Jarné novinky zo sveta retailu

Tohtoročný úvod jari sa niesol najmä v znamení odborného veľtrhu EuroShop, ktorý ako tradične predstavil v nemeckom Dusseldorfe množstvo zaujímavých noviniek, riešení a inšpirácií. V rámci nášho pravidelného monitoringu zahraničného trhu sme však zachytili aj niektoré ďalšie novinky.

 

REWE Pick&Go, nakupovanie budúcnosti


Spoločnosť REWE otvorila v Kolíne svoj najväčší hybridný supermarket. Zákazníci v ňom môžu zaplatiť klasicky pri pokladnici alebo modernou formou, bez nutnosti absolvovať platbu v pokladničnej zóne, štýlom zaregistruj sa, nakúp a opusti predajňu.

 

zahranicie 423 REWE


S REWE Pick&Go sa nákupy zaznamenávajú pomocou najnovšej technológie kamier a senzorov a automaticky sa účtujú po opustení predajne bez procesu platby. Autonómna pokladnica už bola úspešne použitá v hybridných testovacích predajniach v Kolíne nad Rýnom a Berlíne, a tiež v Mníchove ako alternatívna možnosť nákupu ku konvenčnej platbe. Nový REWE Pick&Go je takmer dvakrát väčší ako predchádzajúce prevádzky, rozprestiera sa na ploche cca 600 metroch štvorcových.


Ak sa zákazníci rozhodnú pre použitie autonómnej pokladnice, zaregistrujú sa pri vstupe do predajne pomocou aplikácie REWE Pick&Go. Systém zaznamenáva každého užívateľa ako poradové číslo a jeho charakteristiky, biometrické údaje sa neukladajú. Každý pohyb ruky je pri dosahovaní regálu rozpoznaný a vyhodnotený ako akcia. Ak zákazník siahne po banánoch alebo vráti jogurt, toto všetko zariadenie rozpozná. Systém eviduje aj presné množstvo produktov odoberaných z regálov. Možné sú aj skupinové nákupy. Rodiny, priatelia alebo kolegovia môžu zabaliť nakúpené položky spolu a zaplatiť ich na jednu faktúru v rámci autonómnej pokladnice. Faktúra sa po odchode z predajne automaticky zobrazí v aplikácii.

 

 

Superzoo posúva zákaznícku skúsenosť do nových dimenzií

 

Po otvorení psieho salónu a spustení pilotného projektu bezobalového predaja posúva sieť chovateľských potrieb Super zoo svoje služby pre zákazníkov ešte ďalej. V pražskej predajni v NC Štěrboholy otvorila prvú veterinárnu ordináciu.

 

zahranicie 423 superzoo veterina
V prvej shop-in-shop ordinácii Super zoo veterina ponúka okrem bežných preventívnych vyšetrení a úkonov (očkovanie, odčervenie, ošetrenie zubov…) aj operatívne zákroky. Samozrejmosťou je aj poradenstvo v oblasti výživy a celkovej starostlivosti o domáceho miláčika. Lekári si tu totiž dávajú za cieľ riešiť nielen aktuálne zdravotné problémy, ale aj celkový stav zvieraťa a prevenciu. V budúcnosti by sa radi pustili aj do organizovania krátkych školení a seminárov pre majiteľov psov, mačiek a drobných cicavcov. Veľkou výhodou shop-in-shop ordinácie je tiež to, že sú tu pre majiteľov zvieracích domácich miláčikov dostupné veterinárne diéty či odčervovadlá, ktoré na ostatných predajniach predávať nemožno. V Štěrboholoch tak majú majitelia domácich zvierat všetky potreby pre starostlivosť o svojho miláčika ako na dlani.

 

 

IKEA testuje nákladné bicykle so solárnym pohonom


Obchodný dom IKEA v holandskom Delfte dokončil v priebehu minulého roka pilotný projekt používania solárneho nákladného bicykla na doručovanie tovaru svojim zákazníkom.

 

zahranicie 423 Ikea


Po vyhodnotení pilotného projektu sa celosvetový poskytovateľ franšízy IKEA (Inter IKEA Systems B.V.) rozhodol poskytnúť všetkým maloobchodníkom IKEA na celom svete možnosť pridať udržateľnejšiu, dostupnejšiu a nákladovo efektívnejšiu alternatívu k ich vozovému parku na doručovanie tovaru.


„Tento bicykel obsiahne zhruba 90 percent sortimentu IKEA a vypúšťa o 98 percent menej CO2 ako moderné dieselové dodávky. Pre IKEA je dôležité hľadať nové spôsoby, ako zlepšiť ponuku služieb pre zákazníkov, a to z udržateľnejšej a dostupnejšej perspektívy. To všetko dokáže nákladný bicykel na solárny pohon,“ hovorí Helene Davidsson, manažérka pre udržateľnosť, Inter IKEA Systems B.V.

 

 

Tesco znižuje uhlíkovú stopu, črepníkové rastliny ponúka v zemine bez rašeliny


Tesco sa stalo prvým maloobchodným predajcom v Spojenom kráľovstve, ktorý prestal predávať črepníkové rastliny pestované v rašeline. Začiatkom roka reťazec takisto zaradil do ponuky iba substrát bez obsahu rašeliny.

 

zahranicie 423 tesco


Rašelina je v záhradníckom priemysle pri pestovaní rastlín v kvetináčoch stále najpopulárnejšou zložkou. Pri jej ťažbe sa však do atmosféry uvoľňuje obrovské množstvo uhlíka, čo urýchľuje zmenu klímy.


Tesco spravilo tento prelomový krok v spolupráci s jedným z popredných britských dodávateľov okrasných rastlín, Bridge Farm Horticulture. Pomôže tým zachovať rašeliniská v Spojenom kráľovstve a Írskej republike, ktoré majú množstvo environmentálnych výhod a sú domovom mnohých vzácnych rastlín, hmyzu a vtákov.


Tesco je dnes jedným z najväčších predajcov črepníkových rastlín v Spojenom kráľovstve s približne 40 miliónmi predaných rastlín ročne. Touto zmenou zredukuje spotrebu rašeliny o takmer 9000 metrov kubických ročne, čím zníži uhlíkovú stopu týchto produktov o viac ako 1 200 ton CO2e ročne, čo predstavuje pokles o 75 percent.

 

 

V Čechách pribudla predajňa a eshop s vrátenou a opravenou elektronikou

 

O-shop, prvý obchod s elektronikou, ktorá je buď opravená alebo vrátená zákazníkmi z eshopov, otvorili v Holešovickej tržnici v Prahe. Ide o nový projekt zakladateľa Opravárny Jana Charváta. Odborníci z Opravárny tovar otestujú, opravia drobné poruchy, dajú naň záruku a poskytnú aj pozáručný servis.


„Túto myšlienku mám v hlave už dlho, až so zúriacou ekonomickou krízou a infláciou nastal ten správny čas. Česi všeobecne milujú nákupy tovarov v zľavách, teraz sa navyše rozširuje počet ľudí, ktorí si už nemôžu nový výrobok dovoliť. Týmto ľuďom chceme umožniť nákup kvalitnej elektroniky za super ceny. Preto sa budeme zameriavať hlavne na bielu elektroniku ako sú práčky, sušičky, sporáky a kuchynské elektro. Pôjde o kvalitný tovar so zárukou, po ktorej budeme poskytovať aj pozáručný servis,“ hovorí zakladateľ O-shopu Jan Charvát.


Tovar bude pochádzať z niekoľkých zdrojov. Buď pôjde o výrobky, ktoré Opravárna opravila a tovar zostal nevyzdvihnutý, prípadne ktorý zložila z viacerých rozbitých kusov. „Väčšinou pôjde o nový alebo zánovný tovar a bude pochádzať priamo zo skladov výrobcov, predajcov a dodávateľov. Pôjde o tzv. vratky, čiže tovar, ktorý si zákazníci nevyzdvihli, vrátili ho v 14 dňovej lehote, bol rozbalený alebo ľahko poškodený pri preprave,“ pokračuje J. Charvát. Pôvod a stav tovaru bude označený. Partnerská spoločnosť zakladateľa Opravárna každý kus predávaný na pobočke dôkladne otestuje, dá naň 12-24 mesačnú záruku a zľavu na ďalší pozáručný servis. Po Prahe bude fungovať aj rozvoz s inštaláciou či doprava do hodiny, mimo Prahu do 2 dní. Tovar bude možné kúpiť aj na splátky a pri výrobkoch nad 5000 Kč si zákazník bude môcť dokúpiť predĺženú záruku formou poistenia priamo v eshope alebo na pobočke. Ceny tovaru budú oproti novému o 10-60% nižšie.

 

 

Future Food Store, miesto pre ochutnávky, spoluvytváranie potravinových inovácií aj networking


V Hamburgu pribudol nový inovatívny retailový koncept, spájajúci mestskú kaviareň a Future Food Store s potravinovými novinkami od EDEKA FoodStarter. FoodStarter je platforma, ktorá združuje start-upy a dodávateľov reťazca EDEKA, pričom umožňuje začínajúcim podnikateľom nechať vyskúšať ich produkty priamo u zákazníkov.


Zákazníci tu nájdu aj show room CoffeeB. V pop-up store môžu ochutnať kávovú novinku zo Švajčiarska a priamo v predajni si zakúpiť udržateľné „Coffee Balls“ vyrobené z lisovanej kávy. Namiesto bežných hliníkových alebo plastových kapsúl používa CoffeeB malé guľôčky vyrobené z lisovanej praženej kávy, obalené ochrannou vrstvou alginátu, ktorú je možné zkompostovať v záhrade.


Otvorenie pop-up predajne znamená začiatok premeny bývalého vlajkového obchodu značky Haferland od Peter Kölln na prvý nemecký Future Food Store v centre Hamburgu. Na celkovej ploche 316 m2 sa potravinoví profesionáli, vášniví gurmáni a spotrebitelia, ktorí si potrpia na kvalitu, vzdelávajú a rôznymi spôsobmi zažívajú, ako bude vyzerať a chutiť budúcnosť našej výživy. Nachádza sa tu totiž priestor pre podujatia a workshopy vrátane testovacej kuchyne pre inovačné workshopy, ochutnávky, semináre, panelové diskusie a rozhovory.


Obchod s potravinami budúcnosti tu zastrešuje EDEKA FoodStarter a špeciálny priestor tu má Peter Kölln, priekopník v oblasti rastlinného stravovania. V budúcnosti bude pop-up store využívať na to, aby gurmánom a fanúšikom uvedomelej a udržateľnej výživy vopred exkluzívne predstavil celý rad svojho vegánskeho produktového radu.


„Inovácie a podnikanie sú neoddeliteľnou súčasťou našej filozofie EDEKA. Ukazuje to na jednej strane ďalší vývoj receptúr pečiva, moderný koncept predajne „Nur Hier für Dich“ a na druhej strane unikátny systém kapsúl od CoffeeB. V tomto ohľade je skvelé, že v centre Hamburgu vznikla možnosť zažiť naše nadšenie pre nové veci s produktami vo FoodStarter,“ hovorí Stefan Giese, výkonný riaditeľ spoločnosti EDEKA North.


„Vynovenie Kölln Haferland v Hamburgu je pre nás ďalším logickým krokom v rozširovaní našej priekopníckej úlohy ako potravinového inovátora. Spoločne s EDEKA Nord tu vytvárame platformu, ktorá nám so start-upmi a ďalšími potravinovými kreatívcami umožňuje dôsledne rozvíjať naše vegánske portfólio, v ktorom vidíme veľký potenciál do budúcnosti,“ dodáva Manfred Vondran, generálny riaditeľ spoločnosti Peter Kölln.

 

 

Mitiska REIM novým vlastníkom Europa Centralna

 

Najväčšie nákupné centrum v Gliwiciach, Europa Centralna, má nového majiteľa. Ide o popredný belgický investičný fond Mitiska REIM. Zmluva o dokončení transakcie bola podpísaná 29. marca 2023. Nákupné centrum Europa Centralna je jednou z najväčších komerčných budov v Poľsku. Rozprestiera sa na ploche 67 000 m2, zahŕňa retail park a nákupné centrum. 1. marca tohto roku oslávilo svoje 10. výročie. Počas tejto doby sa centrum stalo známym pre svoju rozsiahlu ponuku zábavy.

 

zahranicie 423 Europa Centralna


Predchádzajúci vlastník Europa Centralna, Sierra Balmain, je nezávislá poradenská spoločnosť pôsobiaca na trhu komerčných nehnuteľností v Poľsku a strednej a východnej Európe. Spoločnosť sa môže pochváliť 20-ročnými skúsenosťami. Počas tejto doby sa spoločnosť podieľala na mnohých kľúčových transakciách na trhu komerčných nehnuteľností a podieľala sa na významných procesoch expanzie či remodelingu.


Nový vlastník Europa Centralna, Mitiska REIM, je belgický investičný fond špecializujúci sa na európske nehnuteľnosti so zameraním najmä na retailové parky, logistiku a multi-prenajímané priemyselné objekty. Teraz svoje portfólio rozšírila aj o centrum Gliwice. Transakcia sa uzavrela 29. marca 2023. Mitiska REIM plánuje remodelovať existujúcu nehnuteľnosť na diverzifikované multifunkčné centrum, zahŕňajúce retail park, gastro zónu, zónu pre trávenie voľného času a „urban logistic units“.

 

redakcia
Zdroj a foto: REWE, Superzoo, IKEA, TESCO, O-shop, Future Food Store, Europa Centralna

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Marian Milec: Záujem o rastlinné potraviny rastie

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk