Enterprise Investors kupuje spoločnosť Studenac

Ide o sieť lokálnych maloobchodov s potravinami pôsobiacej v najjužnejšom regióne Chorvátska, Dalmácii.

 

studenac v

 

Polish Enterprise Fund VIII, private equity fond spravovaný spoločnosťou Enterprise Investors (EI), podpísal zmluvu o kúpe 100% podielu akcií spoločnosti, predávajúcim je zakladateľ spoločnosti Josip Milavić.


Josip Milavić založil spoločnosť Studenac ako rodinný podnik začiatkom 90. rokov. Spoločnosť začínala ako veľkoobchod a postupne pridávala aj maloobchodné aktivity. Dnes je maloobchod s potravinami dominantnou časťou biznisu, s podielom na tržbách približne 95%. Koncom roka 2017 prevádzkoval Studenac 384 predajní s priemernou predajnou plochou 120 m2. Väčšina predajní sa nachádza na pobreží a ostrovoch, zatiaľ čo zvyšok siete funguje vo vnútrozemí a vo veľkých pobrežných mestách ako Dubrovník a Split. V posledných troch rokoch sa sieť rozšírila o 60 nových obchodov. Výnosy v roku 2017 prevýšili sumu 200 miliónov €. Spoločnosť v súčasnosti zamestnáva viac ako 2 600 ľudí.


„V posledných rokoch sa maloobchodný potravinársky trh v Chorvátsku tešil zdravému rastu, podporený zvyšujúcim sa disponibilným príjmom a prudkým nárastom počtu turistov. Očakáva sa tiež, že maloobchodný potravinársky segment v Chorvátsku sa bude vyvíjať smerom k moderným formátom obchodov. Veríme, že Studenac môže ťažiť z priaznivej makroekonomickej situácie, silného cestovného ruchu a preferencií spotrebiteľov nakupujúcich blízko práce či domova,“ hovorí Michał Kędzia, partner Enterprise Investors zodpovedný za túto investíciu. „V priebehu nášho investičného horizontu chceme urýchliť rozvoj siete, podieľať sa na konsolidácii trhu a zvýšiť aktuálnu výkonnosť obchodov,“ dodáva.


Enterprise Investors je jednou z najväčších spoločností spravujúcich fondy private equity v strednej a východnej Európe. Od svojho vzniku v roku 1990 vytvorila spoločnosť deväť fondov s celkovou hodnotou presahujúcou 2,5 mld. €. Tieto fondy doteraz investovali 1,8 mld. € do 141 spoločností z rôznych odvetví a ukončili 127 investícií v objeme 3,7 mld. €.

 

Zdroj: Enterprise Investors

Video

Vitajte vo svete MINIT... robíme Váš deň krajším

Retail Podcast

Category Management: Čo vás čaká pred implementáciou?

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

 NOVINKA 

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk