Na slovenský trh vstupuje e-shop s outdoorovým vybavením 8a

Po vstupe do Čiech v máji tohto roka a Rumunska v septembri, ide o štvrtý trh, na ktorý svoje podnikanie rozširuje väčšinový majiteľ 8a. E-shop 8a.sk má ambíciu získať na Slovensku v dohľadnom čase významnú trhovú pozíciu.


Piotra Czmocha založil prvý obchod s outdoorovým vybavením v roku 2002 v Gliwiciach na juhu Poľska a o dva roky neskôr spustil internetový predaj. Tým položil základ siete 8a, ktorá sa o pár rokov stala jednotkou na poľskom e-commerce trhu v segmente, ktorá zahŕňa oblečenie, obuv, doplnky a ďalšie vybavenie pro outdoorové aktivity a horské športy, ako je horolezectvo a skialpinizmus. V roku 2021 bol e-shop 8a.pl z hľadiska tržieb približne trikrát väčší ako dvojka na trhu. Tento rozdiel ďalej rastie a ku koncu tohto roka by sa mohol priblížiť k 4-násobku najbližšieho konkurenta.


Sieti 8a sa darí aj v Čechách. Len pol roka po vstupe na český trh jej patrí približne 10 % trhový podiel na online trhu s outdoorovým vybavením v Českej republike. „Naše ambície sú na každom trhu jednoznačné. Chceme ponúkať čo najširší výber výrobkov najvyššej kvality za atraktívne ceny. Jediný spôsob, ako to dosiahnuť, je vytvoriť náš sortiment a pochopiť potreby našich zákazníkov,“ hovorí Marek Andryszak, generálny riaditeľ spoločnosti 8a.


E-shopom 8a sa darí okrem iného aj preto, že sieť investuje veľké prostriedky do infraštruktúry s cieľom zaistiť si lojalitu súčasných aj budúcich zákazníkov. V posledných desiatich mesiacoch preto zaviedla nový systém správy informácií o produktoch, business intelligence, riadenia kontaktov so zákazníkmi a automatizácie marketingu. Okrem toho 8a otvorila nový sklad (s plochou vyše 8 000 m2) ako podporu pre rozšírenie pokrytého portfólia outdoorových značiek zo 180 na približne 280. Týmto rozšírením sortimentu sa 8a stal e-shopom s najkomplexnejšou ponukou v celom regióne strednej a východnej Európy.


Enterprise Investors odkúpili 80 % podiel v spoločnosti 8a v roku 2021. Cieľom investora je podporiť expanziu e-shopu 8a na domácom trhu, ako aj rozšírenie do zahraničia. „Domnievame sa, že internetový predaj bude naďalej preberať trhové podiely offline obchodníkom vďaka pohodliu a nižším cenám, ktoré zákazníkom ponúka. Zároveň budeme pravdepodobne svedkami rýchlejšej konsolidácie v online priestore, keď najväčší hráči budú preberať podiely na trhu od menších online konkurentov. Naším cieľom je urobiť z 8a výrazného hráča v regióne strednej a východnej Európe,“ hovorí Bartosz Kwiatkowski, partner, ktorý je v Enterprise Investors zodpovedný za investíciu.


Enterprise Investors je jednou z najväčších spoločností spravujúcich fondy private equity v strednej a východnej Európe. Od svojho vzniku v roku 1990 vytvorila spoločnosť deväť fondov s celkovou hodnotou presahujúcou 2,5 mld. €. Tieto fondy doteraz investovali 2,2 mld. € do 151 spoločností z rôznych odvetví a ukončili 136 investícií v objeme 4,2 mld. €.


Zdroj: Enterprise Investors

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Marian Milec: Záujem o rastlinné potraviny rastie

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk