kaufland

kaufland veggie banner l

kaufland

Väčšina Slovákov by potrebovala vymeniť minimálne jeden spotrebič

Pandémia koronavírusu mnohých ľudí vyčerpala nielen psychicky, ale aj finančne. Veľa z nás muselo ostať doma a siahnuť na usporené peniaze. Mnohým tak už nezostalo na nevyhnutné opravy či výmenu pokazených spotrebičov. Viac ako tri štvrtiny Slovákov by však potrebovalo vymeniť minimálne jeden z nich.


Väčšina Slovákov (až 88 %) by potrebovala okamžite vymeniť minimálne jeden elektrický spotrebič, ktorý využíva v domácnosti. Viac ako polovica by ich potrebovala vymeniť dva či dokonca viac. Vyplýva to z prieskumu Poštovej banky*. Až 78 percent z opýtaných by na výmenu potrebovalo viac ako 300 €.


„Napríklad, až 35 percent ľudí s príjmom domácnosti do 900 € by ihneď potrebovalo vymeniť práčku,“ konštatuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Až 9 percent ľudí s príjmom domácnosti do 600 € podľa prieskumu dokonca funkčnú práčku vôbec nemá. A napríklad umývačku riadu nemá až 60 percent všetkých domácností. Nejde pritom o luxus, keďže umývačka riadu výrazne šetrí aj spotrebu vody.


„Nákup nových spotrebičov sa zvyčajne spája s ukončením životnosti ich predchodcov. Je však veľa domácností, ktoré nemajú ušetrené peniaze na ich výmenu,“ vysvetľuje L. Žáčková. Nemusí pritom nevyhnutne ísť o ľudí, ktorí nemyslia na tvorbu finančného vankúša. V období pandémie koronavírusu sa mohli dostať do situácie, kedy svoj finančný vankúš vyčerpali.


„V súčasnosti je pre mnohých ľudí nemysliteľné brať si akúkoľvek pôžičku. Napriek tomu, že aj spotrebné úvery dosahujú oveľa nižšie úrokové sadzby, ako v minulosti, stále môžu byť pre väčšiu skupinu ľudí pridrahé,“ dodáva L. Žáčková. Priemerná úroková sadzba nového spotrebného úveru do jedného roka sa podľa údajov Národnej banky Slovenska pohybovala v marci 2021 na úrovni 5,61 % ročne, pri úvere od jedného do päť rokov to bolo 2,65 % ročne.


*Prieskum 2Muse pre Poštovú banku Aké spotrebiče ľuďom chýbajú – október 2020


Zdroj: Poštová banka

Video

Prvé ohlasy spotrebiteľov na recykláciu plastov

Retail Podcast

Category Management: Čo vás čaká pred implementáciou?

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

 NOVINKA 

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk