Zväz obchodu SR je za otvorenie obchodov s nepotravinárskym tovarom

Zväz sa domnieva, že ak za stanovených prísnych hygienických podmienok môžu byť otvorené predajne s potravinami, drogériou, lekárne a obchody so záhradníckymi potrebami, tak za tých istých podmienok by mohli byť otvorené aj obchody s nepotravinárskym tovarom, ktorý je často životne nevyhnutný v záujme bezproblémového chodu firiem aj domácností.


„Neustále nám pribúdajú prípady, keď občania nemajú možnosť zakúpiť si také základné tovary ako sú žiarovky, batérie do rozličných zariadení, školské a kancelárske potreby a mnohé ďalšie“, uvádza Martin Katriak, prezident ZO SR. „Nemôžeme žiadať, ani očakávať, aby si ľudia kvôli jednej žiarovke objednávali donášku do domu z e-shopu“, doplnil Pavol Konštiak, 1. viceprezident ZO SR.


Slovenskí obchodníci, členovia Zväzu obchodu SR, ale aj nečlenovia sa tiež už viackrát obrátili na orgány štátnej správy ohľadom nákupných hodín v obchodných prevádzkach vyhradených pre seniorov. Doteraz prijaté a uplatňované opatrenia sú platné napriek tomu, že už máme značné skúsenosti z regulácie pri prvej vlne pandémie. Zväz obchodu SR a jeho členovia rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR rešpektujú, majú však výhrady ku konkrétnym časom vyhradeným na nákupy seniorov. Pokiaľ toto opatrenie ako neúčinné nie je možné zrušiť, domnievame sa, že čas od 9:00h do 11:00h nie je šťastný. „Podľa dlhoročných skúseností z obchodu nakupujú seniori v skorších ranných hodinách, zvyčajne využívajúc čas okolo 8:00h,“ povedal M. Katriak.


Najmä teraz, počas núdzového stavu a v čase zákazu vychádzania, resp. obmedzeného pohybu pre obyvateľstvo, považujeme za potrebné toto opatrenie prehodnotiť. Z hľadiska prevádzok obchodov a ich návštevnosti by bolo prijateľnejšie, keby čas určený pre nákupy seniorov bol stanovený medzi 07:30h do 09:00h. „Podľa našich skúseností z predchádzajúcej vlny pandémie, kedy bol tiež vyhradený čas od 9:00 h do 11:00h a pôvodne dokonca medzi 9:00h až 12:00h, boli obchody od 10:00h prázdne,“ dodal P. Konštiak.


Zdroj: Zväz obchodu SR

Video

Hašlerky oslavujú 100 rokov

Retail Podcast

Category Management: Čo vás čaká pred implementáciou?

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

 NOVINKA 

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW