kaufland

kaufland veggie banner l

kaufland

COOP testuje v Česku výdajné boxy s potravinami

Skupina COOP spúšťa v susednom Česku výdajné chladené boxy v obciach, ktoré nemajú predajne s potravinami. Boxy boli doteraz inštalované vždy v nadväznosti na predajne.

 

coop cz v 

Prvou obcou so samostatným boxom sa stali Medlovice v Juhomoravskom kraji. Podľa zástupcu starostu obce, Romana Pavelku, bola táto obec bez predajne už viac ako dva roky. "Obec má 370 obyvateľov a štandardný obchod sa tu neuživil. Výdajný box môže byť ideálnym riešením ako miestnym ľuďom zjednodušiť možnosť nákupov bez potreby dochádzania. Inštaláciu boxu sme preto podporili aspoň poskytnutím miesta, úhradou nákladov na elektrickú energiu a internetovým pripojením," dopĺňa R. Pavelka.


S vývojom výdajných boxov začala COOP na českom trhu minulý rok, a to v súvislosti so spustením vlastného e-shopu, ktorý je dnes v prevádzke vo viac ako 500 predajniach. V niektorých predajniach e-shop v súčasnosti zabezpečuje už viac ako 10% obratu predajne. Aktuálne na českom trhu COOP prevádzkuje zhruba 10 boxov a ďalšie sú v pláne. Takisto sa zvažuje rozšírenie počtu výdajných schránok v už inštalovaných boxoch.


František Polák, predseda družstva, ktoré výdajný box v Medloviciach bude prevádzkovať, k tomu dodáva, že obchody v obciach, ako sú Medlovice, nemajú šancu bez ďalšej podpory a dotácií prežiť. Osvedčiť sa už stačili aj boxy pri predajniach v menších obciach, ich využívanie výrazne zvýšila pandémia.


"Box v Medloviciach je zásobovaný z predajne, ktorá je vzdialená len niekoľko kilometrov; momentálne závoz tovaru prebieha dvakrát denne, pričom tovar stačí objednať tri hodiny pred rozvozom. V prípade záujmu nie je pre nás problém frekvenciu závozov zvýšiť, "upresňuje F. Polák.


COOP v rámci svojej stratégie razí odlišnú filozofiu ako konkurencia, boxy nie sú zavážané zo vzdialených centrálnych skladov ale naopak z blízkych predajní. Navyše ich prostredníctvom je možné nakupovať potraviny pochádzajúce z blízkeho okolia. "Ďalšou funkciou boxov je napríklad tiež možnosť zabezpečiť si tovar, ktorý nie je v každodennej ponuke menších predajní," dopĺňa Lukáš Nemčík, šéf marketingu a rozvoja siete COOP. Zákazníci si prostredníctvom tohto boxu môžu objednať nielen potraviny zo siete predajní COOP, ale aj tovary z ďalších e-shopov v nadväznosti na službu Balíkobot. Doprava do boxu zákazníkov stojí 30 českých korún.


"Vidiecke predajne dnes už vo viacerých mestách fungujú ako miesta, v ktorých je možné nielen nakúpiť potraviny, ale tiež vybrať peniaze, nakúpiť lieky, vybaviť poštu, či posedieť v kaviarni. Prepojenie predajne s e-shopom a výdajným boxom je logickým rozšírením tejto stratégie, "uzatvára L. Nemčík.


Zdroj a foto: COOP CZ

Video

Prvé ohlasy spotrebiteľov na recykláciu plastov

Retail Podcast

Category Management 2: Koho zapojiť do vytvárania plánogramu

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk