kaufland

kaufland veggie banner l

kaufland

Brigádnici pomáhajú zastúpiť dovolenkujúcich pracovníkov

Uvoľnenie pandemických opatrení prinieslo aj oživenie pracovného trhu. V lete sa navyše v oblasti obchodu otvárajú zaujímavé príležitosti aj pre brigádnikov. Aká je situácia počas tohto letného obdobia?

 brigadnici

 

Hoci zákon umožnil brigádovať už aj žiakom základných škôl, najčastejšie brigádujú plnoletí študenti. Štatistiky však potvrdzujú, že z dlhodobého hľadiska a v porovnaní s minulosťou, pracuje počas leta výrazne menej mladých ľudí. Na pracovnom portáli Profesia v pribudlo pred letom rekordných 29-tisíc pracovných ponúk, pričom až 2080 ponúk bolo formou Dohody o vykonaní práce, kde zamestnávatelia hľadali študentov vysokých a stredných škôl.


Prevádzky, ktoré pre koronakrízu zamestnancov prepúšťali, v súčasnosti podľa vyjadrenia PR manažérky Profesie, Nikoly Richterovej, hľadajú nové sily. Brigádnici tak majú oveľa väčšie šance ako v minulosti.


“Veľké percento súčasných ponúk sú akoby opätovne vytvorené miesta, ktoré predtým zrušila koronakríza. Pre uchádzačov o brigády je dôležité, že firmy sú vďaka všeobecnej neschopnosti zohnať ľudí na trvalý pracovný pomer, omnoho ochotnejšie „zaplátať“ chýbajúcu pracovnú silu pracovníkmi na dohodu,” hovorí N. Richterová.

 

pozicie 1517


S letom ponuka rastie


“Keď sa pozrieme na celkový počet ponúk na dohodu (nielen tých, kde firmy uvádzajú, že sú vhodné pre študentov) v obchode, ich počet oproti prvému štvrťroku výrazne narástol. Za prvý kvartál išlo iba o 663 ponúk. V druhom kvartáli išlo o 1955 ponúk, pričom najviac inzerátov bolo v júni – 726. V júli sme do 26.7. evidovali ďalších 497 ponúk,” hovorí N. Richterová.


Najviac brigád v oblasti obchodu pritom podľa jej slov býva v zimnej sezóne, pred Vianocami. “Výnimkou bol doteraz len rok 2020, ktorý bol celý iný, lebo ho poznačila pandémia. Rekord ponúk na dohodu v obchode však doteraz drží november 2018, kedy firmy uverejnili 1376 inzerátov,” dodáva.


V segmente predaja potravín je však v tejto súvislosti hlavnou sezónou leto. “Naše regionálne spotrebné družstvá ponúkajú brigádnické miesta pre študentov stredných a vysokých škôl celoročne. Najviac záujemcov a zároveň možností pracovať v predajniach pre tieto cieľové skupiny evidujeme práve v letných mesiacoch, za nimi nasledujú také predajné sezóny v roku ako sú Vianoce a Veľká noc,” hovorí Ján Bilinský, generálny riaditeľ spotrebného družstva COOP Jednota Slovensko. Brigádnici im v lete pomáhajú aj s vykrytím dovoleniek. “Leto je aj pre našich zamestnancov obdobím dovoleniek, takže si ceníme serióznych záujemcov o brigádu, pretože práca v predajni je síce pestrá a zaujímavá, avšak aj náročná,” dodáva.


Brigáda aj pre žiakov?


Zmena Zákonníka práce umožnila od marca aj to, aby sa tento rok rozšíril počet záujemcov o brigádnické pozície. Aktuálne totiž môžu brigádovať aj 15-roční žiaci základných škôl, do marca si mohli privyrobiť len žiaci s ukončenou základnou školou. Ak ešte neukončili základnú školu, musí im dať povolenie inšpektorát práce po dohode s úradom verejného zdravotníctva. Ten určí počet hodín a podmienky, za ktorých sa požadované ľahké práce môžu vykonávať. Ročne úrad vydá dve až tri desiatky takýchto povolení.


“V roku 2021 však vidíme skutočne o čosi vyšší záujem 15-ročných. Kým v roku 2019 a 2020 sme v období od mája do konca júla v našej databáze životopisov (Toto sú tí uchádzači, ktorí si u nás vytvoria životopis a zverejnia ho pre firmy, aby ich oslovovali priamo oni.) evidovali vždy zhruba po 55 životopisov uchádzačov v tomto veku, v roku 2021 išlo v tomto období až o 189 CV,” hovorí N. Richterová.


Spomedzi všetkých uchádzačov o brigádovanie netvoria aktuálne 15-roční jedno, ale dve percentá. “Pre porovnanie, 18-roční uchádzači tvoria v roku 2021 približne 17 percent, 19- a 17-roční 13 percent a 16-roční 10 percent. Záujem teda narástol, avšak stále platí, že oproti vyšším ročníkom je záujem 15-ročných o prácu skôr minimálny,” dodáva N. Richterová.


Údaje z posledných troch rokov ukazujú, že záujem o brigádu majú najčastejšie uchádzači vo veku 18 a 19 rokov. Potvrdzuje to aj J. Bilinský. “Záujem brigádovať v našich predajniach prejavujú prevažne 18 a viac roční študenti,” uvádza.


Štatistiky však podľa N. Richterovej ukazujú, že za posledné tri roky máme stále mladších uchádzačov o brigádovanie. “Počas obdobia máj až júl 2021 bol priemerný vek záujemcu o brigádu na Profesii 21,9 r.. Keď to porovnáme s rovnakým rokom vlani, tak sa to zmenilo – vtedy išlo o 23,4 r.. V roku 2020 však tento priemer mohla zvýšiť aj skutočnosť, že veľa ľudí prišlo o prácu, ponúk bolo menej a preto sa mohlo stať, že viacero dospelých nezamestnaných bolo ochotnejších zamestnať sa aj na dohodu,” vysvetľuje.

 

Najviac 8 hodín


Mladiství brigádnici však nemôžu pracovať toľko,koľko plnoletí. “ Ich organizmus je stále v štádiu vývoja, nadmerná fyzická alebo psychická záťaž môže mať na to nepriaznivý vplyv. Pri nadmernej fyzickej záťaži by napríklad mohlo dôjsť k deformácii kostí, hlavne chrbtice, zmene kardiovaskulárneho ako i nervového systému,” uvádza vo vyjadrení Inšpektorát práce, ktorý na pracovné podmienky dohliada. Mladiství brigádnici nemôžu vykonávať nadmernú, jednostrannú a dlhodobo organizmus zaťažujúcu prácu z dôvodu lability nervového systému a straty pozornosti, pracovať nadčas alebo v noci. “Neprimeraná pracovná poloha, manipulácia s nadmernými bremenami a ďalšie činnosti môžu deformovať chrbticu, ktorej vývoj ešte nie je zavŕšený,” uvádza inšpektorát.


Zamestnávateľ im tiež nesmie nariadiť alebo s nimi dohodnúť ani pracovnú pohotovosť. Nočnú prácu môžu zamestnanci starší ako 16 rokov vykonávať len výnimočne, ak je to potrebné na ich výchovu na povolanie, pričom pracovný čas nesmie presahovať jednu hodinu.


“U mladých ľudí sa vo zvýšenej miere a hlavne v noci vylučujú hormóny pôsobiace na rast. Preto je pre túto vekovú kategóriu potrebný výdatný spánok,” uvádza sa vo vyjadrení Inšpektorátu práce, podľa ktorého tiež mladiství môžu vykonávať len práce, ktoré sú primerané ich fyzickému a rozumovému rozvoju a neohrozujú ich mravnosť. Kým u bežného dohodára pracovný čas nesmie presiahnuť 12 z 24 hodín, u mladistvého je to 8 hodín. Brigádnik, ktorý je mladší ako 16 rokov nesmie odpracovať viac ako 30 hodín týždenne, aj u viacerých zamestnávateľov, starší najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne. Neplnoletý brigádnik navyše potrebuje k zamestnaniu vyjadrenie rodiča, ten musí vedieť aj o prípadnej výpovedi.


Za pokladnicou


Zamestnávatelia ponúkajú študentom brigádu najčastejšie v obchode, administratíve a v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve. V obchode ide najčastejšie o pozície predavačov a pokladníkov, o ktoré je celkovo medzi brigádami najväčší záujem. Obchody často hľadajú aj pracovníkov na dopĺňanie tovarov.


Najviac reakcií mladých brigádnikov vo veku od 15 do 17 rokov Profesia registruje práve v obchode, pomocných prácach a v cestovnom ruchu.


“V mnohých prípadoch sú našimi brigádnikmi mladí rodinní príslušníci našich zamestnancov. V týchto prípadoch máme väčšiu istotu, že práci, ktorú idú robiť, budú rozumieť a budú ju robiť s plnou zodpovednosťou. Samozrejme, máme aj iných brigádnikov. Ich záujem je často spojený s potrebou mať dostatočne flexibilnú prácu a stabilný/istý príjem na kratšie časové obdobie. Ak, ľudovo povedané, zapadnú do tímu v predajni, jedným z prínosov býva aj to, že vnímajú prácu v obchode ako zaujímavú,” uvádza vo svojom vyjadrení COOP Jednota.


Zohnať si prácu popri škole by malo byť podľa informácií Profesie v súčasnosti jednoduchšie. V júni 2021 zareagovalo na jeden brigádnický inzerát v priemere 18 uchádzačov, vlani to bolo až 65 ľudí a v roku 2019 v priemere 25 uchádzačov. Najviac možností brigádovať v oblasti obchodu je v Bratislavskom kraji, aktuálne ich portál Profesia.sk ponúka takmer 60, zatiaľ čo v ostatných krajoch je ich od 10 do 20. Brigádnici si tak môžu zarobiť v priemere 4 € za hodinu, pri pokladnici aj 5 €.

 

pracujuci 1519


Z dlhodobého hľadiska však pracuje čoraz menej mladých ľudí. Kým v roku 2001 využilo brigádu 25 700 ľudí vo veku od 15 do 19 rokov, vlani to bolo len 8000. Vo štvrtom kvartáli 2020 pracovalo 5,5 percenta ľudí vo veku 15 až 19 rokov, pričom viac bolo chlapcov (6,8 percent) ako dievčat (4,1 percenta).

 


Martina Hilbertová
Ilustračné foto: Shutterstock.com

 

Video

Prvé ohlasy spotrebiteľov na recykláciu plastov

Retail Podcast

Category Management 2: Koho zapojiť do vytvárania plánogramu

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk