IKEA vyraďuje jednorazové plastové výrobky

Spoločnosť IKEA v Českej republike, Maďarsku a na Slovensku potvrdila úplné vyradenie jednorazových plastových výrobkov zo svojho sortimentu bytového zariadenia od 1. januára 2020.


Zákazníci si už nemôžu kúpiť jednorazové plastové výrobky, akými sú slamky do nápojov, taniere, poháre, príbor, miešadlá, vrecká na ľad, vrecia na odpad, plastom poťahované papierové taniere a poháre.


„Plasty nie sú nevyhnutne zlým materiálom, ak sa používajú opakovane a recyklujú sa na konci životnosti výrobku. Používanie jednorazových výrobkov vedie k neefektívnemu využívaniu prírodných zdrojov a prispieva k rozsiahlemu znečisťovaniu životného prostredia. Chceme inšpirovať našich zákazníkov, umožniť im, aby veci používali opakovane a aby uprednostňovali výrobky vyrobené udržateľným spôsobom, napríklad plastové výrobky vyrobené z recyklovaných PET fliaš. Takýchto výrobkov máme v našom sortimente veľa a v nasledujúcich rokoch plánujeme uvádzať ďalšie,“ uviedol Vladimir Víšek, manažér pre trvalo udržateľný rozvoj v Česku, Maďarsku a na Slovensku.


Dôsledkom toho záväzku sa spoločnosť IKEA rozhodla zastaviť predaj viacerých výrobkov, medzi ktorými sú slamky do nápojov SODA, SÖTVATTEN a VIFTA, vrecká do mrazničky FÖRNYBAR, vrecká na ľad ISIGA, vrecia na odpad FÖRSLUTAS, vrecká na výkaly LURVIG, plastový príbor či miešadlá na nápoje.


Spoločnosť IKEA uviedla nový sortiment výrobkov na jedno použitie vo všetkých reštauráciách, bistrách a kaviarňach IKEA. Súčasné poháre, príbor, misky, taniere a slamky sa vymenia za výrobky z udržateľnejších materiálov. Všetok materiál použitý v nových výrobkoch na jedno použitie pochádza z obnoviteľných zdrojov.


Najväčšou výzvou pri odstraňovaní jednorazových plastov zo sortimentu výrobkov na jedno použitie je vnútorné poťahovanie pohárov na nápoje. Z bezpečnostných dôvodov musia mať všetky poháre na nápoje z vnútornej stany špeciálnu tenkú vrstvu, ktorá zabráni presakovaniu tekutiny a rozmočeniu papiera. Jediné komerčne dostupné riešenie, ktoré dnes spĺňa túto požiadavku, je založené na plastoch.


V novom sortimente výrobkov na jedno použitie vymenila spoločnosť IKEA papierové poháre poťahované plastom z prvotných fosílnych materiálov za také, ktoré sú poťahované vrstvou z udržateľnejšieho plastu vyrobeného z cukrovej trstiny, ktorá je obnoviteľným zdrojom. Je to prvý krok k úplnému zastaveniu používania plastovej vrstvy na pohároch a spoločnosť IKEA spolu s dodávateľmi usilovne pracuje a skúma ďalšie možnosti a príležitosti na objavenie ešte udržateľnejšieho riešenia. Dúfame, že budeme môcť v blízkej budúcnosti predstaviť papierové poháre bez použitia plastov.


„Aby mali naši zákazníci prístup k pitnej vode, vo všetkých našich obchodných domoch sme namontovali fontánky, z ktorých si môžu zadarmo naplniť svoje znovu použiteľné fľaše vodou. Zároveň hľadáme udržateľnejšie riešenia pre zákazníkov, ktorí si chcú kúpiť fľašu s vodou a zobrať si ju so sebou. Momentálne ju totiž predávame len v PET fľašiach,“ dodáva V. Víšek.

 

Spoločnosť IKEA tiež usilovne pracuje na zlepšení obalov potravín, aby zabezpečila čo najudržateľnejšie riešenia, ktoré sú v súlade s pravidlami a predpismi týkajúcimi sa bezpečnosti potravín.
IKEA chce do roku 2030 prejsť na výrobu všetkých výrobkov len z obnoviteľných a recyklovateľných materiálov a podporovať ich opravu, opätovný predaj alebo recykláciu.


Zdroj: IKEA

Video

New Retail Summit 2020 v 1 minúte

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW