6 faktorov výberu manipulačnej techniky

Manipulačnú techniku potrebujú všetky firmy, ktoré prevádzkujú sklad. Skôr či neskôr príde každý začínajúci podnikateľ k bodu, že bez pomocníka, ako je napríklad ručný paletový vozík alebo vysokozdvižný vozík, sa pri efektívnom skladovaní tovaru nezaobíde.

 6 faktorov man technika

 

V súčasnosti je na trhu obrovské množstvo typov manipulačnej techniky, ktorá má rôzne vlastnosti a laik si ťažko vyberie bez pomoci odborníka. Rozoberme si základné vlastnosti strojov určených na prácu v sklade a na čo sa experti na túto techniku zameriavajú, ak chcú zákazníkovi dobre poradiť. Aj tu platí, že najlepšie je spoľahnúť sa na osvedčené medzinárodné značky, ktoré vás nesklamú a vydržia vám pri správnom zaobchádzaní a kvalitnom servise dlhé roky. Čo odporúčajú experti nemeckej značky STILL, ktorá má storočnú tradíciu výroby manipulačnej techniky a široké portfólio vozíkov?


1. Bremeno

Pri výbere manipulačnej techniky sa ako na prvé zamerajte na typ a nosnosť bremena, s ktorým potrebujete manipulovať. Môže ísť o rozmanité predmety uložené na paletách alebo aj bez paliet, ktoré majú rôznu váhu. Základom je vedieť, či tieto bremená vážia do tisíc kilogramov alebo viac. Pri nižšej váhe a menšom objeme vám môže stačiť aj ručný paletový vozík. Pri preprave väčšieho množstva tovaru naraz sú však už skvelým pomocníkom dvojpaletové vysokozdvižné vozíky, ktoré bez problémov prepravia až 2-tis. kg. Avšak pri ťažkých a veľmi ťažkých bremenách už treba rozmýšľať nad silnejšími čelnými vozíkmi, ktoré zdvihnú aj 16 t. Osobitnou kategóriou sú ťahače, ktoré dokáže utiahnuť na dlhšie vzdialenosti aj bremená s váhou 35 t.

 

„Pri veľkých bremenách je dôležité správne vypočítať ťažisko manipulovaného nákladu, čo má zásadný vplyv na zostatkovú nosnosť vozíka, a taktiež do akej maximálnej výšky, s akou hmotnosťou a s akými rozmermi bremeno zakladáme,“ vysvetľuje Martin Gejdoš, odborný manažér predaja spoločnosti STILL. Pri menších bremenách, s ktorými sa však manipuluje často a vo veľkých množstvách, je niekoľko možností – preprava paliet v dvoch úrovniach či za sebou alebo prípadne ťažné súpravy.

 


2. Spôsob využitia

Ďalším nevyhnutným faktom pri výbere správnej manipulačnej techniky je spôsob jej využitia. Teda, čo budete s vozíkom vykonávať. Plánujete vykladať a nakladať, prepravovať, vychystávať, stohovať alebo ťahať? Ide o základnú informáciu, od ktorej sa odrazí akýkoľvek ďalší výber správnej techniky. Podľa spôsobu využitia odborník odporučí zamerať sa napríklad na vysokozdvižné vozíky, ktoré tovar prepravujú, nakladajú a vykladajú, alebo na vychystávacie vozíky, na ktoré sa tovar pripraví na následné vyloženie do regálov v predajni. Alebo potrebujete premiestňovať väčšie bremená na dlhšie vzdialenosti? V takom prípade sú skvelým pomocníkom ťahače. Ak hľadáte čo najuniverzálnejší stroj, sú aj také. Napríklad značka STILL má v portfóliu čelné elektrické vozíky, ktoré sú flexibilné a dokážu pokryť viac oblastí. „Majú veľký výkon s malými nárokmi na pracovný priestor a sú aj najčastejšie používané. Ako druhé sú ručne vedené vysokozdvižné vozíky,“ hovorí M. Gejdoš zo STILL.

 

 

3. Obsluha vozíka

V súčasnosti si už viete zvoliť z niekoľkých typov obsluhy manipulačnej techniky. Sediaca obsluha je v čelných vysokozdvižných vozíkoch, pri niektorých iných typoch strojov, ako je napríklad vychystávací vozík, môže obsluha stáť na vozíku alebo kráčať. Pri type stroja retrak je bočné sedenie alebo existujú systémové vozíky, v ktorých je obsluha v kabíne zdvíhaná do vysokých výšok. U autonómnych vozíkoch obsluha pracuje samostatne, teda kráča, a vozík sa automaticky posúva za ňou bez zbytočného nastupovania alebo vystupovania z vozíka. Obava o bezpečnosť pri takýchto vozíkoch je zbytočná, pracujú s absolútnou presnosťou, dokážu sa vyhnúť prekážkam alebo včas zastavia v prípade, že hrozí kolízia. „Ďalšou kategóriou sú plne automatizované vozíky, ktoré sú navigované softvérom a tam už obsluha nie je potrebná. V súčasnej dobe vieme automatizovať veľkú väčšinu vozíkov, dôležité je len ich správne navádzanie a zadefinovanie úloh, ktoré vozíky dostávajú od warehouse management systému,“ približuje M. Gejdoš.

 


4. Výška zdvihu

Ako vysoko potrebuje zdvíhať bremená? Je to taktiež základná otázka pri výbere manipulačného vozíka do skladovej prevádzky. Niektoré ručne vedené vozíky majú maximálnu výšku zdvihu až 6 m. Vysokozdvižné paletové vozíky STILL dokážu prepravovať bremená s váhou do 2 t do skladovacej výšky 5 m. Do výšky až 13 m dokážu zdvíhať bremená s hmotnosťou 1 000 kg vysokozdvižné vozíky s výsuvným stožiarom. O stabilizáciu bremena vo výške sa pri vozíkoch nemeckej značky postará funkcia ALS, vďaka ktorej sa po vysunutí stožiara môže takmer okamžite vložiť paleta do regálu a nie je potrebné čakať na ustálenie výkyvov. Tým sa prestoje pred policovým regálom skracujú až o 80%. A úplnými profíkmi pre úzke uličky a vysoké regály sú regálové zakladače. Dokážete pracovať s tovarom na oboch stranách úzkej uličky bez otáčania sa, pričom skladovacia výška je viac ako 18 m.

 


5. Typ pohonu

Na výber sú klasické dieselové vozíky, LPG alebo elektrické. Odborníci odporúčajú prevažne tie elektrické, zodpovedne k životnému prostrediu sa môžete a musíte správať nielen na cestách, ale aj skladových prevádzkach. Obavy, že elektrický vozík je oproti spaľovaciemu alebo LPG motoru slabý, nie sú na mieste. Vysoký výkon, pohon bez emisií a podstatne nižšie náklady na údržbu elektrického vozíka presvedčia mnohých majiteľov skladov. Okrem základného typu pohonu si vyberáte z dvoch typov batérií – tradičnej olovenej a modernej lítiovej (tzv. Li-Ion batérie). „Lítiová batéria má dlhú životnosť, je ľahko nabíjateľná aj počas pracovného nasadenia, takmer bezúdržbová a náklady na jej kúpu sa z roka na rok znižujú,“ hovorí M. Gejdoš.

 


6. Prostredie skladu

Dôležitým kritériom pri výbere manipulačnej techniky je tiež skladová prevádzka, v ktorej sa bude vozík využívať. Odborníci si všímajú nielen regálové usporiadanie, šírku uličiek, ale aj povrch a vzdialenosti, na ktoré sa bremeno bude prepravovať. Preto je najvhodnejšie, ak posúdi situáciu v sklade expert a navrhne riešenie a typ strojov na mieru. „Pri výbere vozíka treba uvažovať aj nad tým, kde všade by nám ešte vedel pomôcť. Ako bude vyťažený, keď budem mať špičku alebo nejakú sezónu, či to zvládne, kde bude firma napríklad o 5 rokov, aby som nemusel znova meniť vozík, kto bude na ňom jazdiť, kto a ako sa bude o vozík starať a tak ďalej,“ vysvetľuje odborník.

 

V prípade elektrických vozíkov je podstatné, mať ich kde nabíjať počas pracovnej smeny, preto je dobré vopred zabezpečiť dostatok nabíjacích miest, aby nevznikali zbytočné prestoje. Elektrické vozíky dokážu efektívne pracovať už aj v exteriéri. Aj tam majú porovnateľný výkon s dieselovými, dokonca aj v chladnom počasí. Dôslednou infraštruktúrou skladu, kde pracujú kvalitné výkonné stroje s najmodernejšími technológiami, si dokáže každý majiteľ zabezpečiť plynulý a efektívny chod všetkých procesov.


redakcia
Článok bol pripravený v spolupráci so značkou STILL.


Ilustračné foto: STILL

 retail newsletter banner F2

 

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Marian Milec: Záujem o rastlinné potraviny rastie

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk