Čo majú spoločné topánka a počítačová klávesnica?

Prvú 100 % ekologickú obuv na Slovensku prináša vo svojej kolekcii jeseň/zima značka Young Yachter. Slovenský fashion startup ponúka modely z trvalo udržateľnej výroby.

 

topanky klavesnica v

 

Podrážka topánky vyrobená z recyklovaných počítačových klávesníc? Áno, aj to je už možné. V Young Yachter sa spojili s dodávateľom z Portugalska a priniesli na slovenský trh zaujímavú inováciu, obuv, ktorej podrážka je z viac ako polovice vyrobená z vyradených počítačových klávesníc.

 

Spolupráca so zahraničím


„V našej kolekcii jeseň/zima 2020 chceme využiť výhody správneho použitia plastov a zároveň znižovať množstvo odpadu. Našli sme si dodávateľov, ktorí pri výrobe prémiových podrážok využívajú plast zozbieraný v uliciach veľkomiest svojej krajiny,“ hovorí Braňo Král, majiteľ značky Young Yachter o zapojení sa do iniciatívy Mysli globálne, konaj lokálne ich portugalského dodávateľa. V rámci nej aj sami zozbierali staré, nepoužívané klávesnice zo svojho okolia a odniesli ich na recykláciu, aby tak svojou troškou prispeli k očiste životného prostredia.


Podrážky využité v novej kolekcii obuvi značky Young Yachter však nie sú iba z recyklovaných klávesníc. Jeden typ podrážky je zmesou suroviny získanej z kmeňa kaučukovníka, známeho aj ako „gumový“ strom, extrakciou. Tento proces stromom pomáha k ich opätovnej regenerácii. Podrážka je vďaka originálnej a patentovanej devulkanizačnej technológii, jedinečnej v Európe, svojimi vlastnosťami veľmi podobná pôvodnému kaučuku.

 

topanky recykl v


V Španielsku Young Yachter našiel firmu, ktorá vyrába eko kože a látky z recyklovaných PET fliaš. Na zvršok nízkych aj vysokých jesenných topánok použili materiál, ktorý zo 75 % tvoria plastové fľaše a zo 14 % recyklovaná bavlna. Od nemeckého výrobcu pochádza vnútorná podšívka do topánok, ktorá je spracovaná rastlinným lúhovaním. Používaním tejto metódy sa z výrobného procesu vylúči chróm. „V prvotných testoch našej obuvi sme zistili, že ekologické materiály majú dokonca vyššiu úroveň odolnosti voči odieraniu ako tie bežne používané,“ dodáva B. Král.


Na topánky určené do chladného počasia Young Yachter použil ovčiu kožušinu z Nového Zélandu. Ten je označený ako „zelený ostrov“, a teda spĺňa najprísnejšie ekologické kritériá pri jej spracovaní.


Ohľaduplne k prírode


Okrem topánok ponúka značka Young Yachter v kolekcii jeseň/zima 2020 aj nové kúsky oblečenia. Opäť sa na nej spolupodieľala slovenská módna návrhárka Mária Štraneková.


„Kolekcia plynule nadväzuje na letnú a zachováva DNA značky. Išlo nám o vytvorenie minimalistických a variabilných kúskov, ktoré sú zároveň pohodlné a praktické pre každého člena rodiny. Odevy so sebou vzájomne komunikujú detailmi a tiež konceptom trvalo udržateľného dizajnu,“ vysvetľuje módna návrhárka.

 

kolekcia deti


Pri výrobe jednotlivých kúskov sa v Young Yachter, rovnako ako pri topánkach, sústredili na to, aby boli čo najviac ohľaduplné k životnému prostrediu. Napríklad pri výrobe mikín a teplákov, ktoré sú dostupné vo veľkostiach pre celú rodinu, používajú organickú bavlnu. Ďalej je v kolekcii aj nový model šiat pre veľké aj malé dámy, detské čiapky a nákrčníky a tiež tričká s dlhým rukávom, ktoré si možno zaobstarať vo veľkostiach pre malých aj veľkých námorníkov. V prípade chladnejšieho jesenného počasia si viete z nových kúskov vybrať nepremokavé bundy, ktoré ani neprefúkne, a nohavice pre celú rodinu. Ak máte radi prechádzky lesom, určite vám ulahodia nové turistické topánky.

 

„Oblečenie je približne z 90 % prírodné a zároveň 100 % zdravotne nezávadné,“ spresňuje B. Král. Základným pilierom módneho startupu Young Yachter je totiž ponúkať trvalo udržateľnú módu. Svojou produkciou chcú dosiahnuť čo najmenšiu záťaž pre našu planétu.

 

redakcia

 

Zdroj a foto: Young Yachter

 

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk