Iniciatíva slovenských maloobchodníkov: Nedele by mali zostať otvorené

V posledných týždňoch naprieč celou spoločnosťou rezonuje otázka, či nechať predajne počas nedele zatvorené alebo nie.


Iniciatíva slovenských maloobchodníkov (ISKM) sa nebráni tejto diskusii, ale nerozumie, prečo v takto kritických časoch vzniká tendencia ešte viac spomaliť ekonomiku. V aktuálnej situácii si obchodníci vážia každý jeden deň, kedy môžu dobiehať straty, ktoré im vznikli núteným zatvorením na takmer dva mesiace.


Zástupcovia ISKM by uvítali, ak by otázku zatvorených nedieľ mohli vyriešiť zamestnávatelia so svojimi zamestnancami na dobrovoľnej báze. Medzi zamestnancami majú totiž mnoho ľudí, ktorí sú ochotní prísť v nedeľu do práce. Otázka zástupcov ISKM preto znie: „Prečo chceme týmto ľuďom brániť v tom, aby do práce mohli prísť?“


Ako alternatívne riešenie ISKM navrhuje, aby sa každý zamestnanec mohol pri nástupe do práce vyjadriť, či chce alebo nechce pracovať v nedeľu a zamestnávateľ bude povinný túto voľbu rešpektovať.


Týmto prístupom by sa zabezpečilo, že v maloobchode nepríde o prácu približne 40-tisíc zamestnancov, ktorí sa stanú nadbytočnými. Zároveň by sa neobmedzila možnosť privyrobenia si študentom alebo iným ľuďom, využívajúcim práve víkendové príplatky. „Myslíme si, že sme sa za takmer 30 rokov samostatnosti dostatočne posunuli ako spoločnosť a nie je nutné, aby štát násilím obmedzoval zamestnancov, ktorí chcú dobrovoľne ísť do práce,“ uvádza sa v stanovisku ISKM.


„Myslime tiež na to, že podľa analýzy INESS sa toto opatrenie dotkne iba 13% všetkých zamestnancov, ktorí musia cez víkend pracovať. Prečo sa rieši len oblasť maloobchodu? Zanalyzujme, prečo Maďarsko od modelu povinne zatvorených nedieľ po roku ustupuje. Za aktuálnej situácie bude takéto opatrenie mať za následok prepúšťanie, zatváranie prevádzok a odliv peňazí do okolitých krajín, kde pôjdu naši občania míňať peniaze zarobené u nás. Zároveň ako Iniciatíva slovenských maloobchodníkov plne podporujeme požiadavky iniciatívy Nechajme to otvorené www.nechajmetootvorene.sk , pretože si myslíme, že dobrovoľnosť v tejto otázke pomôže všetkým – zamestnancom, štátu a aj podnikateľom,“ uvádza v závere oficiálne stanovisko ISKM.

 


Zdroj: Iniciatíva slovenských maloobchodníkov

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Marian Milec: Záujem o rastlinné potraviny rastie

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk