Kaufland predstavuje nové skladacie palety

Aj keď logistické centrá obchodných reťazcov sú už v súčasnosti plné moderných technológií a veľa procesov funguje úplne automaticky, naplniť paletu rôznymi druhmi tovaru podľa individuálnej objednávky predajní si vyžaduje šikovné ruky pracovníka. 

 kaufland

 

V štandardnom režime namixuje skladník približne tri palety s rozličným tovarom za hodinu, pričom v rámci jednej palety sa musí popasovať nielen s ľahkým tovarom, ale aj s ťažkými baleniami nealko nápojov či pracích prostriedkov. Kaufland prišiel v tejto súvislosti so zaujímavou novinkou, skladacou paletou so sklopnou prednou a zadnou stenou. Sklopné steny sú navyše vysoké len 1,2 m, vďaka čomu skladník vyskladňuje tovar v ergonomicky priaznivých podmienkach, teda len do výšky svojich ramien.


Úspora plastov aj CO2


Nové palety majú stabilnú a pevnú prednú aj zadnú stenu, ktoré tovar pri manipulácii s paletou ešte viac chránia a vyžadujú o 40 % menej ochrannej fólie ako bežné europalety. Ročne tak distribučné centrum Kauflandu ušetrí 60 t fólie, čo by stačilo na obtočenie Slovenska až 12-krát. Steny sa však dajú po vyprázdnení palety ľahko sklopiť na jej podlahu, takže nezaberajú viac miesta ako klasické palety. Výška stien a teda aj naplnených paliet je prispôsobená tak, aby bola využitá plná výška nakladacieho priestoru nákladného vozidla, čím sa ešte viac zefektívnila preprava a šetria sa emisie CO2. Nové Kaufland skladacie palety sú vyrobené z pevnejšieho materiálu, ktorý zaručuje životnosť až 10 rokov.

 

Ergonomická nakladacia výška


„Nové skladacie palety s pevnými stenami sme vyvíjali v záujme ochrany zdravia zamestnancov pri práci v sklade a tiež následnej ochrany tovaru počas jeho nakládky a prepravy na filiálku. Pri vyskladňovaní mixovaných dodávok do jednotlivých predajní už zamestnanci nemusia zdvíhať tovar nad úroveň ramien, čo je maximálna hranica ergonomicky vhodnej výšky pri zdvíhaní bremien pre človeka, a uľahčuje to aj ručné vykladanie tovaru na filiálke,“ hovorí Jan Bartošík, prevádzkový riaditeľ Distribučného centra Kaufland v Ilave.

 

Kaufland


Testovanie na Slovensku


Nové skladacie palety sú vlastnou inováciou maloobchodnej siete Kaufland a ich prínos do logistických procesov ako v distribučnom centre, tak aj v predajniach, sa testoval práve na Slovensku.


„Do pilotného projektu skladacích paliet boli okrem DC v Ilave zapojené 4 predajne Kauflandu, a to v Bratislave na Patrónke, v Žiline, Ružomberku a u nás v Martine. Po necelých dvoch rokoch testovania môžem potvrdiť, že sa zjednodušil pohyb mixovaných paliet po prevádzke, keďže majú nižšiu váhu, výšku a umožňujú lepšiu orientáciu pracovníka v priestore. Rovnako sa ušetril priestor v zázemí obchodných prevádzok, lebo nové palety, aj keď obsahujú zmiešaný tovar, sa dajú vďaka pevným stenám stohovať, čo sa pri bežných europaletách so zmiešaným tovarom nedá. Paleta sa dá, samozrejme, s pomocou vysokozdvižného vozíka zdvihnúť do polohy, ktorá zamestnancovi pre daný tovar, jeho veľkosť a váhu najviac vyhovuje. Zamestnanci si rýchlo osvojili aj jednoduché ovládanie skladacích stien, a dalo by sa povedať, že už pri svojej práci uprednostňujú tento druh palety,“ hodnotí inováciu Erika Gajdošová, vedúca obchodného domu Kaufland v Martine.


V pilotných prevádzkach bol v praxi overený aj nový spôsob organizácie skladového systému, ktorý sa musel prispôsobiť používaniu dvoch druhov paliet. Do konca novembra bude Kaufland používať skladacie palety vo všetkých svojich 70 predajniach na Slovensku a v asi 130 filiálkach v Nemecku. V ostatných krajinách, kde pôsobí, sa nový systém zavedie postupne v nasledujúcich rokoch.

 

kaufland


Používanie europaliet


„V Kauflande však naďalej pokračujeme aj v používaní europaliet, ktoré sú štandardom na logistickom trhu a využívajú ich všetci naši dodávatelia. Nemusia sa preto obávať, že od nich budeme požadovať pristúpiť na rovnakú zmenu. Rovnako ani europalety, ktorých obsah sa nebude na ceste z DC do filiálky rozoberať, nebudeme meniť za nové skladacie palety. Budeme ich využívať najmä na presuny miešaných dodávok s kartónmi vhodných rozmerov pri nechladených a nemrazených potravinách, drogérii, strave pre zvieratá a spotrebnom tovare medzi naším distribučným centrom a filiálkami. Ale už po prvom mesiaci môžeme povedať, že ich podiel na celkovom pohybe paliet suchého sortimentu tu bude približne 40 % v závislosti od obdobia,“ uzatvára J. Bartošík.


Zdroj a foto: Kaufland

 

PR

 

Video

Vitajte vo svete MINIT... robíme Váš deň krajším

Retail Podcast

Category Management: Čo vás čaká pred implementáciou?

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

 NOVINKA 

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk