Aký je vývoj retailu na Slovensku?

Takmer presne pred rokom sme písali, že maloobchod na Slovensku je geograficky nerovnomerne rozložený. Platí to i dnes, situácia sa však vďaka externým faktorom ešte zhoršila.

 

vyvoj slovenskeho retailu23 

Sieť COOP Jednota Slovensko, ktorá prevádzkuje predajne aj v menších obciach, avizovala, že ak sa situácia s cenami a energiami nezlepší, reálne hrozí, že zatvorí až 300 obchodov. Našťastie sa podarilo dosiahnuť dohodu a vláda ceny energií stabilizovala. Stále sme však svedkami zatvárania nerentabilných prevádzok a vznik tzv. potravinových púští.

 

Podľa JLL ponuka moderných retailových priestorov bola v 4. štvrťroku roku 2022 na úrovni až 2,16 mil. m². Bratislavský kraj tvoril z tohto približne 34 %, nasledoval Košický, Žilinský a Nitriansky kraj. Väčšina moderných maloobchodných plôch je reprezentovaná obchodnými centrami (65 %), nasledujú retail parky (26 %) a zvyšok, teda asi 9 %, tvoria maloobchodné galérie, obchodné domy (department stores) a concept stores / butiky.


Vývoj maloobchodných tržieb


Z pohľadu ekonomických ukazovateľov zostali rebríčky medziročne bez zásadných zmien. Kraľuje im Lidl, Kaufland, tretie je Tesco, nasledujú Metro, Labaš (Fresh), COOP Jednota Slovensko, Billa, Terno RE a Milk-Agro. V prehľadoch figurujú aj maloobchodné siete z aliancie CBA, Koruna a Yeme.


Dobrou správou je, že zaľudnenosť fyzických obchodov sa minulý rok dostala na predpandemickú úroveň. Zákazníci však šetria a zvažujú akékoľvek svoje výdavky. Podľa Štatistického úradu SR sa medzi spotrebiteľmi začínajú čoraz citeľnejšie prejavovať negatívne efekty vysokej inflácie a klesajúcich reálnych príjmov domácnosti. Keďže infláciu ťahajú nahor najmä potraviny, nízkopríjmové domácnosti jednak znižujú spotrebu neesenciálnych položiek a zároveň menia svoje preferencie. Nakupujú lacnejšie alternatívy a privátne značky.


Maloobchodné tržby na Slovensku v roku 2022, podľa merania spoločnosti NielsenIQ, narástli o 9,2 % (tržby za potravinový sortiment rástli o 9 %, za drogistický sortiment o 9,8 %). „Obchodníci združení v Slovenskej aliancii moderného obchodu (SAMO) v roku 2022 investovali do cien desiatky miliónov eur a nepremietali tak všetky vlastné zvýšené náklady a zvýšené ceny od dodávateľov do cien pre spotrebiteľa. Vyžiadalo si to množstvo konsolidačných opatrení na strane obchodu a tiež nových investícií,“ upozornil predseda SAMO Martin Krajčovič, ktorý poukázal na podobnosť s rokom 2021, keď rast cien potravín na Slovensku bol aj vďaka obchodníkom o polovicu nižší, ako bola priemerná inflácia.

 

Nepriaznivý cenový vývoj v roku 2022, napriek tlmiacim opatreniam zo strany obchodníkov, priniesol spomínané zmeny v nákupnom správaní slovenských spotrebiteľov. Predovšetkým znížili množstvo kupovaného tovaru v rámci jedného nákupu, avšak nakupovali častejšie. Zvýšil sa záujem o využívanie akciového predaja a vernostných programov. Zároveň sa zvýšil dopyt po produktoch s nižšou pridanou hodnotou a po produktoch privátnych značiek. O tom svedčí aj fakt, že sa podiel privátnych značiek na celkovom predaji obchodníkov SAMO, v porovnaní s rokom 2021, vlani zvýšil o 1,2 p.b. Čo sa týka drogistického tovaru, zaznamenaný bol čiastočný odklon od BIO sortimentu a prémiového segmentu.

 

vyvoj retailu23 5

 

Rovnako ako u potravín bol v sektore non-food retail zaznamenaný rastúci záujem o zákaznícke vernostné programy. Riziká pre obchod, ale aj celý dodávateľský reťazec, vidí SAMO v pokračujúcich štátnych zásahoch do legislatívy, ktoré môžu negatívne vplývať na podnikanie a spôsobiť tak ďalší rast spotrebiteľských cien. Nepriaznivý vplyv majú napríklad zvyšovanie úrovne minimálnej mzdy, zmeny v Zákonníku práce, v dôsledku ktorých sa budú zvyšovať príplatky za prácu vo sviatok a v nedeľu, zmena legislatívy prinášajúca vyššiu administratívnu záťaž pre zamestnávateľov alebo opakovane sa vracajúci zákaz nedeľného predaja.

 

E-commerce vytriezvel z extrémneho rastu


Ako sme písali v minulom roku, otvorenie kamenných predajní sa okamžite prejavilo v poklese nákupov cez internet. Mnohé e-shopy dokonca zanikli. Kým v roku 2022 ich bolo 15 630, v súčasnosti kvalifikovaný odhad hovorí o 14 500 aktívnych e-shopoch. Svoje pozície si obhájili veľkí hráči ako Alza, Mall, ale to i vďaka tzv. online trhoviskám (Marketplace). Tento rok vstupuje na so svojím Marketplace aj Kaufland a očakáva sa, že sa dostane na popredné priečky v online retaile (podobný úspech zaznamenal Lidl, ktorý sa so svojím e-shopom rýchlo vyšvihol medzi top hráčov).


Úvod roka 2023 znamenal pre e-shopy zníženie dopytu, nepomohli ani povianočné výpredaje. Už vo februári sa však objavili známky oživenia a zvýšený záujem zákazníkov o online nákupy pokračoval aj v marci.


„Stále to však nie sú čísla, na ktoré sme boli zvyknutí z minulých rokov. Neistota a inflácia spôsobujú, že ľudia sú opatrní a väčšina z nich nakupuje predovšetkým nevyhnutný tovar,“ komentuje údaje z pravidelného prieskumu eCommerce Insider Tomáš Braverman, CEO Heureka Group.


Šetrenie však vidno aj na štruktúre nákupov. Veľa zákazníkov hľadá najlepšie cenové ponuky a to nielen v letákoch obchodných reťazcov, ale aj na internete. Svedčí o tom aj medziročný rast takých položiek, ako sú krmivá pre domácich miláčikov (+20 %), pričom najvýraznejšie narástli krmivá pre mačky (+46 %). Prekvapujúcim skokanom roka je aj toaletný papier s medziročným nárastom predaja o +405 %. Avšak ľudia kupovali oveľa viac aj prípravky do umývačiek riadu (+250 %), prášky na pranie (+93 %) a aviváže (+72 %), ktoré bežne nakupujú v kamenných drogériách alebo hypermarketoch. Naopak prepadákom boli elektrocentrály, kachle, kotly, radiátory a podobné zariadenia. Ľudia pochopili, že energetická kríza už zrejme nehrozí. Nedarilo sa ale ani bicyklom, že sa dá vysvetliť saturovaním trhu počas pandémie.


Vďaka konceptu Marketplace sa zrejme bude dariť aj menším hráčom, ktorí sa aj bez vlastného silného technického a personálneho zázemia budú môcť dostať na zahraničné trhy. Kým veľkí hráči v oblasti internetového predaja sa sústreďujú na vylepšovanie vlastnej distribúcie a reverznej logistiky, menšie e-shopy uspejú v ponuke špecifického tovaru alebo vhodnou cenovou stratégiou.


On-trade sa ešte nespamätal z pandémie


Obrázok o úrovni tržieb sektoru hotelov, reštaurácií a kaviarní (on-trade) poskytuje porovnanie ŠÚ SR s obdobím spred pandémie – v porovnaní s februárom 2020 boli tržby stravovacích zariadení vo februári 2023 nižšie až o 16,3%. Podobne, tržby hotelov medziročne narástli o viac ako 70 %, v porovnaní s februárom 2020 (posledný „normálny“ mesiac pred pandémiou) však boli vyššie „len“ o 4,4%. Dá sa teda konštatovať, že on-trade sa ešte poriadne nespamätal z pandémie a už musí čeliť inflácii a extrémnemu zdraženiu energií.


Ak sa pozrieme na sektor on-trade medzimesačne, tak tržby hotelov vzrástli o 9,1% (január 2023 vs. február 2023), avšak vrátili sa tak len približne na decembrovú úroveň. Naproti tomu, februárová korekcia v reštauráciách bola výrazne miernejšia, s nárastom tržieb len o 0,7 %. Tržby stravovacích zariadení tak za koncom minulého roka zaostávali stále o 6-7 % a len potvrdzovali, že na rozdiel od hotelov ich vysoká inflácia zasahuje oveľa silnejšie. Analytici UniCredit Bank predpokladajú, že dlhodobý pokles tržieb reštaurácií, ktorý trvá už niekoľko mesiacov, ovplyvňujú skôr nižšie tržby tzv. „menučkových“ reštaurácií ako tržby reštaurácií „v turistickom ruchu“. Respondenti agentúry NIQ sa v jednom prieskume vyjadrili, že hodlajú šetriť na zábave a stravovaní mimo domov, čo sa už odráža aj na vyššie uvedených číslach poklesu tržieb.


Optimistickejšie údaje prináša agentúra Data Servis - informace s.r.o. Uvádza, že až 65 % oslovených slovenských podnikov malo na prelome roku (december, začiatok januára) vo svojich podnikoch také tržby, aké očakávali alebo dokonca vyššie. Darí sa predovšetkým tým, ktoré modernizujú, porozumeli súčasným trendom hostí a ich ponuka reflektuje požiadavky na kvalitu a servis. Typovo profitujú najviac podniky v tzv. „Beerfood segmente“, čo je moderná reštaurácia s kvalitným tankovým pivom a výbornou kuchyňou. Rastie tiež obľuba „Moderného Fast-foodu“, ktorý plní funkciu kantíny.

 

Fast food prechádza v posledných rokoch veľkou renesanciou. Otvára sa novým trendom v stravovaní, ako sú vegetariánska kuchyňa, proteínová, raw a pod., čím dokázal nalákať nových zákazníkov aj zo segmentu tradičných reštaurácií. Tretím perspektívnym konceptom sú „Zaujímavé Kaviarne“, pričom zaujímavé môžu byť svojim dizajnom, ponukou alebo spôsobom trávenia času. Až 82 % slovenských podnikov plánuje tohtoročnú sezónu ako pred pandémiou, teda bez akýchkoľvek obmedzení v otváracej dobe alebo fungovaní.


Predajné formáty a perspektívne koncepty


Z pohľadu maloobchodných tržieb sú na Slovensku lídrami diskonty, hypermarkety resp. obchodné domy a supermarkety. Rok 2023 by sme však mohli nazvať aj rokom retail parkov a diskontov. Viaceré siete by rady rástli aj rýchlejšie, no nemajú k dispozícii vhodné projekty či priestory. Niektorí čakajú na uvoľnenie miesta, ktoré vznikne odchodom iných nájomníkov, iní aktívne rokujú o relokácii v rámci centra. Napríklad nová sieť Smarty, ktorá akvizíciou získala značku Brloh, potrebuje pre nové predajne takmer trojnásobok pôvodnej plochy Brlohov.


Stále platí, že investori vidia príležitosti v retail parkoch. Sú totiž odolnejšie voči protipandemickým opatreniam a možno s nimi preniknúť aj do menších miest, najmä na periférie, kde sú ešte dostupné pozemky.


Prvé husle v rámci sektora retail parkov hrá stále Immofinanz so značkou Stop Shop, no portfólio rozvíjajú aj KLM real estate, Saller, EDS RP, Trei Real Estate či Fidurock. Napokon vhodne situované retail parky dokážu pritiahnuť jednak nové značky, a jednak aj retailerov, ktorí doteraz pôsobili len v nákupných centrách, ako napríklad Martinus (výnimkou z pravidla je Martinus na Obchodnej ulici v Bratislave).


V minulom roku sme písali, že otvorenie Nivy Centrum bude mať vplyv aj na výkonnosť okolitých projektov a že pohyby očakávame aj po otvorení druhej fázy centra Eurovea. Predpoklady sa potvrdili. V súčasnosti siete oveľa prísnejšie zvažujú, či budú mať dve predajne vzdialené v podstate pár minút chôdze. Ako príklad možno uviesť značky spadajúce pod skupinu Inditex, ktoré odišli z OC Central nakoľko má už vlajkové predajne v spomínanom Nivy Centrum a plánuje rozšírenie prevádzok v prístavbe bratislavského Auparku. Sieť dm drogerie markt takisto optimalizuje, nielen plochu a formáty (najnovší je opäť práve v Nivy Centrum), ale aj sieť ako takú. Nedávno zrušila filiálku v OC Račan v Bratislave a ponechala však obchod v neďalekom retail parku Stop Shop na Púchovskej ulici.


Odlivu niektorých menších nájomcom sa nevyhlo ani Nivy Centrum. V odborných médiách sa tiež hovorí o ekonomických problémoch Peek & Cloppenburg KG so sídlom v Düsseldorfe. Slovenskej vetve tohto fashion reťazca, ktorý v Nivy Centrum zaberá dve poschodia, sa však problémy netýkajú.


Pohyby možno vidieť aj v segmente optík. Kým Eiffel optic, a.s. na Slovensku v roku 2022 znížila stratu o 63 % na -124 693 € a tržby jej narástli o 2 % na 2,882 mil. €, sieť v Čechách skrachovala. Hoci sa krach nemal dotknúť slovenskej siete, na verejnosť prenikli informácie o tom, že v zhruba polovici z 20 obchodov už dostal personál výpovede.


Action, Primark, Biedronka a ďalší diskontéri


Vzhľadom na to, že na Slovensku úplne absentujú večierky známe z Čiech, tento formát sa zrejme bude naďalej rozvíjať. Convenience stores rastú pod značkami Delia, Malina a Žabka na západe, pričom na strednom a východnom Slovensku sú silné Fresh a Môj obchod (patrí pod Metro). Fresh má aktuálne sieť okolo 788 franchisingových partnerov a Môj obchod dosiahol v minulom roku míľnik v podobe už 737. predajne, no prišiel aj s novým konceptom ambassador predajní a rozšíril produktový rad o vlastné značky Fine Life a ARO.

 

Svoju sieť rozvíja tiež slovenský Minit, ktorý okrem dopekaného pečiva vybavil prevádzky aj kávovarmi. V súčasnosti prevádzkuje na Slovensku približne 219 pekárničiek.


Inflácia a rapídny nárast cien energií však nútia spotrebiteľov hľadať lacnejšie alternatívy. Nečudo, že diskont Lidl a jeho sestra Kaufland valcujú konkurenciu vo všetkých ekonomických ukazovateľoch. Podobne holandský diskontér Action prehodnotil skromné expanzné plány. V krátkej dobe na Slovensku otvoril tri predajne a ďalšie sú v pláne. V minulom roku tiež pribudol poľský fashion reťazec Half Price, ktorý sa nápadne podobá na írsky Primark. Ten otvára svoje brány na Slovensku už v máji a bude hlavným ťahúňom návštevnosti centra Eurovea 2. Nezaostáva ani Pepco, ktoré plánuje toho roku otvoriť do 10 predajní.

 

vyvoj retailu23 4


V minulom roku sme spomínali cezhraničné nákupy a fakt, že obyvatelia Slovenska smerujú najčastejšie za týmto účelom do Maďarska, Poľska, Čiech a na Ukrajinu. Podľa dostupných informácií už zrejme nebudú musieť cestovať do poľskej siete Biedronka za hranice. Diskontér údajne uvažuje o vstupe na slovenský trh. Biedronku vlastní portugalská skupina Jerónimo Martins a v Poľsku má takmer 3 400 predajní. Koncept je podobný Lidlu a Hoferu. Biedronka sa zameriava na privátne značky potravín a non-food tovar v špeciálnych akciách. Otázne teda zostáva to, čo sme spomenuli na začiatku. Trh je saturovaný a je pomerne náročné nájsť vhodné miesta (a v prípade stand-alone obchodov aj pozemky) pre otvorenie obchodov. Pravdepodobný je teda scenár otvárania obchodov na severe Slovenska, kde značku ľudia poznajú a kde sú pozemky dostupnejšie. Hovorí sa tiež o tom, že spočiatku by slovenské predajne Biedronka mali byť zásobované z Poľska a až neskôr môžu pribudnúť distribučné centrá u nás. Špekuluje sa tiež o tom, či si reťazec ponechá terajší názov alebo bude pôsobiť pod slovenským ekvivalentom Lienka, ktorá je i v logu siete.


Juraj Turzo
Zdroje: Finstat, TASR, SITA, Štatistický úrad SR, Heureka Group, JLL, SAMO, UniCredit Bank, Data Servis - informace s.r.o.

Foto: Shutterstock, Pepco

 

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Marian Milec: Záujem o rastlinné potraviny rastie

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk