Slováci potešia vianočným darčekom menej ľudí

Doprajú im však kvalitnejšiu voľbu. O darčekoch mnohí rozmýšľajú rozumnejšie, namiesto zbytočností chcú kupovať praktickejšie veci. Každý desiaty Slovák, ktorý nakupuje na internete, neplánuje tento rok darovať dokonca žiadny darček.

 

vianocny prieskum 2022 v

 

Zistenia vyplývajú z prieskumu, ktorý začiatkom októbra realizoval nákupný poradca Heureka medzi viac ako 2000 respondentmi, internetovými užívateľmi.


Vianoce online


Čoraz viac Slovákov využíva online obchody a už takmer každý piaty Slovák, nakupujúci na internete, hľadá darčeky priebežne počas celého roka. V porovnaní s minulým rokom sa tento počet zvýšil až o 40 %. Aj v tomto ukazovateli sme lepší ako Česi, ktorí vo všeobecnosti začínajú s nákupom vianočných darčekov v priemere o mesiac skôr ako my.


Rovnako sa zvyšuje počet ľudí, ktorí nakupujú darčeky pre blízkych výlučne online. V porovnaní s minulým rokom predstavuje tento nárast 25 %. Všetky, alebo aspoň polovicu darčekov, tento rok nakúpi na internete každý druhý respondent. Výhradne v kamenných predajniach v súčasnosti nakupujú už len 2 % opýtaných užívateľov Heureky.


“Čísla z predvianočného prieskumu jasne potvrdzujú trendy. Obdobie pandémie naučilo nakupovať online aj tých, ktorí boli zvyknutí chodiť výhradne do kamenných predajní. O výhodách online nakupovania sa takisto presvedčili zarytí skeptici, ktorí mu v minulosti nedôverovali. Tak ako sme predpokladali, Slováci si na výhody online nákupov zvykli natoľko, že do kamenných predajní sa im jednoducho nechce,” hovorí Jan Mayer, výkonný riaditeľ nákupného poradcu Heureka.sk.


Výška úhrady


Až 56 % opýtaných Slovákov plánuje minúť na darčeky rovnakú a vyššiu sumu ako minulý rok. Údaje z prieskumu hovoria, že radšej potešíme menší počet ľudí, no ak nám to finančná situácia dovoľuje, svojim blízkym a priateľom doprajeme kvalitnejšie prevedenie.


Novým trendom sa stáva, že Slováci celkovo rozmýšľajú o nákupoch inak. Už nechcú vyhadzovať peniaze za zbytočnosti, ktoré zapadnú prachom. Zo štatistík nákupného poradcu Heureka vyplýva, že až 72 % opýtaných Slovákov pri výbere darčekov pozerá najskôr na kvalitu.


“Trendom tohtoročných Vianoc budú praktické darčeky v kvalitnejšom prevedení. Slováci nakupujú menej, no ak si to môžu dovoliť, tak kvalitnejšie veci,” hovorí J. Mayer a pokračuje: ”Čiastočne tomu pomohla pandémia, kedy sme sa snažili podporovať lokálnych slovenských a českých výrobcov. Hoci to nemusí na prvý pohľad tak pôsobiť, aj toto je istá forma šetrenia, pretože nevyhadzujeme peniaze za množstvo lacných, no zároveň nekvalitných vecí,” vysvetľuje J. Mayer.


Šetrenie


Štvrtina respondentov potvrdzuje, že šetriť budú znížením počtu obdarovaných osôb. Kým Česi plánujú kupovať darčeky pre maximálne 7 osôb, väčšina opýtaných Slovákov vo vianočnom prieskume uviedla, že bude nakupovať pre 6 blízkych. Prekvapujúci je však údaj, že každý desiaty respondent tento rok nemá v pláne darovať žiadny darček.


Ako chcú Slováci pri vianočných nákupoch šetriť? Až dve tretiny opýtaných plánujú využiť zľavové kupóny a rôzne akcie ako napríklad Black Friday.


redakcia
Zdroj: Heureka


Ilustračné foto: Pixabay

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Marian Milec: Záujem o rastlinné potraviny rastie

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk