ISKM: Diskusia o zatvorených nedeliach ukázala absolútne nepochopenie situácie

V piatok sa v parlamente prerokovával návrh na zatvorenie maloobchodných prevádzok počas 44 nedieľ v roku. Diskusia zároveň podľa obchodníkov ukázala absolútnu neznalosť problematiky a nepochopenie situácie, v ktorej sa maloobchodníci ako aj zamestnanci v maloobchode nachádzajú.

„Tí istí poslanci, ktorí presadili zvýšenie nedeľných príplatkov, dnes chcú o tieto príplatky obrať zamestnancov v maloobchode a podnikateľom prikázať, kedy majú mať otvorené,“ hovorí Daniel Krakovský, predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov (ISKM). „Niektorí zástancovia tohto návrhu sa dokonca priznali, že sami so svojimi rodinami trávia nedele najradšej v nákupnom centre,“ dodáva.


„Je absolútne nepochopiteľné, že je niekto schopný poslať študentov porušovať zákonník práce a pracovať 12 až 16 hodín v sobotu, len aby si vykryli výpadok nedeľného zárobku,“ tvrdí D. Krakovský a dodáva, že celá téma sa zúžila iba na „ženičky, ktoré majú nárok byť v nedeľu doma s rodinami“. V maloobchode pracuje široké spektrum ľudí od študentov, slobodných ľudí až po dôchodcov, ktorí si chcú počas víkendov privyrobiť. O túto možnosť by prišli absolútne všetci a na percento nedeľných pracujúcich to bude mať minimálny vplyv vzhľadom na množstvo ľudí zamestnaných vo výrobnej sfére.


„Odborníci ako aj zástupcovia podnikateľov spochybňujú tiež argument úspor, keďže napríklad v supermarketoch chladničky musia bežať nonstop a obchodné centrá so službami zostanú rovnako otvorené,“ hovorí D. Krakovský s tým, že úspora by poväčšine nastala iba na strane šetrenia na mzdách zamestnancov. Ak má byť obhajoba návrhu postavená na tom, že vo vyspelých krajinách tento systém funguje, treba sa podľa obchodníkov pozrieť aj na kvalitu podnikateľské prostredia. „Navyše takto striktne nastavené podmienky má len minimum krajín sveta. Zároveň je množstvo iných krajín, v ktorých pochopili, že prikazovanie a nariaďovanie skôr podnikateľov odrádza a taktiež deformuje celý systém,“ vysvetľuje D. Krakovský.


„Poslanci, ktorí zjavne v živote nezamestnávali ľudí a ani nepracovali v maloobchode, chcú od stola ovplyvniť životy tisícov ľudí bez toho, aby sa ich opýtali na názor,“ uzatvára D. Krakovský a zároveň poukazuje na odhadovaný priamy výpadok príjmov výške 31 miliónov € a takmer 1800 ľudí, ktorí vďaka tomuto návrhu prídu o prácu.


„Vo finále vďaka nákupnej turistike na oboch stranách môže byť výpadok ďaleko vyšší a viacerých podnikateľov to ovplyvní do tej miery, že sa rozhodnú svoje prevádzky zavrieť. Trpieť budú aj prevádzkovatelia služieb a gastro prevádzok, ktorí sa spoliehajú práve na návštevnosť obchodov, a to najmä v nákupných centrách,“ uvádza sa v závere stanoviska ISKM.


Zdroj: Iniciatíva slovenských maloobchodníkov

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Marian Milec: Záujem o rastlinné potraviny rastie

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk