Ponuku rastlinných potravín menia mladí nadšenci

Nový konferenčný projekt Plant-Powered Perspectives Slovakia otvoril na slovenskom trhu silnú tému a zároveň aj zaujímavú súťaž Plant-Powered Startup Pitch. Kto sú traja výhercovia prvého ročníka? Čo prihlásili do súťaže a aké majú ďalšie plány?

 

plant powered sutaz

 


Ján Štiblár/ RASTLINNÉ

 

„Do súťaže som prihlásil Šampiňónovú nátierku, ktorá je dostupná v troch verziách - ORIGINAL, PAPRIKOVÁ PIKANTNÁ a MRKVOVÁ CESNAKOVÁ. Tieto produkty sa odlišujú svojim zložením a charakterizuje ich vysoký obsah šampiňónov (viac ako 68%). Okrem šampiónov obsahujú cibuľu, olej a koreninovú zmes. Súčasťou ďalších druhov je okrem uvedeného aj čerstvá paprika a chilly alebo mrkva a cesnak.

 

rastlinne

 

Produkty neobsahujú konzervačné látky, farbivá, stužovače ani iné prídavné látky. Nátierky sú balené v skle. Na výrobe som sa podieľal sám, vymýšľaním takýchto produktov trávim svoj čas. Do súťaže som sa prihlásil preto, lebo ponúkam ojedinelý produkt. Nič podobné na trhu zatiaľ nie je. Celý vývoj tohto produktu trval asi pol roka. Nápad vyrobiť šampiňónovú nátierku vznikol v kuchyni, po tom, ako som ochutnal šampiňónový krém. Produkt je momentálne v predaji len na dvoch predajných miestach v Nitre a Prešove. Pokiaľ ide o ďalšie plány, v lete chceme uviesť rôzne rajčinové a chilly omáčky, koncom roka aj atraktívny produkt - rastlinné “mäso”. Aktuálne sa venujem aj výrobe slaného karamelu, ktorý momentálne prišiel na trh vo verzii „vegan“.

 


Kristína Centárová/ Plant Cow


„Do súťaže sme prihlasovali Plant Cow rastlinné nápoje. Oproti dostupným alternatívam sú tieto naše špecifické vyšším podielom surovín, ktorých je oproti podobným produktom zastúpené niekoľkonásobné množstvo. V každom našom nápoji sa nachádza až 12% hlavnej zložky, filtrovaná voda, datle, ktoré sú prírodným sladidlom a soľ. Sú balené v skle, čím sme sa vrátili o krok späť pred éru plastov. Na vzniku Plant Cow nápojov, pokiaľ ide o recepty, sme sa podieľali dvaja. Pri samotnom projekte nám bolo nápomocných niekoľko ďalších ľudí. Prvý impulz vyrábať takéto nápoje vyšiel z našej potreby - sme sami hľadali kvalitnú rastlinnú alternatívu mlieka. Nenašli sme však nič, čo by nám chuťou a zložením vyhovovalo. Založiť značku Plant Cow nebolo plánované a nápad vznikol prirodzene po tom, ako si naše ''mliečka'' chceli kupovať kamaráti a známi. Inšpirácie som našla aj v Dánsku, kde som študovala. Vývoj samotného produktu, testovanie rôznych kombinácii a hľadanie správnych surovín trvalo pol roka. Momentálne máme spoluprácu s viacerými bezobalovými a bio predajňami či kaviarňami.

 

plant cow

 

Priebežne inovujeme najmä proces ošetrenia našich produktov. Keďže sme zvolili šetrnú pasterizáciu, ktorou vieme zachovať v nápoji väčšinu pôvodných živín, skrátili sme dobu trvanlivosti. Momentálne hľadáme kompromis, ako by sme ju vedeli predĺžiť aj bez pridania zbytočných konzervantov. Pred nedávnom sme predstavili aj nový produkt - vegan granolu a pracujeme na finalizácii výroby vegánskych jogurtov. Evidujeme po nich totiž veľký dopyt“.

 


Marek Benda / Kannabi s.r.o.

 

„Do súťaže sme prihlásili produkt KannaDrink. Ide o rastlinné mlieko z konopných semienok a kešu orieškov. Tento nápoj je výnimočný netradičným zložením a nutričnými hodnotami. Konopné semienka sú lokálnou superpotravinou, ktorú na Slovensku využívame menej ako by sme mali. Snažíme sa to však zmeniť. V produkte sú zastúpené konopné semienka, kešu oriešky, kokosový cukor, akáciová guma a voda.

 

kannabi

 

Nutričná hodnota konopných semienok je výnimočná a kvôli tomu som sa zamýšľal nad tým aký spôsob ich konzumácie je najideálnejší. Prišiel som na to že konopné mlieko je ideálny spôsob. V krátkej dobe plánujeme uviesť aj ochutené verzie. Výrobok je balený v plastovej fľaši, ktorá je bez BPA a je 100% recyklovateľná. Na vývoji tohoto produktu som pracoval sám pričom . celý proces trval približne rok. Momentálne pracujeme aj na vývoji kvalitných CBD produktov, ale aj na ďalších druhoch potravín z konopných semienok.“

 


Cieľom súťaže Plant-Powered Startup Pitch je podporiť začínajúcich a rozbiehajúcich sa výrobcov rastlinných potravín.

 

 

Pripravil: dk
Ilustračné a produktové foto: archív firiem

 

Video

Vitajte vo svete MINIT... robíme Váš deň krajším

Retail Podcast

Category Management: Čo vás čaká pred implementáciou?

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

 NOVINKA 

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk