bude ďalej zvyšovať.


Záloh 15 eurocentov zaplatí spotrebiteľ pri kúpe nápoja v plechovke alebo plastovej fľaši, ktorá je označená symbolom „Z“. Cena nápoja a výška zálohu sú vždy zobrazené oddelene. Keď potom takúto plechovku alebo plastovú fľašu vráti do predajne, dostanete za ňu 15 eurocentov naspäť. Kupón s hodnotou zálohov za vrátené zálohované obaly si môže zákazník uplatniť ako zľavu z nákupu alebo hotovosť v tej predajni kde obaly vrátil.


Zdroj: Správca zálohového systému

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Category Management 2: Koho zapojiť do vytvárania plánogramu

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk