Stroje vs. ľudia v intralogistike. Budeme ešte potrebovať skladníkov?

Počas najtvrdšieho lockdownu, kvôli koronavírusovej pandémii, kedy ostali otvorené len potravinové reťazce a väčšie drogérie, sa ukázalo, aká dôležitá je efektivita práce v centrálnych skladoch.

 

stillSpoločnosť STILL ako prvá v odvetví úspešne premenila sériovo vyrábané stroje na autonómnych asistentov pre pracovníkov skladovacích priestorov. 

 

 

Vďaka neustálemu vývoju v oblasti automatizácie sú už dnes k dispozícii stroje, ktoré samostatne zastúpia veľkú časť práce v sklade a na rozdiel od ľudí nebývajú ani choré, ani ich nezaskočí karanténa. Budú teda o pár rokov v skladoch ešte pracovať ľudia? Alebo skladníkov úplne nahradia stroje?


Stroje pomohli zvládnuť nápor


Logistické centrá potravinových reťazcov, drogérií či lekární boli počas dlhej doby v období pandémie pod obrovským tlakom. Väčšina ďalších prevádzok ostala zatvorená, avšak ľudia neprestali nakupovať. Veľakrát sa zásobili ešte viac ako potrebovali, a preto centrálne sklady otvorených predajcov museli zapojiť všetky svoje sily, aby dokázali čo najrýchlejšie uspokojiť dopyt predajní a zákazníkov. Mnohí ľudia využívali donášku potravín priamo domov, termíny objednávok boli obsadené týždne dopredu, čo znamenalo neustále vychystávanie objednaného tovaru v skladoch. Prax v pandemických podmienkach preverila, že vďaka moderným strojom dokážu ľudia zvládať prácu v skladoch aj vo veľkých objemoch a za kratší čas, ako boli zvyknutí.


Inteligentní roboti majú v intralogistike významné postavenie. Výrazne zvyšujú efektivitu práce v skladoch, mnohé činnosti spravia samostatne, čiastočne nahrádzajú ľudskú pracovnú silu, avšak prítomnosť človeka je naďalej nevyhnutná. Ľudia dopĺňajú prácu robotov a dohliadajú na to, aby všetko išlo podľa plánu.


V centrálnych skladoch reťazcov sa využíva napríklad autonómny systém iGo Neo, vďaka ktorému môžu vozíky efektívne spolupracovať s operátormi a uľahčovať im vychystávanie tovaru v maximálnej miere. Sú ako spoľahlivý kolega.


„Náš najšikovnejší vozík OPX iGo Neo reaguje na operátora. Vďaka umelej inteligencii ho nasleduje bez toho, aby ho musel operátor nejako ovládať. Všetko sa tým urýchli a pracovník v sklade má významnú pomoc, a to bez akýchkoľvek starostí s obsluhou vozíka,“ vysvetľuje Pavol Žarnay, odborník na automatizáciu v spoločnosti STILL, ktorá prináša komplexné riešenia v oblasti intralogistiky.

 

still

Viaceré typy vozíkov od spoločnosti STILL môžu byť vybavené súpravou iGo​ pre autonómne riadenie. Softvér iGo jednoducho prevezme kontrolu nad zariadením, pričom pracuje nielen maximálne efektívne, ale aj bezpečne.

 

Vyšší stupeň bezpečnosti


Okrem zrýchlenia a zjednodušenia práce prináša automatizácia v intralogistike aj ďalšie výhody, a to napríklad zaistenie vysokého stupňa bezpečnosti. „Vozík dokáže identifikovať prekážky a vie sa im vyhnúť alebo v prípade ďalšieho vozíka v uličke prispôsobí svoju rýchlosť tak, aby sa nezrazili,“ hovorí P. Žarnay zo spoločnosti STILL.


Stroje v intralogistike odvádzajú bezpochyby čoraz viac práce, a to pri dodržiavaní maximálnej bezpečnosti, čo je pre správny chod skladov veľmi dôležité. Je ale na mieste obava, že úplne nahradia ľudí a práca skladníka zanikne? „Je pravda, že stroje dokážu zvládať úlohy v takom objeme a čase, v akom to človek nedokáže. Ale to, že by nás úplne nahradili, si nemyslím. Autonómne stroje riešia skôr nedostatok pracovnej sily a uľahčujú človeku jeho prácu, ktorá je v intralogistike často náročná a v mnohých odvetviach vyžaduje navyše určitú fyzickú silu. Preto skôr ako o úplnom nahradení ľudí strojmi môžeme hovoriť o vzájomnom dopĺňaní sa a efektívnej spolupráci,“ uzatvára expert.

 

 


Zdroj a foto: STILL

 

PR

 

Video

Pozvánka na Retail Summit 2021

Retail Podcast

Category Management: Čo vás čaká pred implementáciou?

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

 NOVINKA 

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk