Krádeže poškodzujú aj maloobchod v Nemecku

EHI Retail Institute nedávno publikoval štúdiu týkajúcu sa rozdielov v inventúrnych zásobách nemeckého maloobchodu. Zistenia sú prekvapivé.

 kradez

 


Napriek tomu, že v roku 2019 sa opäť preinvestovali miliardy € do preventívnych a bezpečnostných opatrení, maloobchodné spoločnosti v Nemecku čelia nepríjemným zisteniam v inventúrnych zásobách.


„V roku 2019 prišli obchodníci v dôsledku krádeží a organizačných strát až o 4,4 mld. €, čo je o 5% viac ako v roku 2018,“ uvádza Frank Horst, bezpečnostný expert z EHI, ktorý predstavil výsledky štúdie „Rozdiely v zásobách v nemeckom maloobchode 2020“. Z čisto štatistického hľadiska tak každý Nemec ročne odcudzí tovar v hodnote 30 €.


Škody spôsobené krádežou


Za týmito vysokými číslami sú predovšetkým krádeže tovarov na predajnej ploche. Konkrétne z uvedených 4,4 mld. € v roku 2019 tvorili krádeže až 3,75 mld. €. Z toho zákazníci odcudzili tovar v hodnote 2,44 mld. €. Tovar za 950 mil. odcudzili zamestnanci a strata 360 mil. € pripadla na krádeže, ktoré boli spôsobené dodávateľmi alebo servisnými pracovníkmi. Ku škodám vo výške 660 mil. € zasa prišlo v dôsledku organizačných chýb, napríklad nesprávnym stanovením ceny.


Mierny pokles


Kvôli krádežiam v maloobchode príde štát zhruba o 510 miliónov € ročne v dôsledku straty na DPH. Inventúrne rozdiely výrazne oslabujú výnosy. Spolu s nákladmi na prevenciu proti krádežiam a bezpečnostnými opatreniami maloobchodníci v Nemecku stratia približne 1,32 percenta z objemu svojho predaja.


Aj keď je téma krádeží v maloobchode v Nemecku stálicou, štatistické údaje o trestnej činnosti za rok 2019 vykazujú, pokiaľ ide o krádeže v maloobchode, 3,9% medziročný pokles (celkový počet prípadov bol 325 786, rok predtým sa ich počet vyšplhal na 339 021).


Kým počet jednoduchých krádeží u obchodníkov v Nemecku sa od roku 1997 takmer nepretržite znižoval, za posledných trinásť rokov sa strojnásobil počet závažnejších krádeží. Vzhľadom na vysoký počet neohlásených prípadov, ktoré presahujú 98 %, však majú štatistické údaje obmedzenú informačnú hodnotu. Treba však dodať, že z priemerných škôd všetkých nahlásených krádeží a skutočných škôd vyplýva, že viac ako 22,2 mil. krádeží s hodnotou odcudzeného tovaru vo výške 110 € zostane každý rok v Nemecku neodhalených.


Poznámka: Štúdie sa zúčastnilo 81 spoločností s celkovým počtom 22 849 predajných miest a celkovým obratom približne 102,1 mld. €. Priemerná predajná plocha zúčastnených obchodov bola 1 220 m2.

 


Zdroj: EHI Retail Institute
Ilustračné foto: Shutterstock.com

 

Video

V boji proti vírusom je úspešný UV ROBOT

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW