O zálohovaní jednorazových fliaš vie väčšina Slovákov

Na Slovensku je od 1. januára tohto roku povinnosť zálohovať všetky jednorazové plastové fľaše a plechovky od nápojov. Podľa prieskumu Nielsen Admosphere Slovakia túto novinku zaregistrovalo 97 % Slovákov aktívnych na internete.Využívať túto možnosť plánuje 95 % opýtaných.

 

recflase v 

Výskum bol realizovaný metódou online zberu na vzorke päťsto respondentov z internetovej populácie Slovenského národného panela starších ako 15 rokov.


O tom, že je na Slovensku nová možnosť vracania jednorazových plastových fliaš a plechoviek od nápojov, vedia takmer všetci internetoví Slováci. O niečo častejšie o tom nevedia ľudia so základným a stredoškolským vzdelaním bez maturity (5 %).


Možnosť vrátenia fľaše alebo plechovky je na ich obale označené znakom „Z“ alebo textom „ZÁLOHOVANÉ“. Tohto označenia si všíma 85 % Slovákov, ale iba 27 % si takto balené nápoje aj zámerne kupuje - o niečo častejšie muži (30 %) ako ženy (25 %) a taktiež mladšie vekové skupiny.


Celkom 24 % respondentov v prieskume uviedlo, že si niekedy označenia všimnú, ale nevyberajú si podľa toho, čo nakúpia. 23 % si označenie dokonca všíma zámerne, ale napriek tomu táto informácia pri vyberaní nápoja nehrá žiadnu úlohu. 10 % úmyselne kupuje fľaše alebo plechovky, ktoré ešte nie sú zálohované, a 15 % si označenie zálohovania vôbec nevšíma.


Vrátenie zálohovaných obalov od nápojov plánuje 95 % internetových Slovákov. 80 % respondentov uviedlo, že určite áno, 15 % potom zvolilo možnosť „skôr áno“.


A ako zálohovanie plastových fliaš a plechoviek ovplyvní doterajšie nákupné zvyky Slovákov? 69 % svoje návyky pri nakupovaní nápojov meniť nijak neplánuje a budú nakupovať rovnako ako pred začiatkom zálohovania. Častejšie tak odpovedali ženy (73 %) než muži (65 %). 29 % bude nakupovať menej nápojov v plastových fľašiach a plechovkách a 2 % naopak viacej.


Zdroj: Nielsen Admosphere Slovakia
Ilustračné foto: Shutterstock.com

 

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Category Management 2: Koho zapojiť do vytvárania plánogramu

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk