Prídeme vďaka umelej inteligencii o prácu?

Ak dokážu kamerové systémy s umelou inteligenciou nahradiť zamestnancov máme sa začať báť o svoju prácu? Odborník Michal Šotek, ‪Head of Video Solution Services CZ/SK z Konica Minolta vysvetľuje, že to také jednoznačné nie je.

 

konica ai 523 v


Umelá inteligencia je len príležitosť vyrábať efektívnejšie a bez chýb. Zamestnanci sa pritom môžu venovať iným prácam.


Michal Šotek sa dlhodobo venuje problematike kamerových systémov s pokročilou videonalytikou. Pri svojich dennodenných schôdzkach vo firmách naráža na častý mýtus ohľadom rušenia pracovných pozícií. „Vďaka implementácii riešenia s umelou inteligenciou a pokročilých funkcií kamier Mobotix môžu firmy automatizovať a optimalizovať svoje procesy,“ konštatuje M. Šotek.


Dôležitou stránkou tohto problému sú vysoké mzdové náklady a neustály tlak zefektívňovať výrobu, aby slovenské firmy boli dostatočne konkurencieschopné. „Vzhľadom na nedostatok odborných pracovníkov umožňujú kamery s umelou inteligenciou zmeniť pracovné zameranie zamestnancov. Pracovný trh je totiž aktuálne prehriaty a kvalifikovaní pracovníci nie sú dostupní. Ak ich firma nájde, ich mzdové požiadavky sú neraz neúmerné,“ uvádza M. Šotek. Implementáciou kamerového systému s umelou inteligenciou tak môžu pracovníci svoju prácu vykonávať lepšie, efektívnejšie alebo môžu byť presunutí na inú odbornú pozíciu a venovať sa činnostiam, ktoré umelá inteligencia nedokáže. ‬‬


M. Šotek zo svojich skúsenostiach pri návštevách mnohých výrobných firiem konštatuje, že častým problémom firiem na Slovensku je aj to, že sa kvalifikovaní pracovníci venujú rutinným nekvalifikovaným činnostiam, ktoré môže pokryť kamerový systém. „Kamerový systém s umelou inteligenciou dokáže pracovať nepretržite, nerobí chyby, nepotrebuje dovolenku a nediskutuje o výške mzdy,“ upozorňuje M. Šotek. Udržať totiž vysokú kvalitu výroby za všetkých okolností nie je v dnešnej dobe vôbec jednoduché. Vo výrobných firmách, logistike sa firmy spoliehajú na kontrolu kvality. Hlavnou úlohou je tak dokázať udržať vysoký štandard kvality a súčasne náklady pod kontrolou. „Kamerový systém s umelou inteligenciou nie je nutne náhrada ľudskej práce. Často ide naopak o jej doplnenie alebo vylepšenie podmienok pre zamestnancov a efektívnejšie rozhodovanie,“ dodáva odborník.


Výhody kamerových systémov s využitím umelej inteligencie:
• Zvýšenie produktivity.
• Zníženie nákladov.
• Odstránenie chybovosti.
• Zrýchlenie reakcie v rizikových situáciách.
• Napomáha k efektívnejšiemu rozhodovaniu.
• Zber dát, ktoré firma môže následne analyzovať a vyhodnocovať.

 

Zdroj a foto: Konica Minolta

PR

 

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk