kaufland

kaufland veggie banner l

kaufland

Dlho očakávané Nivy otvorili svoje brány

Svojich prvých návštevníkov privítali 30. septembra. Bratislava tak po dlhých rokoch získala reprezentatívnu autobusovú stanicu, ktorú developer HB Reavis obohatil o ďalšie dôležité moderné mestské funkcie – nákupné centrum a celoročnú mestskú tržnicu. Čím je tento koncept iný?

 

nivy

 

Neďalekú náhradnú autobusovú stanicu, ktorá však oproti tej pôvodnej predstavovala vyšší štandard a ľudia si ju rýchlo obľúbili, nahrádza nový koncept. Presne taký, aký funguje aj v metropolách vyspelejších krajín sveta. V tomto prípade má však aj o niečo naviac a prináša obrovské množstvo moderných, pokrokových a užitočných prvkov či riešení. Aj vďaka nim si zrejme toto miesto rýchlo obľúbia nielen domáci ale aj cudzinci.


Nivy sú multifunkčný projekt, ktorý vyrástol priamo v srdci novovznikajúcej zóny Nové Nivy. Investor začal s budovaním projektu 15. mája 2017 výkopovými prácami na mieste dnešnej najvyššej budovy na Slovensku – Nivy Tower a približne o 5 mesiacov na to aj s demolačnými prácami vtedajšej starej autobusovej stanice. Na projekte Nivy centra pracovalo v priemere 700 pracovníkov denne. Obvod stavebnej jamy Nivy centra mal skoro 1 km, jej hĺbka bola 12,3 m. V čase výstavby bola stavebná jama Nív najväčším výkopom v strednej Európe.


Výstavba tohto multifunkčného konceptu prináša do širšieho centra mesta celkom nový pohľad na život v meste – moderný, zážitkový a napĺňajúci potreby a očakávania súčasných ľudí. Nivy majú ambíciu stať sa miestom stretávania, nakupovania, športovania, stravovania sa, ale aj realizovania pracovných schôdzok počas týždňa. 


Maloobchodné prevádzky


Netrpezlivo očakávaná bola nielen samotná autobusová stanica ale aj retailová časť celého komplexu. Prekvapivo rozľahlé, dômyselne poprepájané, svetlom a zeleňou naplnené centrum, s nápadne priestrannými širokými priechodnými uličkami, môže byť cieľom nakupujúcich, cestujúcich alebo len miestom prechádzania. Cestujúci pritom môžu v komplexe plnohodnotne stráviť čas pred cestou alebo po nej. 

 

Na predajnej ploche 70 000 m2 nájdu návštevníci množstvo moderných maloobchodných prevádzok a služieb, medzi ktorými nechýbajú overené značky, ale aj nové predajne, ktoré na Slovensku doteraz neboli. Na Nivách po prvýkrát na Slovensku otvárajú svoje prevádzky značky ako Zara Home či Oysho od španielskeho Inditexu, ktorý ako v jedinom nákupnom centre na Slovensku otvorí všetky svoje koncepty.


Svoje pôsobisko si tu taktiež našlo kompletné portfólio LPP, ktoré reprezentujú značky Reserved, Mohito či Sinsay. Na milovníkov módnych tovarov čakajú modely známych slovenských dizajnérov ako Boris Hanečka, Michaela Ľuptáková, Catherine Mulier a pod. v concept store SOM Store. Zákazníci tu natrafia aj na predajne Peek&Cloppenburg, Lindex, New Yorker, Calzedonia, Intimissimi, Fjällräven, Björn Borg alebo Levi's. Najväčšiu predajňu s rozšírenou ponukou pre deti a nadmernými veľkosťami tu otvára aj predajca obuvi Humanic. Nie všetky predajne však otvorili svoje brány koncom septembra, niektoré privítajú svojich prvých zákazníkov až v októbri či novembri.


Priamo na podlaží s autobusovou stanicou si pri čakaní na spoj môžu cestujúci niečo vyhliadnuť a kúpiť v showroome Alza.sk, potraviny dostanú kúpiť v menšej predajni Malina a zastúpená je tu aj predajňa 101 Drogerie. Občerstvenie nájdu cestujúci napríklad v tradičnom a čoskoro otvorenom viedenskom koncepte Anker, v predajni MINIT či Starý mlyn. Na bežné denné potravinové nákupy poslúži aj lokálny koncept Yeme.


Svoje pôsobisko si tu našiel aj diskont Lidl, ktorý tu takisto otvoril prevádzku v najmodernejšom štandarde. Podobný koncept, kde je predajňa súčasťou významného dopravného uzla, prevádzkuje Lidl už dlhšie aj v Košiciach – v tamojšom obchodnom centre a železničnej stanici „Stanica Košice“. Orientáciu v novej  predajni uľahčuje zákazníkom prehľadný a moderný vizuálny koncept. Svoj nákup si môžu nablokovať v samoobslužných pokladniciach, či spríjemniť si deň certifikovanou fairtrade kávou. Samozrejmosťou sú aj v tejto predajni moderné technológie ako elektronické cenovky pri niektorých tovaroch, LED technológie pri osvetlení či bezplatné wifi pripojenie pre zákazníkov.

 

nivy


Služby


Súčasťou komplexu sú banky, pobočky operátorov a na Nivy sa vrátila aj Pošta, ktorá sa predstavuje s novými modernými riešeniami. K dispozícii sú papiernictva, servis elektroniky či kaderníctvo. Alza.sk sa predstavuje aj s podzemným AlzaDrive a kníhkupectvo Martinus so špeciálnou detskou zónou.


Svoje miesto tu má aj slovenský maloobchodný predajca spotrebnej elektroniky NAY, ktorý si v tomto roku pripomína 30. výročie pôsobenia na trhu. V centre Nivy otvoril NAY svoju v poradí už 7. predajňu v Bratislave s rozlohou 904 m2 a úplne novým, prémiovejším dizajnom. Celkovo má NAY na Slovensku 39 predajní. Novú predajňu môžu zákazníci využiť aj ako odberné miesto pre online nákupy.


Moderná tržnica


Na druhom podlaží prináša Nivy centrum do Bratislavy priestor pre novú gastrozónu. Koncept modernej tržnice plnej lokálnych produktov od overených farmárov a slovenských výrobcov, dopĺňajú v Tržnici Nivy klasické food courty, kaviarne, reštaurácie a obchody s čerstvými potravinami. Tržnica prekvapí nielen sezónnou ponukou, precízne vybraným a vizuálne príťažlivým sortimentom, či atraktívnou prezentáciou tovarov ale tiež tým, že zákazníci môžu u trhovníkov zaplatiť aj bezkontaktne. Mnohých zákazníkov zrejme poteší aj začlenenie bezobalovej predajne, konkrétne ide o predajňu U vážky.  


Svoju prvú bezlepkovú pekáreň tu otvárajú aj známe potraviny YEME. Aj napriek nepriaznivej situácii pre reštauračný segment má Tržnica Nivy ambíciu priniesť v krátkom čase naozaj bohatú ponuku lokálnych a čerstvých potravín, ale aj reštauračných prevádzok. Postupne tak pribudnú zákazníkmi vyhľadávané koncepty ako Regal Burger, Hummus Bar, francúzske minipotraviny Fabuleuse epicerie, Mondieu a mnoho iných. Funkčnou naďalej zostáva aj prvá online tržnica, ktorú Tržnica Nivy spustila ešte pred rokom.


Zelená strecha


Samotná strecha Nív je netradičným miestom. Až 134 rozrastených stromov, desiatky rastlín na verejne prístupnej streche dopĺňa bežecký okruh dlhý 550 m, 2 workoutové cvičiská, grilovacia zóna či komunitná záhrada, ale aj množstvo lavičiek a oddychových kútov s USB nabíjačkami. Rodiny s deťmi si môžu užiť ihrisko s motívom slnečnej sústavy. Na zelenú strechu sa budú môcť návštevníci dostať priamo výťahmi z rôznych častí Nivy centra, schodiskom vedúcim z ulice Páričkova alebo lávkou cez vonkajšie átrium, ktoré je prepojené priestorom gastrozóny a Tržnice Nivy.


Ahoj Nivy!


Súčasťou zážitku z nakupovania je aplikácia Ahoj Nivy! dostupná pre iOS a Android už od 30. septembra. Vďaka nej môžu mať návštevníci všetky obchody, služby, ale aj akcie a špeciálne ponuky doslova pod palcom. Tie si budú vymieňať jednoducho za body, ktoré nazbierajú na Nivách. Benefitom je taktiež hodina parkovania navyše a v najbližších týždňoch postupne v rámci aplikácie pribudne aj navigácia.

 

nivy


Dopravné vylepšenia


Spolu s otvorením Nív sa od 30. septembra spustil aj dlho očakávaný prvý podzemný kruhový objazd na Slovensku. Bude hlavnou vstupnou bránou do podzemného parkoviska Nív či na AlzaDrive. K dispozícii je celkovo 2 150 parkovacích miest, z čoho takmer polovica v parkovacom dome s vjazdmi z ulíc Mlynské nivy a od VÚB banky. Parkovisko ponúka aj 27 parkovacích miest pre motorky.


Chodci sa do Nivy centra pohodlne dostanú troma hlavnými vstupmi, z čoho jeden bude otvorený 24 hodín denne. Cyklisti okrem nových cyklochodníkov zrejme využijú aj prvú plne automatizovanú cyklovežu v Bratislave. Cykloveža sa rozprestiera na rozlohe 6 parkovacích miest pre autá a ponúka až 118 miest pre bicykle.


Nová vstupná brána do hlavného mesta prináša na 1. podzemnom podlaží 36 nástupísk, 7 výstupísk a 86 stojísk pre autobusy s bezbariérovým prístupom. Aj napriek tomu, že samotné centrum funguje v nočnom a dennom režime, na autobusovú stanicu sa cestujúci dostanú nepretržite 24 hodín 7 dní v týždni. Vďaka LED stene, deviatim LCD TV panelom a niekoľkým samoobslužným dotykovým kioskom majú cestujúci prehľad o príchodoch a odchodoch autobusov. Využiť môžu aj informačné pulty, úschovňu batožiny, miestnosti na prebaľovanie a dojčenie, ale aj zónu s lavičkami, ktorá ponúka až 80 miest na sedenie a bezplatnú Wi-Fi sieť.


Komfortný pohyb návštevníkov po Nivy centre je zabezpečený vďaka 36 eskalátorom, z toho jeden 15 m dlhý cez tri podlažia, 2 travelátorom, 14 výťahovým jadrám a centrálnemu schodisku do autobusovej stanice. Pohyb po Nivách je zabezpečený aj bezbariérovo.


Budova Nivy centra je prostredníctvom vzduchotechniky zásobovaná celkovo približne 1,2 miliónmi m3 vzduchu za hodinu, len samotná autobusová stanica 60 000 m3 vzduchu za hodinu.

 

Nivy - zoznam prevádzok

 

nivy zoznam prevadzok

 

Pripravil: dk
Foto: Nivy

 

Video

Prvé ohlasy spotrebiteľov na recykláciu plastov

Retail Podcast

Category Management: Čo vás čaká pred implementáciou?

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

 NOVINKA 

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk