Udržateľnosť má pri figurínach veľa možností

Extravagantné figuríny určené na prezentáciu odevov boli pre návštevníkov veľtrhu EuroShop vždy veľkým lákadlom. Inak to nie je ani v súčasnosti. Napokon v maloobchode s módou sú nenahraditeľné.

 

figuriny uvod v

 

Vo výkladoch sú tvorcami emócií, často krát rozhodnú o tom, či zákazníci vojdú do predajne a niečo si kúpia. Doba sa mení a obchodníci s módou pri výbere figurín nehľadia len na ich celkovú atraktivitu. Aj do tejto sféry vstupuje faktor udržateľnosti, pričom sa uplatňujú rôzne prístupy. Napríklad figuríny z udržateľných, recyklovateľných surovín, v kurze je aj renovácia starých, nepoužívaných figurín. Existujú však aj iné cesty, ktoré ale zatiaľ nie sú príliš obľúbené. Konkrétne ide o presun výroby späť do Európy, zvýšenie prepravnej efektivity, ako aj predĺžená životnosť figurín...


Vosk, papier a neskôr plast


Až do roku 1930 a následne po vojne, až do 50. rokov 20. storočia sa figuríny vyrábali z vosku alebo papierovej hmoty. Neskôr už zo sklenených vlákien, ktoré boli vystužené polyesterom impregnovaným živicou (GFRP). Tieto figuríny sa vo veľkom vyrábajú na Ďalekom východe, hoci sa väčšinou navrhujú a napokon aj skončia na európskom trhu. Podľa súčasných poznatkov, materiál GFRP, slúžiaci na výrobu figurín, nepredstavuje zdravotné riziko, a preto nie je klasifikovaný ako špeciálny odpad. Druhou stranou mince je ale to, že sa rozkladá veľmi pomaly.


Spracovanie živice a sklenených vlákien si navyše vyžaduje starostlivý prístup. Nesprávna manipulácia, nedostatočné systémy odvádzajúce splodiny alebo nevhodné filtre vo výrobných priestoroch môžu spôsobiť zdravotné problémy a zvyšovať emisie skleníkových plynov.

 

figuriny2020 a


Alternatívne môžu byť figuríny vyrobené z polypropylénu (PP). Polypropylén neobsahuje zmäkčovadlá, a preto je zdravotne menej škodlivý. Aj jeho výroba však vyžaduje použitie niektorých chemikálií. Figuríny vyrobené z tohto materiálu sú lacnejšie, avšak ich tuhosť a schopnosť vyformovania detailov sú horšie ako v prípade figurín z GFRP. Oba plasty sú recyklovateľné, čiže figuríny by nemali skončiť na skládke. Plasty sa totiž nerozložia ako organické látky na kompost, ale zostanú neporušené po mnoho desaťročí.

 

Taliansky výrobca Bonaveri si pri výrobe figurín stanovil za cieľ znížiť emisie C02. V súlade so svojim presvedčením o tom, že „móda prichádza a odchádza, ale príroda zostáva navždy“, uviedla spoločnosť v roku 2016 na trh figurínu, ktorú tvorí 72% bio plastov na báze cukrovej trstiny - tzv. B Plast®. Tieto figuríny sú povrchovo ošetrené látkou na báze pomarančového oleja (B Paint®). Zvyšných 28% tvoria plasty, ktoré sú stále nevyhnutné kvôli zabezpečeniu stability figurín. S týmto materiálovým zložením Bonaveri ponúka „zelenú“ alternatívu k 100% plastovým figurínam z hľadiska trvanlivosti a stability, pričom cena je len o 10% vyššia v porovnaní s tradične vyrábanými figurínami.


Bonaveri už v roku 2016 znížil emisie C02 vo výrobnom reťazci figurín o 25%. „O ďalšiu optimalizáciu sa snažíme aj naďalej,“ hovorí manažérka rozvoja obchodu Dr. Marzia Ricchieri. Spoločnosť Bonaveri vo svojej vývojovej práci podporujú aj externé inštitúty, ako napríklad Politecnico di Milano, čo firme zabezpečuje, že celý životný cyklus figurín je nezávisle certifikovaný.


Niektorí výrobcovia dokonca berú figuríny späť, aby ich vhodne a efektívne zlikvidovali. Iní výrobcovia zase ponúkajú namiesto likvidácie renováciu, a figuríny vrátia späť do obehu. Možnosti sú rôzne. 


Andreas Gesswein, majiteľ Genesis Mannequins, už niekoľko rokov vykonáva výskum zameraný na udržateľnosť. Vyrobil a testoval figuríny zo 100% prírodných vlákien, ako sú ľan, kokos, bambus, juta, viskóza a drevné vlákno. "Dokonca aj 100%-tne kompostovateľné figuríny už existujú - ale zatiaľ nie sú obchodovateľné z hľadiska ceny ani potrebnej tuhosti," hovorí A. Gesswein.

 

figuriny2020 c


Vysokoemisná preprava


Švábska spoločnosť Vertex napríklad plánovala v Nemecku výrobu figurín, čím by prepravu s vysokými emisiami z Ďalekého východu výrazne eliminovala. Zatiaľ však stále chýbajú signály z maloobchodu, obchodníci ešte nie sú ochotní zaplatiť za figuríny, ktoré sú vyrábané v záujme dodržania princípov trvalej udržateľnosti.


Vo svojej vývojovej práci konzultoval A. Gesswein túto problematiku s inštitúciou Fraunhofer Wilhelm-Klauditz-lnstitut (WKI). Táto organizácia poukázala na to, že sklenené vlákno stále ponúka najlepšie vlastnosti tuhosti na výrobu figurín a môže sa recyklovať, avšak len za predpokladu, že jednotlivé komponenty figurín sú na konci svojho životného cyklu v čistom stave vytriedené. Genesis figuríny preto pozostávajú zo sklenených vlákien a organických živíc s povrchovým náterom na báze vody. Na rozdiel od lakovaných figurín, pri ktorých sa lak nedá oddeliť od základného materiálu, tieto figuríny sa už dajú rozdeliť na jednotlivé súčasti vhodné na recykláciu.


Vo všeobecnosti, pri zvažovaní recyklačných vlastností a uhlíkovej stopy by sa nemala zanedbávať ani problematika energetickej spotreby. Kritici recyklácie zastávajú názor, že recyklácia takisto produkuje veľké množstvo skleníkových plynov. Aj vývojový posun produkcie figurín firmy Bonaveri na báze cukrovej trstiny, môže byť kritizovaný, a to kvôli zdrojom, z ktorých je táto základná surovina získavaná. Každopádne všetci výrobcovia sa zhodujú na jednom: chýba jednoznačný právny predpis, ktorý by zaväzoval výrobcov, aby definovali porovnateľné údaje o celom hodnotovom reťazci pri výrobe figurín.


Ďalším renomovaným výrobcom figurín je spoločnosť Moch z nemeckého Kolína nad Rýnom. Pri spätnom pohľade do 112 rokov podnikovej histórie stanovil tento výrobca rekonštrukciu figuríny ako jednu zo svojich obchodných línií. Podľa názoru majiteľa Dr. Josefa Mocha trvalo udržateľné môže byť všetko, ak je to kvalitné. „Skutočná udržateľnosť znamená, že sa zdroje vôbec nemusia využívať,“ hovorí J. Moch a dodáva: „Jednou z možností je obnoviť použité figuríny. Pre našich zákazníkov je to cenovo atraktívne a v súčasnej dobe aj aktuálne riešenie. Navyše sa nám v tejto oblasti darí vytvárať aj nové pracovné miesta.“

 

figuriny2020 b


Druhý život


Figuríny môžu s novými tvárami a novou farbou slúžiť často ďalších 20 rokov alebo aj viac. Týmto spôsobom dala spoločnosť Moch „druhý život“ už tisíckam figurín. Tie je možné nájsť v predajniach po celej Európe. Dôsledným plánovaním a spoluprácou s konkurenciou sa firma Moch vyhýba prázdnym jazdám pri vyzdvihnutí a doručení figurín do predajní.


Podľa A. Gessweina, figuríny Genesis môžu ďalej slúžiť 10 až 20 rokov v závislosti od toho, ako s nimi ich vlastníci zaobchádzajú. Ale aj dizajn figurín podlieha módnym trendom. „V prípade veľmi aktívnych módnych značiek sa manekýn používa iba tri až päť rokov,“ hovorí A. Gesswein.


Danny Bonami, majiteľ belgickej výrobnej spoločnosti s rovnakým menom, sa zameriava na nadčasový dizajn, a tým aj na dlhú životnosť svojich figurín. Ponúka svojim zákazníkom, ktorí používajú figuríny dlhšiu dobu, nadčasový dizajn figurín. Tváre je možné zmeniť pomocou magnetov, čím sa zabezpečí rýchla zmena vzhľadu a pocitu.


Realizátorka a lektorka vizuálneho merchandisingu Karin Wahl je presvedčená, že figuríny sú v módnom priemysle jednoducho nenahraditeľné: „Je to najmä figurína, ktorá poodhaľuje rúško odevu.“ Figuríny sú pevnou súčasťou maloobchodného inventára a úsilie výrobcov prísť s udržateľnými produktovými riešeniami je viac než zrejmé. Vzhľadom na komplikované rámcové podmienky, ako je napríklad neexistencia príslušných právnych predpisov, však nie je stále na obzore jednoduché a komplexné riešenie v oblasti trvalej udržateľnosti.


„Ak sumarizujeme, že značka, ktorá prevádzkuje 100 predajní, má v každej predajni 5 figurín, celkovo ide až o 500 figurín vyrobených z plastov na báze ropy, “hovorí Dr. Ricchieri, ktorý ďalej uvádza:„ Zákazníci musia byť vzdelaní o dôležitosti udržateľných figurín. “

 

Bonami poukazuje na to, že ide o kľúčovú úlohu, do ktorej plynie množstvo investícií. Nie je preto prekvapením, že spoločnosť Bonami venovala tejto „zelenej téme“ celú plochu svojho výstavného stánku na nedávnom veľtrhu EuroShop 2020.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: EuroShop 2020, redakcia

 

 

Súvisiace články 

 

 

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk