Prvý slovenský mrakodrap, najväčšie nákupné centrum, dunajská promenáda – pokračovanie Eurovea finišuje

Po viac ako troch rokoch stavebných prác začne developerská spoločnosť J&T Real Estate (JTRE) postupne odovzdávať do užívania jednotlivé funkcie pokračovania komplexu Eurovea.


Po sprístupnení nových cestných komunikácií s cyklotrasami bude nasledovať v máji otvorenie rozšírenia nákupného centra s priľahlými verejnými priestormi, neskôr postupne rezidencie Riverside, administratívne budovy Pribinova 34 a Pribinova 40, ostatné verejné priestory a napokon aj prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower.


Vybudovanie už sprevádzkovaného predĺženia Pribinovej ulice za Mostom Apollo s cyklotrasou a cesty za budovou Slovenského národného divadla je súčasťou verejnoprospešných investícií JTRE v súvislosti s projektom pokračovania Eurovea. Nad rámec zákonného poplatku za rozvoj vo výške 4,2 milióna € investuje JTRE do verejných priestorov viac ako 34 miliónov. Spolu s nákladmi na odstránenie historickej environmentálnej záťaže, ktorá vznikla následkom bombardovania rafinérie Apollo počas druhej svetovej vojny, sa výška verejnoprospešných investícií vyšplhala nad 40 miliónov €.


Tieto investície zahŕňajú aj predĺženie promenády s nábrežným parkom a novým námestím, na ktorom sa bude vynímať socha Octahedral Body od víťaza verejnej súťaže Viktora Freša a tiež premenu Pribinovej ulice na moderný mestský bulvár pripravený na vybudovanie električkovej trate. Verejné priestory vznikli podľa konceptu svetoznámej architektky a urbanistky Beth Galí.


„Verejné priestory pre oddych aj aktívne trávenie voľného času a zelené plochy tvoria zásadnú časť pokračovania Eurovea a ich tvorbe sme venovali mimoriadnu pozornosť. Eurovea sa tak rozsahom a atraktivitou verejných priestranstiev výrazne odlišuje od konkurenčných projektov. Prestavbou Pribinovej ulice sa až 80 percent automobilovej dopravy dostane pod terén, vďaka čomu vytvoríme plnohodnotný bulvár so širokými chodníkmi a bezpečnou segregovanou cyklotrasou napojenou cez Most Apollo na medzinárodnú cyklotrasu na južnom brehu Dunaja. Vodné prvky spolu s dostatkom zelene zabezpečia klimatickú pohodu. Aleja stromov poskytne tieň, ktorý zabráni prehrievaniu plôch chodníkov a vytvorí príjemné prostredie pre návštevníkov, pracujúcich aj obyvateľov štvrte. Pohodlný a bezpečný peší pohyb podporí aj organizácia prechodov cez bulvár, ktoré rešpektujú hlavné pešie ťahy a prepoja tak centrum Bratislavy s nábrežím Dunaja,“ vysvetľuje Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE.


Verejné priestory sa budú sprístupňovať postupne až do septembra tohto roku. V lete by mali byť skolaudované okrem bytového domu Riverside aj obidve administratívne budovy. Pribinova 34, ktorá je priamo prepojená s nákupným centrom a spĺňa podmienky ekologického certifikátu BREEAM Excellent, už získala aj prvé ocenenie – CIJ Award Slovakia 2022 pre najlepší kancelársky projekt vo výstavbe. Pribinova 40 pri Moste Apollo s najvyšším certifikátom udržateľnosti BREEAM Outstanding ponúkne unikátny dizajn kancelárií rôznych typov.


Kým ostatné budovy sú stavebne dokončené a prebiehajú už len práce na interiéroch, dominante projektu aj celej Bratislavy, prvému slovenskému mrakodrapu Eurovea Tower, ešte chýba uzavrieť fasádou najvyššie poschodie a dokončiť korunu tvoriacu architektonický vrchol. 

 

Projekt Eurovea 2

 

Rozšírenie nákupného centra – 25 000 m2 obchodnej plochy (spolu s existujúcim centrom 85 000 m2)


Eurovea Tower – 46 poschodí, výška 168 metrov, 407 rezidencií


Eurovea Riverside – 8 poschodí, 97 rezidencií


Pribinova 34 – 18 000 m2 prenajímateľnej plochy kancelárií a retailu, certifikát BREEAM Excellent


Pribinova 40 – 22 000 m2 prenajímateľnej plochy kancelárií a retailu, certifikát BREEAM Outstanding


Podzemné a nadzemné garáže – 2 245 stojísk


Predĺženie dunajskej promenády na takmer 1 kilometer – nábrežný park 25 000 m2, námestie s dielom Octahedral Body, nové športoviská a ihriská


Mestský bulvár Pribinova s novým námestím pred Eurovea Tower a novou alejou stromov

 

Zdroj: JTRE

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Marian Milec: Záujem o rastlinné potraviny rastie

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk