Vývoj sa posúva k dvojdimenzionálnym kódom

V logistike kedysi dominovali klasické čiarové kódy, avšak v súčasnosti sa čoraz viac posúvajú k dvojdimenzionálnym kódom. Tie predstavujú sľubný potenciál, ktorý je ďaleko od obyčajnej identifikačnej funkcie.

 

rdax v

 

 

V roku 1949 sa americký IT študent Norman Joseph Woodland inšpiroval morzeovkou a v piesku na pláži načrtol svoj prvý kód, ktorý mal formu vertikálneho času. V tej chvíli si nikto nemyslel, že o 30 rokov neskôr bude mať tento čiarový kód v mnohých variáciách tak rozhodujúci vplyv na pracovné procesy v obchode, priemysle a logistike.


Kód GS1-128 (predtým nazývaný EAN 128) a 18 číselný SSCC čiarový kód, ktorý je v ňom zašifrovaný, sa napríklad používal od polovice deväťdesiatych rokov k riadeniu procesov v logistike aj v spoločnosti DACHSER. Je to technológia, ktorá aj teraz zostáva vysoko efektívna a je veľmi praktická pri použití.


Tento jednodimenziálny čiarový kód potom odštartoval s jeho príbuznými, dvojdimenzionálnymi kódmi, transformáciu logistiky. Najznámejší 2D kód je QR kód. Bol vynájdený v Japonsku v polovici 90-tych rokov, pričom je prezývaný QR podľa súslovia "quick response". V súčasnosti už každý niekedy videl rozpixelované štvorcové políčko, ktoré má charakteristicky umiestnené 3 štvorčeky v rohoch. Je to preto, aby QR kódy mohli byť ľahko čitateľné za pomoci kamery smartfónov, čo je hlavná výhoda oproti čiarovým kódom, ktoré sa oproti tomu jednoduchšie snímajú laserovým skenerom.


QR kódy sú globálnym štandardom


Vzhľadom na to, že na svete je viac ako tri miliardy smartfónov, takmer polovica svetovej populácie má technické vybavenie pre použitie dvojdimenzionálneho textového poľa. QR kód je tak celosvetovo dostupným štandardom, ktorý možno tiež nájsť v súčasných priemyselných štandardoch GS1 alebo v štandardoch nemeckej asociácie automobilového priemyslu. Moderná analýza obrazu umožňuje zachytiť a načítať niekoľko QR kódov súčasne aj v pohybe. To ponúka použitie pri stacionárnych kamerách v skladoch a výrobných halách, alebo na mobilných kamerách pripevnených na drone či autonómnych vozidlách.


Ďalšia výhoda QR kódu je, že jeden kód môže zašifrovať až 4296 alfanumerických znakov, čo je stokrát väčšie množstvo, ako zvládne jednodimenzionálny kód podobnej veľkosti. Jeden bit je reprezentovaný ako čierny alebo biely pixel (zvaný modul). Tiež sa takto dajú zašifrovať internetové odkazy. Všetci používatelia smartfónov môžu jednoducho naskenovať QR kód a prejsť priamo na príslušnú webovú stránku.


Ďalšie 2D kódy v logistike


Okrem QR kódu, ktoré sú pre každodenný život tak bežné, používa logistika ďalšie 2D kódy: primárne Data Matrix kód (ktorý má zvyčajne 4 kvadranty) a Aztec kód (ktorý má pozičný štvorček v strede). Tieto kódy tak ponúkajú ešte ďalšie možnosti pre použitie v špeciálnych prípadoch.


Celkovo 2D kódy umožňujú širokú škálu aplikácií v logistike, ktoré zďaleka presahujú obyčajnú identifikáciu či uchovanie dát. Pri použití 2D kódov a optickej identifikácii môžu byť zásielky lokalizované v budovách a sledované v reálnom čase. Autonómne vozidlá v skladoch kódy využívajú pre navigáciu a technológia rovnako umožňuje rýchle a jednoduché meranie balíka. 2D kódy hrajú čím ďalej dôležitejšiu úlohu v digitalizácii papierových dokumentov. Rovnako ako kedysi pri čiarových kódoch, je obrovský potenciál 2D kódov čím ďalej viac zrejmý už pár dekád po ich objave. Viac a viac inovácií sa teraz rozvíja z tejto technológie budúcnosti.

 

redakcia
Zdroj a foto: Dachser

Video

Vitajte vo svete MINIT... robíme Váš deň krajším

Retail Podcast

Category Management: Čo vás čaká pred implementáciou?

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

 NOVINKA 

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk