Bez zálohového systému sa nezaobídeme

Téma nakladania s nápojovými obalmi sa v rámci špecializovaného workshopu na konferencii New Retail Summit 2022 stretla so širokým záujmom publika. Stretnutie, ktoré sa uskutočnilo 19. apríla 2022, uviedol minister životného prostredia SR Ján Budaj. 


rs2022 c v


V následnej diskusii sa zišli zástupcovia výrobcov, obchodníkov, dodávateľov technológie i Ministerstva životného prostredia.


„Uvedomili sme si, že roky ubiehajú a my sa pri triedení nad isté percento len tak ľahko nedostaneme. Bolo načase priznať si, že bez zálohového systému sa nezaobídeme,“ uviedol vo svojom prejave Ján Budaj, minister životného prostredia SR. Nadväzujúce prezentácie zhrnuli doterajšie fungovanie zálohového systému.

 

Kto najčastejšie vracia obaly

 

Lucia Morvai, riaditeľka pre vonkajšie vzťahy Správcu zálohového systému, sa vo svojom prejave zamerala na súvisiace dáta. Realita je taká, že sa zálohuje na viac ako 2 300 miestach, v drvivej väčšine ide o automatizovaný zber.

 

„Potrebujeme pracovať na rozšírení tejto siete, aby sme dosiahli 90%-nú mieru zberu,“ uviedla. Podľa realizovaného prieskumu je motivácia ľudí na využívanie systému primárne environmentálna. Ku dňu konania workshopu bolo v rámci systému vrátených 70 miliónov nápojových obalov, najviac sa ich vyzbiera v Bratislave a Nitre. Podľa vyjadrenia Romana Postla, Managing Directora zo spoločnosti TOMRA Collection Slovakia, tento systém využíva najčastejšie rodina, ktorá nakupuje pravidelne, raz za týždeň a svoje nákupy plánuje. V prieskume išlo o 57 % zákazníkov. Priamo v danej predajni potom poukážku za zálohu v rámci nákupu využije 88 % ľudí.


Na citlivosť zákazníka na tému obalového materiálu v potravinárskom priemysle upozornil Ivan Tučník, Sustainability & Integrated Projects Lead Plzeňského Prazdroja. „Spotrebiteľ vníma obalový materiál ako najväčšiu hrozbu pre životné prostredie, dokonca viac ako klimatickú zmenu. Tú naopak akcentujú ako primárnu hrozbu firmy.“ Inováciami na strane výrobcov sú napríklad náhrada hliníkovej etikety papierovou, využitie recyklovaných materiálov na paletový prevoz a pod. Ako však I. Tučník upozornil, „…aj najlepší design produktu je nám nanič, keď skončí na skládke. Cieľom Plzeňského Prazdroja je, aby sa materiál objavoval v rovnakom výrobku stále opakovane.“

 

Dieťa, ktoré trpí detskými chorobami

 

Diskusie, ktorú moderoval Martin Mazág z PRime time, sa zúčastnili Daniel Buryš zo spoločnosti Kofola, Filip Kasana z COOP Jednota Slovensko, Martin Kuruc z Tesco Stores, Juraj Otta z TOMRA Collection Slovakia, Juraj Smatana z Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky a Mária Trčková za Správcu zálohového systému. Za aktuálne výzvy označila Mária Trčková predovšetkým rozšírenie siete o alternatívne miesta zberu a zabezpečenie toho, aby pri využívaní systému nedochádzalo k podvodom. Pokusy o podvod boli zaznamenané už prvý deň fungovania systému. J. Otta predpokladá, že v budúcnosti bude možné v rámci automatizovaného zberu vrátiť aj pokrčené obaly. „Doba na to však zatiaľ ešte nedozrela, a to predovšetkým kvôli hrozbe zneužitia systému,“ dodal.


Podľa slov Martina Kuruca patrí medzi jednu z výziev systému nastavenie výšky manipulačného poplatku na nasledujúci rok. Daniel Buryš označil manipulačný poplatok za nástroj, ktorý vytvára férový systém pre malé i veľké predajne, bez ohľadu na to, koľko sa na ktorom mieste zálohovaných obalov vyzbiera. Pre Filipa Kasana z COOP Jednoty Slovensko je momentálne najpálčivejšie zabezpečiť dobre fungujúcu logistiku, aby sa v predajniach nekumuloval odpad. „Je potrebné si uvedomiť, že sme primárne predajcovia potravín.“ Spoločne so Správcom zálohového systému usilujú o čo najvyšší počet dobrovoľne zapojených predajní, teda tých s plochou pod 300 m2, na ktoré sa legislatívna povinnosť zberu nevzťahuje. Tieto predajne nie sú povinné vracať za zálohované obaly hotovosť, poukážku za vrátený obal musí zákazník uplatniť v rámci nákupu v danej predajni.


Ako uviedol Juraj Smatana, ministerstvo na túto výnimku pristúpilo práve kvôli tomu, aby malé predajne nestratili zákazníkov. Zároveň dodal, že eviduje požiadavky na rozšírenie zberu na miesta, ktoré sa označujú ako potravinové púšte, kde aktuálne nedáva zber ekonomický zmysel.


Veľkou témou pre obchodníkov je podľa F. Kasana zákon o obmedzení obehu 1 a 2 centových mincí od 1. júla 2022. Tým, že sa záloha vypláca i v hotovosti, vidí F. Kasana z praktického hľadiska zmysel v dorovnaní zálohy za pivné fľaše v hodnote 13 centov do výšky zálohy za PET a plechovky, ktorá je 15 centov. J. Smatana uviedol, že zjednotenie cien by obchodníkom prinieslo stratu 2 centov na každej fľaši. I preto podľa neho pôvodná iniciatíva za zjednotenie výšky záloh stiahla svoje požiadavky, hneď ako súvisiace straty spočítala. „Ide o technický problém. Uvítam, keď prídete s prijateľným riešením, ktorým sa bude môcť následne ministerstvo zaoberať,“ vyzval. Z plánovaných projektov ďalej spomenul spoluprácu so zástupcami obchodu na legislatíve, ktorá zabezpečí náhradu jednorazových vreciek v obchode za vrecká vyrobené z kompostovateľných látok.


Workshop organizovala spoločnosti Blue Events s partnerskou podporou TOMRA Collection Slovakia.


redakcia

 

Zdroj a foto: Blue Events

 retail newsletter banner F2

 

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk