So svetlom sa dá v predajniach kúzliť

„Využite svetlo na navodenie silných emócií a zážitkov. Sofistikovaný dizajn svietidiel spájajte s inteligentným riadením osvetlenia a využite širokú škálu technických smart riešení so zreteľom na udržateľnosť a efektívnosť,“ nabádali obchodníkov hľadajúcich zaujímavé trendy a výzvy odborné veľtrhy EuroShop 2023 v rámci sekcie osvetlenia retailu (Dimension Lighting). Zaujímavých inšpirácií tu bolo neúrekom.

 euroshop light uvod v


Sekcia Dimension Lighting predstavila široký sortiment moderného osvetlenia a osvetlenia predajní počínajúc osvetlením fasád predajní a vstupných priestorov, cez nasvietenie tovarov a skúšobných kabínok až po riešenia pokladničných zón. Ukázalo sa, že najmä LED technológie poskytujú nové možnosti pre vytvorenie dokonalej svetelnej scény pre zážitkové nakupovanie. Nad tým všetkým sa však vznášala idea celého veľtrhu, a tou je udržateľnosť. V súčasnom neľahkom období sa udržateľnosť, úspora energií a inteligentné riadenie spotreby energií stáva nevyhnutnosťou.


Viac denného svetla


Trendom posledných rokov je nahrádzať umelé osvetlenie v retailových priestoroch prirodzeným svetlom. Veľké okná alebo strešné svetlíky môžu priniesť dostatok denného svetla do interiéru, čo sa podpisuje aj na lepšej nálade zákazníkov. V tejto súvislosti sa objavuje mnoho riešení. Počas veľtrhu EuroShop 2023 bolo predstavené napríklad osvetlenie Philips NatureConnect Gen2, ktoré napodobňuje denné svetlo tým, že simuluje denné fázy a replikuje pohľad na modrú oblohu. Toto osvetlenie vyzerá ako štvorcové strešné okno alebo svetlík.


Svetlo teda môže byť prirodzené alebo umelé a samotné osvetlenia napríklad vertikálne, ktoré sa používa na nasvietenie regálov, políc a stien a horizontálne. Podiel vertikálneho a horizontálneho osvetlenia je dôležité dodržať v pomere 2:1. V našom článku sa budeme držať kategorizácie dodávateľov osvetlenia tak, ako boli rozdelení počas veľtrhu EuroShop 2023.

 

euroshop light 1


Svietidlá (84 vystavovateľov)


Vonkajšie / exteriérové osvetlenie


Signify (predtým Philips Lighting) je svetovým lídrom v osvetľovaní pre profesionálov, spotrebiteľov a inovátor v IoT osvetlení. Celá prezentácia značky počas tohto odborného podujatia bola venovaná udržateľnosti, a to podľa piatich kritérií: efektivita a životnosť, konektivita, rozšíriteľnosť (modifikovateľnosť na vyššie verzie), znovuvyužitie a recyklácia a dlhodobý servis výrobkov. V expozícii tejto spoločnosti bolo možné vidieť ucelené riešenia, osvetlenie ovládané bezdrôtovo cez aplikácie, ale aj využitie 3D tlače pri vytváraní tienidiel na mieru.


Svietidlá pre akcentačné (zvýrazňujúce) a efektné osvetlenie


Spomenutý typ osvetlenia sa používa na zdôraznenie konkrétnych produktov alebo určitých oblastí predajne, prípadne sekundárneho vystavenia. Tento typ osvetlenia môže byť realizovaný pomocou bodových alebo aj závesných svietidiel. Na základe pokusov so spektrálnym zložením svetla a jeho pôsobením na správanie zákazníkov už bolo odhalené optimálne spektrum pre jednotlivé druhy čerstvých potravín. Napríklad pri nasvietení rýb sa odporúča studené svetlo, neutrálne, biele s teplotou 4000 K.


Svietidlo ACR FoodLight-H, určené pre vitríny a pulty s horúcim tovarom a pulty s potravinami predstavila na tomto veľtrhu firma ACR. Dizajnové LED svietidlo s teplotou (farbou) svetla 2700 K osvetľuje produkty rovnomerne a zaručuje ich kvalitnú prezentáciu. Dodajme, že bodové osvetlenie je buď zapustené, pevne inštalované alebo smerovateľné a umiestnené v koľajničkách, aby bolo možné ho presúvať a nastavovať (napríklad AX76 od talianskej firmy Quattrobi s.r.l.). Dôležitú úlohu hrá nielen uhol, ale aj vzdialenosť osvetlenia od osvetľovanej plochy.

 

Teplota (farba) svetla, sa udáva v Kelvinoch
• Teplé biele svetlo = menej ako 3 000 K
• Univerzálne biele svetlo = 3 300 až 5 300 K
• Denné biele svetlo = viac ako 5 300 K

 

Dekoratívne osvetlenie alebo efektné osvetlenie je estetickou záležitosťou, ktorá vytvára charakter a atmosféru predajne. Môže zahŕňať viaceré riešenia, od nástenných svietidiel po svetelné umenie (podsvietené vitráže, neóny, dizajnové tienidlá a difuzéry). Zaujímavá môže byť aj v predajni hra s tieňmi a kontrastami, dokáže okamžite upútať pozornosť zákazníkov. Módne je využívať aj tzv. shadow gap, čo je medzera medzi dvoma povrchmi, prvkami alebo dvoma materiálmi, ktorá vytvára tmavšiu oblasť, akoby tieň (shadow). Nie všade to však ide. V skúšobnej kabínke sú napríklad tiene nežiadúce.

 

euroshop light 2


Ak sa zameriavate na predaj oblečenia alebo šperkov, voľte do svojej predajne radšej chladnejšie biele svetlo, pretože tovaru dodá luxusný vzhľad. Vďaka sklonu bodového svetla si vytvoríte želané ilúzie a odlesky, aby šperky alebo drahé kamene vyzerali lákavejšie, ušľachtilejšie a drahšie. Naopak odlesky na povrchu elektroniky a najmä na obrazovkách nie sú vhodné.


Španielska spoločnosť ILMÉX DISPLAYS sa môže pochváliť tým, že jej dekoratívne vianočné a iné sezónne osvetlenie využívajú reťazce Inditex, Swarovski či Desigual. Vystavovala aj na veľtrhu EuroShop 2023. Nemecká firma DRUTEC GmbH & Co. KG zasa ukázala dizajnové závesné svietidlo GLORIOLA vyrobené z hliníka s plexisklovým difúzorom. Využíva lineárne LED moduly (LLM) a má integrovaný ovládač.


https://www.drutec.de/de/led-produkte/architekturale-leuchten.html


Taliansky výrobca PICCOLI S.R.L. predstavil na podujatí Modello ALIENO RIGATO, čo je dekoratívne hliníkové tienidlo pre osvetlenie. Dekoratívne línie vznikajú rotačným tvarovaním, pričom čiary nikdy nie sú rovnaké, nakoľko sa každý kus vyrába ručne.


https://www.piccolisrl.it/collezioni/illuminazione/sospensioni-e-paralumi/modello-alieno-rigato/


Spoločným menovateľom viacerých prezentovaných riešení bola flexibilita. Obchodníci často menia dispozíciu predajne, snažia sa oživiť priestory iným rozostavením nábytku, a preto potrebujú verzatilné a modifikovateľné riešenia, a to vrátane osvetlenia. Firma DWD Concepts GmbH napríklad predstavila systém INWI R32, ktorý bol vyvinutý s dvomi prioritami: aby nebolo vidno žiadne káble a aby sa svietidlá jednoducho pripojili a svietili (plug & light). Osvetlenie je teda integrované v stene políc, ktoré sa môžu ľubovoľne premiestňovať a zakliknutím do zadnej alebo bočnej steny regálu sa zároveň aj pripoja na napájací zdroj (podobne, ako sa zapájajú slúchadlá s audio jackom).


https://dwd-concepts.de/en/products/inwi-power-rail-systems/inwi-r32-power-rail/


Svietidlá pre všeobecné osvetlenie alebo základné osvetlenie retailu


Dá sa povedať, že ide o úplne základné, elementárne osvetlenie, nazývané aj ambientné, ktoré ako prvé osvetľuje predajňu po príchode personálu. Môže byť realizované pomocou stropných svetiel (pevných alebo na koľajničkách) alebo závesných svietidiel. V tejto kategórii bolo zastúpených najviac vystavovateľov, až šesťdesiat. Predstavovali najmä už vyššie spomenuté osvetlenia, teda rôzne LED pásiky, LED svietidlá, LED žiarovky bodové osvetlenie alebo neónové žiarivky.


Z návštevy týchto expozícií vyplynulo, že neónové osvetlenie zažíva svoju renesanciu, a to aj vďaka popularite cyberpunku, ktorého predstaviteľmi sú napríklad film Blade Runner 2049 alebo seriál Altered Carbon. Samozrejme, v súčasnosti sa už zvyčajne nepoužívajú klasické neónové trubice, ale výrobky s podobným efektom. Napríklad BERGMEN® LED Neon Flex poľskej firmy Bergmen Sp. z o.o je systém osvetlenia na báze LED technológie. Jeho flexibilná silikónová konštrukcia a jednotná farba svetla z neho robí alternatívu k tradičným neónovým trubiciam.

 

https://bergmen.pl/en/neon-flex/

 

Dizajnové osvetlenie má však aj akúsi podkategóriu - kontúrové osvetlenie. Ide o rôzne svietiace „rúrky“, „slamky“, „hadičky“ poohýbané do najrôznejších tvarov alebo nápisov. Spomeňme čínskeho výrobcu SurMountor Lighting CO Limited, ktorý na veľtrhu predstavil okrem iného aj dve riešenia: ND24D 360° Dotless Flex Led Neon Light a N0612T Side Bendable Built-in Neon Flex Strip.

 

 


Talianska firma GI PLAST priniesla na EuroShop 2023 značku ARCO, profil, ktorý je k dispozícii v rôznych polomeroch a bol navrhnutý tak, aby mohol vytvárať svietiace kruhy, elipsy, ale aj iné a zložitejšie abstraktné tvary všade tam, kde sú žiadúce, napr. na strope alebo ako svietiaca kontúra začiatkov či koncov regálov.


https://www.giplast.com/en/prodotti/hi-tech/serie-arco/


Osvetlenie fasád


Na rozdiel od masívne zastúpeného interiérového osvetlenia vystavovalo na EuroShope exteriérové fasádne a exteriérové osvetlenie len päť firiem, vrátane spomenutého Signify. Spomeňme napríklad pouličné LED osvetlenie Philips SunStay Pro, ktoré možno využiť v exteriéri a na pochôdznych strechách nákupných centier alebo svietidlá zabudovávané do podlahy a chodníkov ColorKinetics BurstScape


https://www.signify.com/global/our-company/news/events/euroshop-2023

 

Lampy (29 vystavovateľov)


Ovládanie a príslušenstvo pre lampy


Pod touto kategóriou si predstavte najmä hardvér, teda rôzne tuby, krytky, ovládače, stýkače, ističe, transpondéry, NFC a Bluetooth vysielače a podobné zariadenia, zvyčajne pre bežného zákazníka neviditeľné. Slúžia napríklad na sledovanie stavu alebo na nastavovanie intenzity osvetlenia. Povedzme LED driver od ELEKTRA Gesellschaft für elektrotechnische Geräte mbHpre zabezpečuje pre každé svetlo konštantný prúd a konštantné napätie, čo sa premieta do efektívnejšej a stabilnejšej svietivosti.


LED lampy


Vystavovatelia v rámcie tejto časti priniesli viaceré novinky v oblasti svetlometov, halogénových žiaroviek, LED žiaroviek a LED pásikov, často s prívlastkom „smart“. Beautiful Light Technology Corporation Beautiful Light Technology Corporation z Taiwanu predstavila takmer kompletné portfólio žiaroviek, senzorov, hardvérových ovládačov aj aplikáciu BT BLTC Light určenú aj pre domácnosti. Opäť sa často skloňovala modularita. „Naše systémy sú modulárne. Riešenie, ktoré integruje koľajnice, konektory, ovládač, upevňovacie systémy a svietidlá, vám umožňuje ľahko, rýchlo a bezpečne presúvať jednotlivé prvky. Svietidlá integrované v policiach zaisťujú správne osvetlenie a šikovne skrývajú zdroj svetla,“ komentoval svoje produkty taliansky výrobca L&S ITALIA SPA.


https://www.ls-light.com/en/sign


Zaujala nás tiež holandská firma ExpoSupply BV. Ukázala značku ERON, čo je extrémne výkonný svetlomet, ktorý sa používa na osvetlenie veľkých plôch z veľkej výšky, napríklad práve veľtržných expozícií (alebo TV súťaže X-Factor). Tento 200W širokouhlý svetlomet má vysoký svetelný výkon až 26 000 lúmenov (lm) a je vybavený konektormi PowerCon, ktoré umožňujú ľahké prepojenie viacerých reflektorov ERON.


Dlho sa pri žiarovkách udával počet wattov, teda príkon alebo spotreba prúdu. V súčasnosti už klasické žiarovky nahradili nové, energeticky účinnejšie, ktoré vyprodukujú rovnaký svetelný tok s menšou spotrebou, teda potrebujú menej wattov. Rozhodujúcim parametrom je svetelný tok uvádzaný v lúmenoch (lm). Pre porovnanie, 60 wattová žiarovka je ekvivalent 806 lúmenov. V retaile je však dôležitá intenzita osvetlenia. Jednotkou intenzity osvetlenia je lux (lx). Vyjadruje, koľko lúmenov svetelného toku dopadá na 1 meter štvorcový. V nepotravinových maloobchodných prevádzkach sa odporúča 500 lx, v potravinách 500-800 lx. Nižšia intenzita základného osvetlenia predajne umožňuje využiť bodové, akcentačné osvetlenie a lepšie vyniknú svetelné efekty a dekorácie.


Veľtrh EuroShop 2023 opäť priniesol aj dizajnové lahôdky. Napríklad lampy, ktorých tienidlom je ručne vyrábaný kvet z muránskeho skla (podľa talianskeho ostrova Murano) vo farbách na mieru, podľa želania retailera. Vyrába ich talianska firma EMMEGI S.R.L.


https://www.emmegi-glass.com/en/murano-glasses/

 

euroshop light 3

 

Projektovanie svietidiel a svetelné systémy (40 vystavovateľov)


Dôležitým parametrom pri projektovaní osvetlenia predajne je životnosť svietidiel, a to najmä s ohľadom na environmentálnu záťaž. Mnohé osvetlenia sú preto vyrábané tak, aby bolo možné vymeniť len niektoré časti a predĺžiť tak ich životnosť. Zároveň sú z takých materiálov, ktoré sú po ukončení životnosti ľahko recyklovateľné. Nehovoríme pritom len o životnosti ako takej, ale aj o odolnosti voči mechanickému namáhaniu, prepätiu, voči teplotám (ak sú napríklad v teplých alebo chladiacich vitrínach) a o tzv. stupni krytia (IP, International Protection), ktorá sa uvádza v tvare napríklad IP65. Prvé číslo udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov a prachu. Druhá číslica udáva stupeň ochrany pred vniknutím vody.


Rovnako dôležitý je už spomínaný parameter - flexibilita. Osvetlenie je vždy dimenzované a vyrábané na mieru daného priestoru, pre daný typ tovaru. Väčšina vystavovateľov prezentovala na tomto podujatí modulárne koľajničkové riešenia, rôzne druhy konektorov, líšt a modulov pre osádzanie a spájanie LED svetiel a LED pásikov, najrôznejšie systémy upevnenia a ukotvenia svetiel, ale aj súvisiace hardvérové a softvérové ovládanie.


Round talianskeho výrobcu FOR ALL SRL je vnútorné a vonkajšie svietidlo (IN-OUT), pre vnútorné použitie má závesnú inštaláciu. Kruhové telo lampy je vyrobené z hliníka s práškovým nástrekom a má opálový PMMA difúzor. Svietidlá sú vybavené flexibilnými LED pásikmi s teplotou 3000K alebo 4000K a s indexom podania farieb CRI>80 alebo CRI>90.


https://for-all.it/en/prodotto/round/

  

Maximálna hodnota CRI (color rendering index = index podania farieb) je rovná CRI denného svetla (CRI 100), CRI rovné nule znamená, že pri tomto osvetlení nie je možné správne rozoznať farby. Pri všeobecnom, ambientnom osvetlení predajní by hodnota nemala byť menšia ako 80.


Pri riešení osvetlenia pamätajte aj na bezpečnostné osvetlenie, ktoré zaisťuje bezpečnosť zákazníkov a zamestnancov. Zahŕňa napríklad núdzové osvetlenie a osvetlenie schodov a východov. Na osvetlenie parkovísk nákupných centier napríklad vyvinula firma Northcliffe Lighting, UAB z Litvy značku Barat LED. Ide o vodeodolné (IP66) LED osvetlenie s opálovým difuzérom a vysokou odolnosťou voči nárazu.


https://northcliffe.org/en/products/3795-barat-led1x4700-c114-t840-pc-pc-op-ic-ex.html


Talianska firma Turn Lights srl zasa okrem iného predstavila zaujímavé stropné svetlá označujúce núdzové a bežné východy.


https://www.turnlights.com/flag-en/


Dôležité je aj osvetlenie vstupnej časti predajne, kde treba dbať na to, aby zákazníci neboli oslnení, alebo nevchádzali do tmavého priestoru. V neposlednom rade pamätajte na perfektné osvetlenie pokladníc, aby sa personál nepomýlil pri účtovaní. Je totiž dôležité, aby pokladníci zreteľne videli nominálne hodnoty bankoviek, stravných lístkov, displeje pokladníc a váh bez odleskov a aby mohli načítavať vernostné karty z plastových kartičiek aj displejov telefónov. Napokon, dostatočné osvetlenie pokladníc umožňuje aj zákazníkom skontrolovať si, či nakúpili to, čo chceli.

 

Vedeli ste, že pre osvetlenie predajní a zrakovú pohodu zákazníkov sa odporúča nepresiahnuť maximálny index oslnenia UGR 22? Index Unified Glare Rating a je stanovený hodnotami od 0 po 30 a ide o pomer medzi priamym a nepriamym osvetlením. Napríklad závesné svietidlo, ktoré svieti čiastočne nahor a prevažne nadol, je okom vnímané ako menej oslňujúce ako svietidlo bez nepriamej zložky.

 

euroshop light 4


Systémy riadenia osvetlenia (23 vystavovateľov)


V tomto prípade išlo o veľmi technickú sekciu veľtrhu EuroShop 2023, ktorá oslovila azda iba skutočných znalcov hardvéru spojeného s fyzickým inštalovaním osvetlenia. Opäť tu boli prezentované riešenia zabraňujúce prepätiu, požiaru a samozrejme kabeláže, radiče pre distribúciu elektrickej energie.


Nezabúdajte na in-store promotion


Osvetlenie predajní hrá dôležitú úlohu v obchodnom prostredí nielen z hľadiska funkčnosti, ale aj z hľadiska estetiky a prezentácie produktov. Kvalitné osvetlenie zlepšuje vzhľad a atmosféru predajne, zvýrazňuje predávané alebo len určité produkty a pomáha zákazníkom lepšie sa v danom priestore orientovať.


Na záver je ešte potrebné podotknúť, že osvetlenie sa dotýka aj ďalších dimenzií retailu, napríklad vizuálneho merchandisingu, in-store marketingu, ale aj navigácie zákazníkov v predajni. Zaujímavých riešení je už mnoho. IKEA v Bratislave má napríklad namiesto podlahovej grafiky bodové svetlá s difúzorom v tvare šípok. Na rozdiel od nálepky sa svetlo na podlahe nikdy nezošúcha.


Poliaci z Bergmen zasa prezentovali MyFrame, čo je ploché svietidlo s vymeniteľnou napínacou tkaninou s želanou grafikou. Tkanina je difúzor svietidla a dá sa vymeniť za pár sekúnd. Osvetlenie má nastaviteľný jas, pričom je na výber z viacerých hĺbok a rozmerov hliníkového rámu. Svietidlá možno usporiadať aj vedľa seba a nad seba, dokážu tak osvetliť celé steny a stropy.


https://bergmen.pl/en/lighting/myframe-system-of-personalized-lighting-graphics/

 

Juraj Turzo
Zdroj a foto: EuroShop 2023
B. Franken, A. Cymera - Hybrid Food Retail – Rethinking design for the experietial turn, FRAME Publishers, 2019

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk