Moderný obchod obohatia nové projekty

Efektívnejšie kuriérske dodávky tovarov, produktový vyhľadávač pre podporu lokálnych obchodníkov, regionálny chov morských rýb. V Nemecku sa bude udeľovať Cena za vedu 2021, súperia medzi sebou zaujímavé startupy.

 obchod projekty


Do finále Ceny za vedu EHI Foundation a GS1 Germany sa dostali tri univerzitné startupy. O nomináciách na víťazov rozhodoval poradný výbor zložený z odborníkov z maloobchodu a spotrebného priemyslu. „Je zaujímavé vidieť, aké vizionárske nápady vznikajú na univerzitách a s akým odhodlaním sa s nimi pracuje,“ hovorí Volkmar Schwenk, výkonný riaditeľ spoločností Ferrero Germany a dodáva: „Je obohacujúce, keď maloobchod a priemysel spoločne diskutujú o tom, v ktorých startupoch vidia najväčší potenciál.“ A ktoré tri nápady majú už onedlho šancu na výhru?


Vyhľadávač produktov v predajniach


Cieľom aplikácie BAOO (Rheinische Fachhochschule Köln) je pomôcť spotrebiteľom čo najrýchlejšie nájsť výrobky v miestnych kamenných predajniach bez toho, aby obchody museli fyzicky prejsť. Výsledkom vyhľadávania sú prevádzky, ktoré sú zoradené podľa vzdialenosti od miesta vyhľadávania. Ide o tie, v ktorých sortimente sa hľadaný tovar nachádza, pričom zákazníci môžu zistiť aj aktuálne skladové zásoby danej položky v predajni. Podľa hesla „Hľadajte online, nakupujte lokálne“ iniciuje aplikácia zmenu doterajšieho myslenia. BAOO spája spotrebiteľov, rovnako ako aj menšie lokálne obchodné spoločnosti, čím vytvára široký výber produktov, sprostredkúva porovnateľnosť a informácie o okamžitej dostupnosti – ako je to bežné pri nakupovaní na veľkých online trhoch.


Zabezpečovanie kuriérskych služieb poslednej míle


S Ducktrain (RWTH Aachen) by sa mala dopravná situácia v mestách natrvalo zmeniť. Ducktrain je elektrické, automatizované logistické vozidlo, ktoré posúva logistiku do efektívnejšej a modernej roviny. Bežné dodávkové vozidlá sa časom zrejme stanú nadbytočnými: Ducktrain je kombináciou ľubovoľného riadiaceho objektu a jedného alebo viacerých automatizovaných ľahkých elektrických vozidiel („Ducks“), ktoré ho nasledujú buď automaticky - prostredníctvom detekčného snímača alebo prostredníctvom virtuálneho spojenia . V ďalšej vývojovej fáze, po aktualizácii softvéru, Ducks umožní plnoautomaticky riadiť časti trasy, napríklad prístup z posledného uzla do okresu. Tieto vozidlá s nulovými emisiami môžu na poslednom kilometri ušetriť takmer tretinu času a zároveň aj mzdové náklady.


Rybia farma pre ekologické zásobovanie


Spoločnosť SEAWATER Cubes bola prvým technologickým startupom v oblasti strojárstva, ktorý vyvinul kompaktný, plne automatizovaný a štandardizovaný systém chovu rýb, pomocou ktorého je možné morské ryby produkovať regionálne, udržateľne a ďaleko od morí. Projekt využíva námorné kontajnery. Inteligentná samoregulácia je kľúčové slovo pre komplexný biotechnologický systém, ktorý recykluje 99 percent vody v systéme, dokáže komunikovať s centrálou spoločnosti prostredníctvom cloudu a umožňuje z diaľky monitorovať podmienky chovu rýb. Táto technológia je navrhnutá pre maximálny blahobyt zvierat a ochranu prírodných zdrojov. Koncept garantuje spotrebiteľom transparentnosť podmienok chovu ako aj kvalitné a zdravé potraviny bez dlhých dopravných trás.


Cena za vedu


Ocenenie za vedu EHI Foundation a GS1 Germany odmení ďalšiu generáciu akademikov, študentov a startupy za vynikajúcu prácu a zaujímavé projekty. Cena za vedu je dotovaná sumou 85 000 €. Výhercovia najlepšieho startupu sa môžu tešiť na balíček služieb v hodnote 50 000 €. EHI a GS1 Germany podporujú startup počas jedného roka rozsiahlym programom rôznych sieťových, koučovacích, komunikačných a marketingových aktivít.


Víťazi všetkých kategórií budú známi 17. marca 2021. V tomto roku je podujatie súčasťou EHI Innovation Days (15. 3. 2118 - 3. 3. 2021).

 

redakcia
Zdroj: EHI Retail Institute

 

Ilustračné foto: Shutterstock.com 

 

Video

Vitajte vo svete MINIT... robíme Váš deň krajším

Retail Podcast

Category Management: Čo vás čaká pred implementáciou?

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

 NOVINKA 

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk