Maximálnu efektivitu skladu dosiahnete jeho správnym usporiadaním

Skladovanie je neodmysliteľnou súčasťou väčšiny priemyselných pod-nikov aj bežných retailových reťazcov. V mnohých prípadoch sa neobí-de jedno bez druhého, a preto je nevyhnutné skladové a výrobné či predajné procesy maximálne zladiť do jedného funkčného celku.

 still efektivny sklad v

 

Ponúka to aj značka STILL. Zákazníkom neponúka iba samotné zaria-denia, ktoré sú v sklade potrebné, ale poskytuje komplexnú službu vrátane poradenstva a návrhu riešení pre dokonalé usporiadanie skla-du. A tým zvyšuje efektivitu všetkých procesov. Ako to funguje?


Jedným zo základných pilierov pre efektivitu pracovných postupov v sklade je správne usporiadanie jeho priestorov. To predovšetkým zaistia regály. V súčasnosti máme na trhu veľké množstvo rôznych typov, ktoré dokážu zabezpečiť vysokú efektivitu v pracovných procesoch naviazaných na sklady. Avšak častokrát nie sú dokonalým riešením na mieru danému odvetviu alebo sami zákazníci nedokážu využiť ich potenciál. Pritom s premyslenou koncepciou a najmä vďaka optimalizovaným regálovým systémom pre skladovanie tovaru a vhodne zvolenou manipulačnou technikou majú skutočnú šancu zvýšiť efektivitu skladu. Snaha by mala smerovať predovšetkým do skrátenia doby manipulácie, zlepšenia bezpečnosti a minimalizovania poškodzovania tovaru. A presne toto je možné dosiahnuť s dobre premysleným riešením skladových regálov.

 

Prispôsobte regálové systémy


Pokiaľ je regálový systém dobre premyslený a správne prispôsobený daným potrebám zákazníka, výrazne skracuje dobu prekládky v sklade a predchádza opakovanej manipulácii s jednou konkrétnou paletou. V neposlednom rade znižuje riziko poškodenia tovaru. STILL disponuje veľkou ponukou rôznych regálových riešení, aby maximálne podporila efektívnosť práce v sklade.

 

still efektivny sklad 2

 

Typy regálových systémov


Spoločnosť STILL ponúka všetky typy manuálne ovládaných regálových systémov, od nenáročného riešenia vychystávania až po sklad s vysokými regálmi s veľmi úzkymi uličkami a všetko medzi tým. V ponuke od STILL nechýbajú paletové regály, nabiehajúce a prejazdné regály, pojazdné regály, zasúvacie a priechodné regály, shuttle systémy, konzolové regály, regály s podlahami v priehradkách a plošiny navrhnuté špeciálne pre dostupný priestor a potreby zákazníka v oblasti skladovania.

 

Riešenia na mieru nepodceňujte


Aby ste zistili, ktorý typ regálov je pre vás ten pravý, k dispozícii sú vám experti na regály a systémoví poradcovia spoločnosti STILL. Tí navrhnú optimálne riešenia pre každého konkrétneho zákazníka na mieru. Zatiaľ čo špecializovaný dodávateľ regálov navrhuje systém, ktorý maximalizuje skladovaciu plochu, STILL naviac zohľadní i materiálový tok a možnosti, ako vysokozdvižné a vychystávacie vozíky s tovarom manipulujú. Tento prístup zaistí skutočne funkčný materiálový tok. Poradenstvo môže využiť každá firma, keďže konkrétne požiadavky bývajú rozdielne.


Poradenstvo spoločnosti STILL sa začína oboznámením sa s potrebami zákazníka v jeho sklade. Na základe týchto informácií spoločnosť navrhuje vhodné riešenia. „Podobu riešení môžu ovplyvniť aj malé rozdiely v pohyboch v sklade alebo v smenách pracovníkov. Napríklad regálový systém pre rovnaký produkt, s ktorým sa manipuluje v dvoch podobných skladoch, sa môže vyriešiť v jednom sklade nabiehajúcim regálom so systémom FIFO/LIFO a v druhom sklade shuttle systémom,“ hovorí Pavol Žarnay, obchodný reprezentant pre intralogistické riešenia zo spoločnosti STILL.

 

still efektivny sklad 3


Príklady optimálnych riešení


Ak napríklad disponujete menším skladom alebo reagujete na zvýšený dopyt zákazníkov, môžete využiť zasúvací alebo shuttle regálový systém. Ich princípom je snaha o dosiahnutie čo najväčšieho zahustenia skladu, teda uskladňovania paliet čo najbližšie pri sebe. Redukciou na jednu pracovnú uličku (LIFO), prípadne max. 2 pracovné uličky (FIFO), je možné oproti klasickému paletovému regálu zvýšiť hustotu uskladneného tovaru.


Navyše s regálovým systémom typu shuttle je v uličkách menšia prevádzka vozíkov a tým sa znižuje aj riziko nehôd a škôd. Výhodou je samozrejme nielen väčšia bezpečnosť, ale tiež nižšie náklady. „Vďaka regálovému systému typu shuttle sa menej opotrebovávajú a poškodzujú rámy regálu a menej sú vyťažené aj vozíky. V shuttle systéme sa s tovarom manipuluje v kontrolovanom, automatizovanom prostredí, a tak palety a tovar do seba nenarážajú,“ vysvetľuje P. Žarnay.

 

Trendy v skladových regáloch


Zákazníci sa už viac zajímajú o automatizáciu procesov v skladoch. Regálový systém typu shuttle môže slúžiť ako vstup do automatizácie, keďže je to len poloautomatizovaný systém.


Ďalším veľkým trendom je efektívne využívanie priestoru a skladovanie v kompaktných skladoch. „Predovšetkým v období pandémie Covidu-19 došlo k enormnému nárastu on-line obchodov. Pre uspokojenie rastúceho dopytu chcú majitelia skladov využiť každý štvorcový meter skladovacej plochy so systémami s vysokými regálmi, aby získali ďalšiu skladovaciu plochu vo vyšších úrovniach,“ dodáva odborník na intralogistické riešenia P. Žarnay.

 

still efektivny sklad 4


Rastie tiež záujem o plošiny a viacpodlažné systémy, pretože zabezpečujú väčšiu podlahovú plochu na rovnakom pôdoryse. V mnohých skladoch došlo k nárastu vychystávania malých objednávok, pretože sa prispôsobili nákupným zvyklostiam on-line obchodov a požiadavkám na rýchle dodávky. Vďaka kombinácii regálov, vychystávacích vozíkov pre nižšie regálové úrovne a regálových vozíkov, ako EK-X alebo MX-X pre vychystávanie vo veľkých výškach, dokáže STILL bez problémov plniť požiadavky v tomto rýchlo rastúcom odvetví.


Spoločnosť STILL je špičkovým partnerom pri vývoji komplexného riešenia skladu od jedného dodávateľa, ktoré prináša maximálnu efektivitu a zároveň úsporu nákladov.

 

Zdroj a foto: STILL


PR

Video

Retail Summit 2021 v 100 sekundách

Retail Podcast

Category Management 2: Koho zapojiť do vytvárania plánogramu

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk