Kaufland Moja malá záhradka

Kaufland Moja malá záhradka

Kaufland Moja malá záhradka

Nechcú vidieť krajinu posiatu jednorazovými obalmi

Európska únia tlačí na členské štáty, aby obmedzili používanie jednorazových plastov. Momentálne je na Slovensku zakázané niektoré z nich aj predávať. Zároveň sú na trh uvádzané rôzne druhy vlastných, opakovane použiteľných obalov.

 vcelobal

 

Patria k nim aj voskované obrúsky a vrecká, ktoré dokážu plnohodnotne nahradiť igelitové vrecká či potravinovú fóliu. Martin Gábor, ktorý ich vyrába s rodinou a manželkou Martinou, dokonca tvrdí, že v nich potraviny vydržia dlhšie čerstvé.


Boli ste zrejme prví, kto rozbehol výrobu voskových obalov na Slovensku. Ako ste sa k nim dostali?


V zime 2017 sme hľadali vianočné darčeky pre rodinu a medzi eko-vychytávkami, ktoré by mohli pomôcť znižovať plastovú stopu v domácnostiach, sme našli aj podobné voskované obaly. Nakoniec nás predbehla Martinina teta a dala nám voskované obaly, ktoré vlastnoručne vyrobila. V tom čase malo v ponuke takéto obaly len zopár predajní na Slovensku a išlo o zahraničnú značku. Našli sme tiež niekoľko podomácky vyrobených obalov na Sashe.sk. V rámci Slovenska a Česka sa však takýmto obalom na potraviny nikto naplno a profesionálne nevenoval.


Tak ste si povedali, že do toho idete?


Nebolo to na začiatku až také jasné. Páčila sa nám funkčnosť včelobalov aj ich širší význam v “odplastovaní” našich návykov. Obchod s látkami bol neďaleko miesta, kde sme bývali, a včelár taktiež. Trvalo nám pol roka, kým sme sa rozhodli, že chceme popri zamestnaní vyskúšať vlastnú značku. Spôsob výroby sme dolaďovali ešte dlho po tomto rozhodnutí, najmä to všetko okolo, byrokratický proces podnikania a pod.. Predtým sme žili dlhšiu dobu v zahraničí, ja som pracoval v oblasti úpravy vody, manželka pred materskou pracovala v office. Vyštudovala Fakultu telesnej výchovy a športu, bola inštruktorkou jogy, či windsurfingu.


Prečo ste sa pustili práve do výroby obalov?


Výrazne nás ovplyvnili cesty po Slovensku a neskôr aj po iných kútoch sveta. Počas mesiacov, strávených na bicykloch, sme prechádzali krásnymi, no veľakrát zúboženými miestami. Napriek našej snahe nenavštevovať turistické „hotspoty“, sme sa takmer všade stretávali so zvyškami obalov z potravín, kozmetiky či PET fľašami. Tieto pekné miesta nám aj tak prirástli k srdcu a radi by sme sa vrátili a nevideli ich ešte viac spustošené. Včelobal vznikol spojením lásky k prírode a k ručnej práci.

 

vcelobal2


V roku 2019 ste založili firmu, v roku 2020 ste už dosiahli stotisícové tržby. Ako sa vám to podarilo?


Keď sme mali vyrobených prvých pár obalov a boli spokojní s tým, ako fungujú, ponúkli sme ich na Sashe. Ja som bol vtedy zamestnaný, manželka bola doma s malým bábätkom. Sashe nás po dvoch týždňoch dali na prvú stránku. Bol to čarovný moment, v strede leta, sa nám začali predávať desiatky kusov týchto výrobkov. Zároveň to bola doba, kedy začali na Slovensku vznikať bezobalové predajne a pokiaľ neprišiel koronavírus, táto oblasť rástla a odberatelia nás oslovovali sami, keďže tento druh produktu nemal ešte lokálneho výrobcu. Nakoniec sme sa rozhodli, že nemôžeme robiť všetko naraz a riskneme to. Vystúpili sme z komfortnej zóny rodičovského domu, kde sme Včelobaly vyrábali v izbe na poschodí a zriadili si dielňu. Doma sme mali malé deti a v hlavách rozhodnutie investovať všetko do rizika vlastnej firmy. Do toho prišla pandémia a izolácia. Nasledujúce obdobie bolo veľa nielen o dennom ale aj nočnom pracovaní, čo je občas aj v súčasnosti.


Kto v súčasnosti tieto obaly vyrába a z akých surovín?


Máme dielňu, kde pracujeme dvaja, Martina odskočí od detí do dielne vždy, keď sa podarí a stále nám pomáhajú aj naše mamy. Na plný úväzok pracujeme traja. Aj keď je naša výroba stále ručná, jednotlivé procesy sa snažíme zjednodušiť. Darí sa nám vyrobiť niekoľko tisíc Včelobalov ročne. Včelobal vyrábame z včelieho vosku, bio slovenského repkového oleja, bio bavlny, čo je rozdiel oproti ostatným podobným produktom a borovicovej živice. Všetko zmiešame a nanášame na bavlnené látky.


Aký mala na vaše podnikanie vplyv pandémia koronavírusu?


Myslím si, že naše napredovanie by bolo jednoduchší, keby neprišla pandémia. No tým, že sme mali spustený e-shop, tak online svet, kam sa počas pandémie preniesol celý svet, nám bol bližšie. Samozrejme, keď prišla pandémia, boli to pre nás facky jedna za druhou. Veľkú časť našej produkcie totiž predávame cez bezobalové obchody. No ľudia na niekoľko mesiacov obmedzili nákupy iba na nevyhnutné tovary. S príchodom leta sa napokon predaje začali zviechať. Koniec roka nás napokon zachránil.


Na jar minulého roka hygienici zakázali predaj potravín do prinesených obalov, potom vydali nariadenie, že sa môže predávať len do obalov, ktoré sú určené na styk s potravinami. Riešili ste túto záležitosť? Je Včelobal certifikovaný ako obal na styk s potravinami?


Bola to naša priorita hneď na začiatku, keďže sme Včelobal chceli predávať ako obal na potraviny. Prvá vec, ktorú sme urobili teda bola, že sme ich poslali hygienikom. Vždy, keď sa niečo zmení, napríklad dodávateľ suroviny, je pre nás dôležitá práve takáto skúška.

 

vcelobal


Pomohli vám Včelobaly minimalizovať odpady vo vašej domácnosti? Čo všetko ste nimi nahradili?


Sme typická rodina, ktorá sa snaží nakupovať napríklad ovocie a zeleninu bez obalov. Včelobaly nám pomohli v tom, že nám menej potravín obsychá, alebo hnije, pretože sú nesprávne skladované. Vo Včelobale vydržia dlhšie čerstvé. Okrem chleba doň balíme aj zvyšky zeleniny, syry, desiatu deťom a prikrývame jedlo, ktoré sa nedoje. Je to nielen náhrada igelitových vreciek, ale aj jednorazovej potravinovej fólie.


Ako dlho takýto obal vydrží a ako sa dá ekologicky zlikvidovať?


Jeden takýto obal vydrží za bežného používania, tri až päťkrát týždenne, rok a pol. Používaním sa však opotrebúva vosková vrstva. Starostlivosť o naše výrobky sa nekončí predajom, ponúkame návody a vosk na udržanie, aby boli obaly vo funkčnej kondícii čo najdlhšie. A keď už ani prevoskovanie nepomôže, tak je asi najlepším spôsobom nastrihať obal na pásiky a vyhodiť ho do kompostu.


Postupne vám pribúda konkurencia. Ako ju vnímate?


Snažíme sa ísť svojou cestou. Je fajn, že sa viacero rôznych výrobcov a rôznymi spôsobmi snaží o spoločný cieľ, minimalizovať používanie plastov. Spolupracujeme aj so združeniami, ktoré sa venujú ochrane divokej prírody. Včelobal bol súčasťou zbierky My Sme Les, či Prales Deťom.


Začínali ste s obrúskami a neskôr ste sortiment rozšírili...


Rozšírili sme ho o vrecká. Najprv sme boli proti tomu, pretože samotný obrúsok je lepší na používanie aj čistenie. Dopyt nás presvedčil, uznávam, na chlieb je Včelovak skutočne super obal.


Rozhodli ste sa zúžitkovať aj zvyšky, ktoré vznikajú pri výrobe a robíte z nich produkt, podobný zápalkám. Je oň záujem? Má iné vlastnosti ako bežná zápalka?


Je to ideálny podpaľač. Bežná zápalka rýchlo zhasne, Ecopal horí dve až štyri minúty. Takto aj drevo rýchlejšie zapálite. Na ich výrobe spolupracujeme so zariadením komunitnej rehabilitácie Gaudeamus.

 


Martina Hilbertová
Foto: Včelobal

 

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Category Management 2: Koho zapojiť do vytvárania plánogramu

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk