DACHSER investuje do automatizácie na prvú a poslednú míľu

Celoeurópsky projekt logistického providera DACHSER, ktorý nedávno začal pilotnú fázu vo vybraných pobočkách v Európe, sa teraz rozbieha aj na Slovensku. Ide o mobilné terminály pre vodičov na rozvozových linkách, čo umožní lepšie plánovanie vyzdvihnutia a doručenia zásielok.

 

dachser 

„Už teraz sú zásielky našej siete realizované s maximálnym využitím počítačových technológií a s použitím dát. Projekt reaguje na rastúce požiadavky na presnosť vyzdvihnutia a doručenia zásielok na prvú a poslednú míľu a zavádza do procesov celej skupiny DACHSER ďalší stupeň automatizácie," vysvetľuje Viliam Bokšanský, Branch Manager pobočky Lozorno.


Zavedenie terminálov znamená na Slovensku investíciu vo výške približne 40 tisíc €, pričom z veľkej časti ide o nákup nových mobilných terminálov Zebra TC 77. Zavedené sú už na pobočke v Martine, kde bolo sprevádzkovaných už 11 týchto zariadení. Ďalšie zavádzanie terminálov bude nasledovať v pobočke Košice budúci rok.


„Vďaka novému systému a novým mobilným terminálom môžeme z veľkej časti preniesť lokálne znalosti do jednotného celoeurópskeho autonómneho systému a ponúknuť tak našim zákazníkom ďalšie zvýšenie kvality služieb vďaka ešte lepšiemu plánovaniu," dodáva V. Bokšanský.


Mobilný terminál Zebra TC 77 má operačný systém Android, je vybavený batériou s výdržou 15 hodín na jedno nabitie a dotykovou obrazovkou, ktorá je prispôsobená aj náročnejším podmienkam prevádzky, a to aj s použitím rukavíc a vo vlhkých podmienkach. Špeciálny povrch potom zaručuje veľmi dobrú čitateľnosť aj za priameho slnka. V sade je inštalované GPS, bluetooth a umožňuje pripojenie cez wi-fi. Pokročilá skenovacia technológia umožňuje skenovanie 1D a 2D kódov aj viac čiarových kódov umiestnených na jednej etikete, je vhodná aj pre skenovanie textových polí, podpisov a ďalších. Terminály sú robustné a odolné voči poškodeniu, majú intuitívne ovládanie a ponúkajú vodičom vysoký užívateľský komfort.


Vďaka novému softvéru má vodič na prvý pohľad všetky informácie o nakládke a vykládke na poslednej a prvej míli a môže sledovať a reagovať aj na odchýlky oproti plánu a informovať o nich dispečera, terminál totiž funguje zároveň aj ako mobilný telefón. Vysoký potenciál terminálov Zebra zahŕňa funkcie prekladača a multilingválne nastavenie, messenger, funkcie fotoaparátu, navigáciu a ďalšie.


S implementáciou nových mobilných terminálov úzko súvisia aj projekty Short Distance Planning a XDP − algoritmus pre inteligentné, automatické plánovanie trasy, ktoré budú umožňovať kvalitnejšie a podrobnejšie plánovanie na poslednej a prvej míli na základe dát o zásielke, vozidlách a požiadaviek zákazníkov ako napr. údaje o doručení/vyzdvihnutí zásielky len s hydraulickou plošinou, otváracia doba príjemcu/odosielateľa, časové obmedzenie doručenia podľa zvoleného produktu alebo obmedzenie infraštruktúrou (mosty, podjazdy atď.).


Zdroj a foto: DACHSER Slovakia

 

Video

Vitajte vo svete MINIT... robíme Váš deň krajším

Retail Podcast

Category Management: Čo vás čaká pred implementáciou?

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

 NOVINKA 

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk