Záujem o brigádnikov pre oblasť logistiky a predaja vrcholí

Predvianočná sezóna je tento rok na Slovensku pre brigádnikov odlišná ako po iné roky. Zatvorené gastronomické zariadenia a neistá situácia pri stánkovom predaji spôsobili značný medziročný pokles ponúk v porovnaní s predvianočným obdobím z minulého roka.


Rovnaký alebo vyšší záujem ako minulý rok je o brigádnikov v obchode a logistike vzhľadom k nárastu objednávok cez internetové obchody. Vďaka prebytku domácej pracovnej sily tiež poklesol záujem o zahraničných brigádnikov. Zistila to personálna agentúra Grafton Recruitment v rámci prieskumu v slovenských regiónoch.


Viaceré spoločnosti naberali brigádnikov už od septembra, no záujem o pomocné sily vrcholí v týchto dňoch. „Práve teraz je najsilnejšie obdobie, firmy sa postupne pripravujú na najväčší nápor Vianoc a mnohé už dnes zaznamenávajú zvýšený dopyt po produktoch v rámci vianočných predobjednávok,“ hovorí Michal Batis, branch manager z bratislavskej pobočky Graftonu.


„Tak ako aj po minulé obdobia, najväčší záujem o brigádnikov zo strany firiem je v segmentoch retailu (veľkoobchodu, maloobchodu), ktorý hľadá najmä predajcov, pokladníkov a dokladačov tovaru, logistiky a e-commerce – čiže zaskladňovanie a vyskladňovanie tovaru. V tomto období z dôvodu protiepidemologických opatrení stúpa záujem aj o kuriérov v gastro prevádzkach,“ dopĺňa projektový manažér Graftonu Branislav Jančuška.


Z prieskumu trhu agentúry Grafton vyplynulo, že vo všetkých regiónoch Slovenska dopyt výrazne prevyšuje ponuku. „Spôsobené je to najmä koronakrízou a to v podobe nárastu celkovej nezamestnanosti, utlmeniu trhu práce, ako aj celkovému poklesu pracovných ponúk na hlavný pracovný pomer. Existujú však aj spoločnosti, ktoré v špecifických regiónoch trpia opačným problémom – a teda nedostatkom voľných kandidátov,“ hovorí B. Jančuška. V regiónoch sa takisto zmenila aj skladba pracovnej sily. „Na niektorých miestach je nedostatok študentov z dôvodu dištančného štúdia. Študenti sa presunuli domov a nie sú tak koncentrovaní vo veľkých mestách. Firmy ich budú musieť nahradiť iným typom brigádnika,“ zistil M. Batis.


Študenti podľa zistení Graftonu tvoria tradične najsilnejšiu skupinu brigádnikov, tento rok však nasledujú zamestnanci zatvorených prevádzok a až potom evidovaní nezamestnaní a dôchodcovia.


Tradične najvyšší záujem je o pozície v administratíve a v logistike, obľúbená je aj práca v obchodných reťazcoch ako predajca, pokladník a dokladač. Brigádnici sa menej zaujímajú o ponuky na pozície vo výrobe a stavebníctve.


Napriek tomu, že v minulosti mzdy medziročne rástli aj o 8 – 10 percent, tohtoročná situácia spôsobila, že brigádnici zarobia v lepšom prípade toľko ako minulý rok a v špecifických regiónoch sa môžu vrátiť k sadzbám spred dvoch rokov.

 

„V Bratislavskom kraji si podľa našich zistení brigádnik v závislosti od profesie zarobí aj s príplatkami v priemere 5,50 až 7 € na hodinu, v Trnavskom a Nitrianskom kraji 4,50 až 5,50 €, v Žilinskom kraji 4,50 až 5,50 €, v Košickom, Banskobystrickom, Trenčianskom a Prešovskom kraji 4 až 5 €,“ dodáva B. Jančuška.


Zdroj: Grafton Slovakia

Video

Vitajte vo svete MINIT... robíme Váš deň krajším

Retail Podcast

Category Management: Čo vás čaká pred implementáciou?

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

 NOVINKA 

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk