Značka, ktorá pomáha ženám rásť

Značka Vely sa zrodila z túžby podporovať ženy, pomôcť im vynikať a napredovať vo všetkých smeroch. Čo všetko tvorí unikátne portfólio tejto značky, čím sú tieto produkty odlišné a v čom spočíva originalita ich obalov? Hovorili sme so zakladateľkou a riaditeľkou značky Vely, MSc. Miroslavou Sabolovou.

 

vely uvod v

 

Pustili ste sa do zaujímavého a užitočného podnikania. Vašou cieľovou skupinou sú len ženy. Ako sa zrodila myšlienka tohto konceptu?


Spoločnosť, v ktorej sa ženy navzájom podporujú, by mala byť realitou a nie iba snom. Žena, ktorá vezme do vlastných rúk svoj život, sa však nezaobíde bez plnohodnotnej podpory svojho zdravia. Pevné zdravie je základným pilierom nádherného života. Našim kľúčovým rozhodnutím bola preto túžba podporovať ženy prostredníctvom originálnych výživových doplnkov.


Pri rozbiehaní tohto typu podnikania ma inšpirovala aj moja vlastná potreba nezanedbávať výživovú rutinu len preto, že mi je prehĺtanie vitamínových tabliet nepríjemné. Mnohé ženy v mojom okolí zápasili s podobným problémom. Na Slovensku máme konkurenciu, no žiaden z našich konkurentov neponúka komplexné výživové riešenia pre aktuálne potreby žien, s ohľadom na ich vek či fázy menštruačného cyklu.

 

Portfólio značky Vely tvoria rôzne výživové doplnky, ktorých konzumácia je oproti tým, ktoré sú na trhu zavedené dlhšie, komfortnejšia. Čo ďalšie charakterizuje vaše výrobky?


Všetky naše produkty obsahujú výživné látky pochádzajúce z prírody, sú vyrobené bez farbív, lepku, sóje, orechov aj GMO. Naše vitamíny sú sviežim, chutným a „zeleným“ produktom, tvrdíme, že sú kúzelným zážitkom dňa. Život je predsa o pekných momentoch, tak nech sú všetky čo najšťavnatejšie. Okrem toho, šťavnaté výživové doplnky Vely nie je potrebné prehĺtať a ani zapíjať vodou. To všetko patrí medzi naše charakteristické benefity.


Produkty sú vyrobené na báze Formúl Vely v Európe a následne balené na Slovensku. Naše kroky sú založené na dodržiavaní najprísnejších postupov kvality v potravinárskom aj farmaceutickom priemysle.


Produkty predávame samostatne alebo v rámci sebazdokonaľovacích sád. Tie sú na mieru vyskladané podľa životných období, ktorými si ženy prechádzajú. Sú zabalené v originálnych darčekových obaloch, preto sú ideálne aj na obdarovanie ktorejkoľvek inšpiratívnej ženy. Mnohokrát však nimi klientky potešia aj sami seba, čo nás, samozrejme, veľmi teší.

 

S koľkými produktami ste začínali a koľko ich máte v súčasnosti?


Ponuka obsahovala už na začiatku 12 komplexných produktov. V ostatnom čase sme k nim pridali kolagén a v budúcnosti ponuku plánujeme rozšíriť o 6 ďalších produktov. Naše produkty Vely sú iné najmä tým, že odpovedajú na aktuálne potreby ženy a nepodporujú výlučne len jej krásu, ale aj zdravie či vnútornú silu.

 

O čo je momentálne najväčší záujem?


Najviac vyhľadávané sú šťavnaté gumené vitamíny pre podporu energie, podporu krásy mamy aj bábätka, vitalitu zrelých žien či zdravú pleť pre tínedžerky. Záujem o naše produkty sa zvyšuje každým dňom, nakoľko poctivo budujeme povedomie o našej značke a benefitoch našich vitamínov. Dopyt bol aj po produktoch vo vreckách, z ktorých sa dajú naše pôvodné obaly opätovne naplniť. Toto želanie sme klientkam v krátkom čase naplnili.

 

Podnikaniu sa venujete od roku 2015, no značka Vely začala nadobúdať svoje kontúry počas covidovej situácie v roku 2020. Bola pandémia pravým impulzom pre dynamickejší rozbeh nápadu?


Áno, no predtým, ako sme vstúpili na trh, sme na značke pracovali 18 mesiacov. Impulzom a špecifikom tohto projektu bola napokon myšlienka na psychické a fyzické zdravie žien počas pandémie.

 

vely01

 

Koľko ľudí na tomto projekte pracuje?


Aktuálne u nás interne pracujú 4 ľudia a ďalšie spolupráce máme v externej forme. Ide o medzinárodné spolupráce, nakoľko spolupracujeme so zahraničnými odborníkmi či farmaceutmi, ktorí vyvíjajú naše inovatívne Formuly Vely™.

 

Výživové doplnky, ktoré vyrábate, si zákazníčky môžu kúpiť zatiaľ len prostredníctvom e-shopu. Neuvažujete rozšíriť aj o ďalšie predajné miesta?


V blízkom čase si zákazníčky budú môcť naše vitamíny zakúpiť aj vo väčšej a známej obchodnej sieti drogérií a v lekárňach. Momentálne tiež aktívne hľadáme distribútorov, ktorí nám pomôžu s expanziou týchto produktov do zahraničia.

 

Akým spôsobom podporujete predaj svojich produktov?


Predovšetkým zvyšovaním povedomia o našej značke na sociálnych sieťach a iných marketingových kanáloch. Nedávno sme sa tiež zúčastnili na konferencii Pre zdravie ženy, kde mali účastníčky možnosť dozvedieť sa viac o benefitoch našich produktov a ochutnať ich.

 

Aké máte ďalšie plány?


V najbližšom období plánujeme na trh priniesť unikátne komplexy šťavnatých vitamínov, ktoré odpovedajú na potreby žien v rámci menštruačného cyklu. Tento projekt si vyžadoval veľa úsilia a spolupracovali sme na ňom s mnohými odborníkmi zo sektora nutraceutík. Prísny manažment akosti je pre nás nevyhnutný - kvalita a bezpečnosť sú základným pilierom všetkých našich produktov, aj preto neprichádzame s novinkami „na počkanie“. Medzi letné novinky sme však zaradili jahodový kolagénový drink, ktorý si dámy môžu vychutnať namiesto sladených nápojov na terasách košických podnikov.

 

Na základe čoho uvádzate produktové novinky? Robievate si prieskumy medzi zákazníčkami?


Klientky sa nám o svojich potrebách mnohokrát otvorene zdôveria, napríklad pri poradenstve s našou výživovou poradkyňou. Pri tvorbe portfólia sme vždy vychádzali z reálnych potrieb žien a tak tomu bolo aj pri tvorbe koncepcie ďalšej kolekcie.

 

Vitamíny balíte do obalov, ktoré sú už na prvý pohľad iné, atraktívne a majú zároveň aj darčekový charakter. Čo je pre vás dôležité, pokiaľ ide o obaly?


Naše obaly sú slovenské a každý jeden je uvedený so zámerom znižovať uhlíkovú stopu. Sú navrhnuté s ohľadom na udržateľnú krásu a teda Blue Beauty. Na ich tvorbe sa zároveň podieľali aj slovenské ilustrátorky Martina Pauková, Simona Čechová a Barbora Idesová. Z ich dizajnu sa klientke prihovára vždy iná hravá ilustrácia, ktorá zobrazuje príbeh ženy v rozličných životných obdobiach. Pri kolekcii venovanej zrelým ženám Mature je to napríklad „Velinka“, ktorá si popri svojich všetkých povinnostiach našla konečne čas len pre seba a nerušene oddychuje v prírode so svojou obľúbenou knihou v ruke. Aktuálne boli naše obaly zaradené do druhého kola súťaže Národná cena za dizajn 2022.


Pri výbere obalového materiálu bol pre nás dôležitý aj aspekt recyklácie a upcyklácie. Kolagén preto predávame v čisto papierovom obale a ostatné z našich nádob môžu dámy upcyklovať podľa svojej fantázie v domácnosti. Mnohé si z nich vytvárajú malé kvetináče pre bylinky alebo ich používajú na odkladanie kancelárskych potrieb či štetcov na líčenie. Teraz navyše, ako už bolo spomenuté, môžu dámy pôvodné obaly od našich vitamínov opätovne naplniť z vrecka a to bez nutnosti kupovať si produkt s pôvodným obalom.

 

vely02

 

Vašimi zákazníčkami sú ženy, ktoré sa snažíte ďalej spoznať. Aké vekové kategórie sú medzi nakupujúcimi najviac zastúpené? Čo spája vaše zákazníčky? Spomínali ste, že sa intenzívne zaujímate o celkovú nákupnú skúsenosť vašich zákazníčok a aj spokojnosť s produktami.


Naše zákazníčky nachádzame vo všetkých vekových kategóriách a sú z celého Slovenska. Spája ich to, že majú záujem podporovať svoje zdravie a krásu zvnútra, udržateľným spôsobom. Dámy si pochvaľujú pozitívne výsledky, ktoré dosiahli užívaním našich šťavnatých vitamínov. Oceňujú ich chuť, rýchlosť dodania a v neposlednom rade ich zaujme dizajn obalov.

 

Čo ak chce zákazníčka poradiť a nevie sa orientovať v ponuke? Predsa len ide o špecifický sortiment, pri ktorom je potrebné mať k dispozícii odborníka.


Pre uľahčenie orientácie v našom portfóliu je tu naša výživová poradkyňa PharmDr. Veronika Sivová PhD., ktorá každej klientke ochotne pomôže s výberom produktu, ktorý aktuálne naplní jej potreby. Cieľom odborného poradenstva je aj poukázať na príčiny problémov, ktorými ženy trpia, vďaka poradenstvu tak môžu ženy získať iný pohľad na svoj životný štýl. Cesta za zdravým životným štýlom, ale aj krásou sa tak stáva pre naše zákazníčky oveľa zrozumiteľnejšou. Navyše kontaktovanie našej odborníčky je jednoduché a rýchle, vďaka kvízu na našej webstránke.

 

V úvode rozhovoru, v rámci neformálnej časti, ste zdôraznili, že predajom u vás kontakt so zákazníčkami zďaleka nekončí. Aké ďalšie benefity svojim zákazníčkam prinášate?


Dámy, ktoré naše produkty vyskúšali, sa opätovne vracajú ako verné zákazníčky. Spätná väzba, a nielen od týchto zákazníčok, je pre nás veľmi dôležitá z hľadiska overenia si toho, že to, čo robíme, je správne a s vyšším úmyslom. Sme značkou s pridanou hodnotou. Našim zámerom je okrem iného vybudovať si na sociálnych sieťach komunitu žien, ktoré sa navzájom podporujú, komunikujú spolu a dbajú o svoje zdravie, a to nielen fyzické ale aj psychické. Našim sledovateľkám sa snažíme okrem produktového obsahu rozšíriť obzory v rámci starostlivosti o seba aj prostredníctvom pravidelných Live Stream vysielaní so zaujímavými hosťami. Naša marketingová komunikácia vychádza z našej filozofie: „Značka Vely chce byť ženám nablízku, aby sa vždy cítili actiVELY, attractiVELY a braVELY a mohli tak žiť svoj nádherný život, po ktorom túžili ešte ako malé dievčatá.“

 

 

Pripravil: Daniel Košťál
Foto: archiv značky Vely

 

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Marian Milec: Záujem o rastlinné potraviny rastie

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk