Nákupné možnosti Ružomberčanov sa rozšíria vďaka novým, ale aj pôvodným predajniam

Každá nová stavba sa v súčasnosti hrdí zeleným certifikátom prípadne použitím prevratnej zelenej technológie. Hoci v priebehu svojej životnosti šetria energiu a ponúkajú užívateľom rôzne vymoženosti, realitou stavebníctva je, že sú stále veľmi náročné na materiály a energie. Najmä, ak sa stavia úplne od nuly.

 rk mayflower

 

Na ekologickosť sa však dá pozrieť aj z iného uhla. Najzelenšou stavbou totiž bude vždy tá, pre ktorú toho treba vyrábať a dovážať čo najmenej. A takým miestom je aj bývalá Hypernova v Ružomberku medzi kasárňami a centrom mesta. Schátraný objekt oblepený reklamným smogom čoskoro dostane novú tvár a dodá lokalite krajšiu a prívetivejšiu podobu. A to bez drastických a megalomanských zásahov. Pretože to, čo je dobré a funkčné zostane. Všetko nefunkčné, nepraktické a nepríťažlivé nahradia dômyselné riešenia a moderné stavebné materiály.


Budova bývalej Hypernovy sa tak čoskoro začne meniť na atraktívnu nákupnú lokalitu. Cieľom projektu je využiť prenajímateľnú plochu 4.800 m2 tak, aby došlo k oživeniu priestorov medzi kasárňami a centrom mesta čo najcitlivejším zásahom. Projekt by mal byť otvorený na prelome rokov 2023 a 2024.


Projekt, ktorý má prispieť k pozitívnej zmene sa rozhodla postaviť developerská spoločnosť Mayflower Group v spolupráci s partnerom, podielovým fondom 365 invest FKI equity.


„Budeme pracovať s modernými stavebnými materiálmi, aby bola budova vizuálne atraktívna a aby bola energeticky čo najúspornejšia,“ upresňuje Lukáš Šarközi (partner v spoločnosti Mayflower Group).


Developer zároveň deklaruje, že rozloha výstavby nepresiahne plochu pôvodného objektu. Ešte dôležitejšie však je, že projekt sa nedotýka priľahlého kaštieľa a samotná prestavba nebude zasahovať do jeho aktuálneho stavu.

 

Architektonicky nezvládnutá pôvodná prístavba, ktorá je súčasťou hlavnej budovy bude asanovaná tak, aby vznikol vzdušný priestor, ktorý opticky zväčší a presvetlí okolité prostredie. Zmení sa aj spôsob parkovania, ktorý pôvodne obyvatelia mesta využívali na streche budovy. Na nej developer plánuje umiestniť fotovoltaické panely, vďaka ktorým budova pokryje veľkú časť vlastnej spotreby energie.


„Ako skutočne zelené riešenie vidíme fakt, že rekonštruujeme jestvujúcu budovu a nestaviame na zelenej lúke. Vybranú lokalitu vnímame ako výzvu. Mesto Ružomberok má potenciál, ktorý chceme v projekte Spektrum odhodlane využiť. Jeho obyvatelia si zaslúžia živé centrum s modernou a ekologickou architektúrou. Veríme, že projekt zatraktívni mesto a pritiahne pozornosť nielen mladých ľudí, ktorí sa utvrdia v tom, že Ružomberok v roku 2023 kráča s dobou,“ dodáva L. Šarközi z Mayflower.


Vo vynovenom objekte nájdu obyvatelia Ružomberka a okolia značky ako Terno, Pepco a najväčšiu dm drogerie markt v meste. Svojú prvú prevádzku v Ružomberku otvoria Sinsay, Action a Tedi.


S novým projektom súčasne vznikajú aj nové pracovné a podnikateľské príležitosti. Spektrum obyvateľom Ružomberka vytvorí približne 100 nových pracovných miest, čo z pohľadu developerskej spoločnosti priaznivo pôsobí na rozvoj životnej úrovne mesta.


Developer plánuje rozširovať značku obchodných centier Spektrum aj v ďalších mestách. Spoločnosť Mayflower Group sa podieľa na projektoch ako OC Slanica v Námestove, Zvolenská Európa, HOME BOX Nitra a taktiež spolupracovala v rámci návrhu a prenájmu projektov Eperia Prešov, Slnečnice Bratislava či Promenáda Nitra.


Zdroj: Mayflower Group

 

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Marian Milec: Záujem o rastlinné potraviny rastie

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk