Retail Summit 2021 povzbudil obchodníkov k spolupráci v novej realite

Takmer tisíc kľúčových retailových hráčov sa stretlo na Retail Summite 2021, ktorý sa uskutočnil v dňoch 21.-23.9. 2021 v Kongresovom centre v Prahe. Išlo o prvú väčšiu akciu tohtoročnej kongresovej sezóny. Obchod sa spamätal zo šoku a bezprecedentného trhového výkyvu, zároveň sa pripravuje na novú realitu.

 

retail summit 2021


Budeme potraviny nakupovať viac online, keď sme si zvykli touto cestou nakupovať aj ostatné kategórie? Kedy sa naplno vrátime do kamenných obchodov a reštaurácií? Ako budú vyzerať a aké inovácie ponúknu? Na tieto a ďalšie otázky hľadalo odpoveď približne 80 rečníkov tohtoročného Retail Summitu.


Počas uplynulých mesiacov sa azda najviac skloňovalo slovo "šok" a reakcie na naň. Okrem nevyhnutnej snahy o "zachovanie životných funkcií", aj navzdory úsporám a ochranným opatreniam sa mnoho firiem v Česku aj na Slovensku dokázalo veľmi rýchlo posunúť do fázy adaptácie a prísť s inováciami.


Napriek posunutému termínu zaznamenal tohtoročný Retail Summit nielen početnú účasť, ale aj nezvykle silné zastúpenie top manažérov a majiteľov firiem, ako medzi rečníkmi tak aj v publiku. S takmer tisíckou účastníkov sa trojdňová akcia zaradila medzi aktuálne najväčšie retailové konferencie v Európe. Ukázalo sa, že ľudia po mesiacoch obmedzených kontaktov začínajú oceňovať stretnutia s kolegami z iných firiem a chcú zdieľať svoje skúsenosti. Z kapacitných dôvodov sa akcie bohužiaľ nemohli zúčastniť všetci záujemcovia, už týždeň pred termínom konania bola kapacita vypredaná. Najbližší 28. ročník sa však bude netradične konať v termíne 4. - 6. apríla 2022, pričom registrácia bude možná už počas jesene tohto roka.


Kľúčový rečník


V tomto roku to bol inovátor Tomáš Čupr z Rohlik Group. "Covid potvrdil, že bez online to dlhodobo nepôjde. Potraviny sú poslednou baštou obchodu, ktorá ešte nepodľahla onlinu. Ale stane sa to," predpovedal T. Čupr a zároveň kolegov v sále vyzýval, aby do online predaja potravín viac investovali a spolu s ním tak celý trh posúvali. Zmena zákazníckeho správania totiž nepríde, ak nebudú perfektné služby. Kým v Európe tvorí podiel online predaja potravín zatiaľ len 4%, v Južnej Kórei je to už teraz štvrtina trhu. Tam by sa napríklad Veľká Británia, najsilnejší európsky online trh, mohla podľa prognóz dostať za štyri roky.


Samotná skupina Rohlik Group má tento rok zdvojnásobiť tržby a budúci rok si z európskeho online trhu plánuje odhryznúť väčší podiel vďaka expanzii do Francúzska, Španielska, Talianska, či Rumunska. "Pri súčasnom tempe inovácií nebude kamenný obchod do desiatich rokov dramaticky iný, možno len už nebudeme platiť pri pokladniciach. Online však môže byť v rovnakej dobe oveľa ďalej," naznačil T. Čupr. Od súčasného stavu, kedy si tovar vyberá zákazník a kuriér ho dovezie, ak má dostatok kapacít, sa môže posunúť nielen k záruke presného doručenia, ale napríklad aj k službe, ktorá jedlo rovno vyberie a vy len potvrdíte objednávku. Ďalším krokom by podľa T. Čupra mohlo byť to, že jedlo nájdete v chladničke, ktorá sa sama priebežne dopĺňa.


Všetky firmy budú technologické


Nárast online predaja nielen v potravinách bol daný aj prílivom nových zákazníkov. Ta napríklad 14% Čechov vyskúšalo počas pandémie nakúpiť na internete po prvýkrát. "Tretina Čechov je ochotná nakupovať online aj naďalej a späť v kamenných obchodoch ich chce nakupovať 48%,“ uviedla Helena Horská, hlavná ekonómka Raiffeisenbank.

 

Nezastupiteľnú úlohu kamenných obchodov, ale aj ich postupný prerod a digitalizáciu potvrdili aj ďalší rečníci. Technológie využívajúce umelú inteligenciu dnes vedia napríklad predpovedať vývoj návštevnosti na základe dát zo senzorov. Príkladom je sieť predajní Flying Tiger, ktorá vďaka takémuto riešeniu od spoločností Pygmalios a Xovis ušetrí mesačne v prepočte 2 mil. Kč. "Všetky úspešné firmy budú technologické," uviedol Miguel Martins da Silva z lekárenskej skupiny Dr. Max.


Vysoký potenciál pre digitalizáciu ponúkajú v obchode najmä dodávateľské reťazce. Zavádzanie nových prepojených systémov prináša ovocie v podobe zvýšenia efektivity celého nákupného procesu. To prináša firmám nielen vyššie úspory, ale zároveň znižuje negatívne dopady na životné prostredie, ktorému ako zákazníci, tak aj obchodníci, venujú čoraz väčšiu pozornosť. "To, ako covid zamiešal s logistikou a výrobou, môže byť príležitosťou, podobne ako kedysi nedostatok masla viedol k vzniku margarínu. Súčasné núdzové riešenia sa ľahko môžu stať výnosnými vynálezmi, "povedal Martin Tesař zo spoločnosti Deloitte a na ďalších paralelách z histórie ukázal, že "svet po covide" nečelí ani tak revolúcii, ako skôr zrýchlenej evolúcii fenoménov starých stovky rokov. Napríklad namiesto tržníc tu dnes máme "Marketplaces" typu Amazonu, ktoré silnejú a čoskoro sa na nich bude odohrávať väčšina nákupov vrátane tých firemných. Čím skôr si podľa M. Tesařa uvedomíme, že sme vstúpili do nového normálu, tým skôr sa môžeme začať adaptovať.


Príkladom je Plzeňský Prazdroj, ktorý sa pasoval s 30% poklesom celého gastro segmentu, možno ho tiež vyjadriť číslom -104 mld. Kč za celú dobu uzávery tohto kanálu od začiatku pandémie. Výsledkom bolo, že Prazdroj nepredal vyše 111 mil. pív. Firma si však udržala svoj smer vďaka tomu, že sa rozdelila na pomyselné dva tábory, kde jeden sa vyrovnával s každodennými zmenami a druhý myslel do budúcnosti a pracoval ďalej s "megatrendami" trhu, akými je cirkularita či uhlíková neutralita do roku 2030.


Ďalším pozitívnym príkladom, ako prežiť ťažké časy, bol príbeh spoločnosti Siko, ktorej sa darí dosahovať úspory v každodennej spotrebe vody. "Keď máte tie správne inovácie, ktoré riešia problémy, s ktorými sa stretávajú všetci, je možné mať v priebehu niekoľkých rokov zákazníkov na všetkých kontinentoch a vo viac ako 50 krajinách sveta," hovorí Ondřej Sochor z firmy Swiss Aqua Technologies, ktorá je súčasťou skupiny Siko.

 

rs 2021


Na ceste k "zdravému obchodu"


Silnie tiež trend dôrazu na zdravie a zdravé stravovanie. Potvrdil to Karel Tyra zo spoločnosti NielsenIQ, podľa ktorej až 65% spotrebiteľov považuje mentálne a fyzické zdravie za dôležitejšie od doby covidu a 36% chce kupovať zdravšie varianty. Tomáš Prouza zo Zväzu obchodu a cestovného ruchu deklaruje, že český spotrebiteľ priam "miluje kvalitu" a zaujíma sa o zloženie potravín. Česko však stále podľa slov T. Prouzu zostáva "potravinovou montážnou dielňou", ktorá vyváža suroviny a dováža hotové produkty. "Cesta k prosperite nevedie cez zasahovanie štátu do obchodných vzťahov, ale cez spoluprácu naprieč trhom a tiež cez schopnosť pozerať sa na svet očami zákazníka," uviedol T. Prouza s tým, že obchodníci by mali pomôcť spotrebiteľom žiť zdravšie. Realizácia európskych iniciatív, akými je Green Deal, či navyšovanie podielu bioprodukcie (From Farm to Fork) bude ale podľa neho v Čechách zložitejšie než vo zvyšku Európy.

 

Skutočnosť, že sa spotrebitelia prikláňajú k zdravému tovaru, potvrdil aj výskum Rheingold Institute vytvorený na zadanie spoločnosti TCC Global priamo pre tohtoročný Retail Summit. Ukázalo sa zároveň, že zdravé ponuky majú ísť ruka v ruke s pohodlnosťou, teda convenience napríklad v podobe pripravených jedál. Kvalitu si strážia najmä mladší spotrebitelia prikláňajúci sa k západným hodnotám, ale dôležitá je aj pre staršiu generáciu Čechov ("nohami na zemi"), tí nedajú dopustiť konkrétne na kvalitu mäsa. K zdravým alternatívam môžu povzbudiť aj rôzne vernostné programy, ktoré zákazníci v obchodoch vítajú a očakávajú. Zároveň sú ale stále viac citliví na ich transparentnosť a to, že za ich nazbierané body naozaj dostanú odmenu čo najskôr. O dobre nastavené vernostné programy je stále záujem. Dokazuje to spoločnosť Kaufland, ktorej Kaufland Card vyrástla na 1,8 aktívnych užívateľov, z ktorých takmer polovica ju využíva už iba vo forme aplikácie.


Ocenené inovácie


Počas slávnostného večera sa už tradične odovzdávali ceny Mastercard Obchodník roka, vrátane špeciálnej kategórie Inovácia roka - nová realita obchodu, v ktorej absolútneho víťaza volili účastníci Retail Summitu. Cenu získal Lukáš Nemčík zo skupiny Coop, a to za projekty E-COOP a COOP Box. Aj tie najmenšie dedinské predajne menia na výdajne pre online objednávky, pričom zaujímavý je najmä dôraz na obohatenie sortimentu o lokálne regionálne potraviny zásobované z lokálneho skladu.

 

Prvé miesto v kategórii Udržateľný obchodník získal Kaufland. Cenu O2 Digital Retailer si tento rok odnáša spoločnosť Rossmann, ktorá sa významne posunula v digitalizácii celej prevádzky, aj v riešeniach pre zákazníkov. Ponúka im napríklad bezplatnú Wi-Fi, ktorá slúži na informovanie o aktuálnych ponukách aj podporu vernostného programu.

 

Retail Summit 2021 organizovala spoločnosť Blue Events spolu so Zväzom obchodu a cestovného ruchu SR Events a nadväzuje na predchádzajúcich 26. ročníkov. Retail Summit je spojený s udelením významných ocenení najúspešnejším obchodníkom - počas slávnostného večera boli odovzdané ceny Mastercard Obchodník roka 2020 a po novom aj cena O2 Digital Retailer. Toto vrcholové stretnutie sa koná vďaka podpore spoločností Mastercard, Plzeňský Prazdroj, TCC Global, Xovis, Pygmalios, Kofola a viac ako päťdesiatich ďalších komerčných partnerov.

 

Zdroj a foto: Blue Events

 

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Marian Milec: Záujem o rastlinné potraviny rastie

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk