Priamy predaj: Za minulý rok narástol celkový obrat o 6,6 percent

priamy predaj2017Priamy predaj napreduje a ako sa zdá neohrozuje ho ani rozmáhajúci sa online obchod. Z výsledkov aktuálneho prieskumu, ktoré začiatkom leta oznámila WFDSA, vyplýva, že tržby členských spoločností priameho predaja dosiahli v roku 2016 celosvetovo 182,6 miliárd USD.


Priamym predajom ak by sme hodnotili globálne, sa zaoberalo viac ako 107 miliónov priamych predajcov. Ide o ročný nárast o 3,1%. Naďalej platí, že väčšinou ide o ženy pre ktoré je to zaujímavá možnosť si privyrobiť.


Až 80% celosvetového predaja vytvorili Top 10 priame predajné trhy: Spojené štáty, Čína, Kórea, Nemecko, Japonsko, Brazília, Mexiko, Malajzia, Francúzsko, Anglicko.

 

V Európe predstavoval obrat priameho predaja 36,5 miliárd USD, pričom išlo o nárast o 4,8%. Priamym predajom sa tu v roku 2016 zaoberalo 14,8 miliónov priamych predajcov. K TOP 5 krajinám – významným z hľadiska fungovania priameho predaja patria v Európe Nemecko, Francúzsko, Anglicko, Taliansko a Poľsko.


Na Slovensku bol obrat spoločností priameho predaja v roku 2016 na úrovni 146 mil. € (162 mil. USD), išlo o nárast o 6,6%. Priamemu predaju sa u nás v minulom roku venovalo viac ako 194,5 tisíc ľudí. Najviac predaného tovaru na Slovensku bolo zo segmentu kozmetika (46%), následne išlo o doplnky stravy / wellness (31%) a spotrebný tovar / výrobky pre domácnosť (16%).

 

zpp gr1

 

zpp gr2

 

Pripravila: Lucie Záleská
autorka je predsedkyňou Združenia priameho predaja na Slovensku
Ilustračné foto: Shutterstock.com

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk