BILLA otvorila dlho pripravované logistické centrum

Presne rok po poklepaní základného kameňa otvára BILLA nové logistické centrum v Seredi. Moderný a ekologický areál na zelenej lúke s rozlohou 138 202 metrov štvorcových vyrástol v priemyselnej zóne mesta Sereď a je porovnateľný s rozlohou 20 futbalových ihrísk.

 

Billa logisticke centrum Sered 


Investíciou v objeme 39,5 milióna € potvrdzuje svoju pozíciu významného hráča v maloobchode, silného investora a zamestnávateľa.


Spoločnosť BILLA otvorila v posledných siedmich rokoch 49 predajní, a v raste pokračuje. Tempo expanzie rozhodlo o vybudovaní nového centrálneho skladu a jedenásť mesiacov od výkopových prác bola nová stavba pripravená do prevádzky. V porovnaní s pôvodným centrálnym skladom v Senci má logistické centrum v Seredi o 74 % väčšiu skladovú plochu (28 500 m2). Skladová kapacita sa navýšila o 47 %, s možnosťou uskladniť až 23 000 ton tovaru v rôznych teplotných rozmedziach.


Unikátne riešenie


„Investíciu sme realizovali výhradne z vlastných zdrojov a zo zdrojov nášho materského koncernu REWE. Vybudovali sme moderné a ekologické centrum, ktoré do regiónu prinesie cenné pracovné miesta. Za tridsať rokov, odkedy podnikáme na Slovensku, sme preinvestovali už takmer 700 miliónov € a v odvážnych plánoch pokračujeme. Investície najbližších rokov sa budú týkať technológií a zariadení, ktoré nám pomôžu do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 30 % a do roku 2040 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu,“ povedal pri príležitosti slávnostného otvorenia nového logistického centra Arnd Riehl, generálny riaditeľ BILLA.


Logistické centrum v Seredi sa hrdí energetickým certifikátom A0+, čo znamená, že vďaka moderným technológiám sa v nových priestoroch spotrebuje o 50 % menej energií na meter štvorcový skladovej plochy ako v pôvodnom sklade v Senci. „Pochváliť sa tiež môžeme najväčšou inštaláciou fotovoltického zariadenia o výkone 2,5 MWp na jednej streche na Slovensku a v Čechách, ktorá bude dobudovaná v prvom polroku tohto roka. Fotovoltický systém ročne vyrobí 2400 MWh elektrickej energie, čo predstavuje až 80 % predpokladanej ročnej spotreby,“ hovorí A. Riehl.

 

Logistické centrum Sereď BILLA 9

 

„Zelená“ stavba 21. storočia


Pracovníci logistického centra budú vďaka 58 nakladacím rampám, teplotne prispôsobeným na prepravu jednotlivých druhov potravín, schopní denne vypraviť viac ako 120 kamiónov s tovarom. K dispozícii sú nabíjacie elektrostanice pre osobné a nákladné autá či kamióny. Samozrejmosťou je inteligentné LED osvetlenie a vetranie, stropné chladenie či využívanie odpadového tepla z chladenia do podlahového vykurovania, ktoré sa nachádza pod celou časťou suchého skladu.


„Všetky technologické celky sú napojené na systém merania a riadenia (Building management system), ktorý z tohto centra robí energeticky jeden z najúčinnejších a najmodernejších skladov nielen v skupine REWE, ale aj v strednej Európe,“ vyzdvihuje A. Riehl. Ide o zaujímavý systém naprogramovaný na mieru s možnosťou monitorovania všetkých technológií, ako aj ich ovládania na diaľku. Energetickú účinnosť pomáha vyhodnocovať 65 podružných elektromerov a ďalších 20 meračov tepla, chladu, spotreby plynu a vody.


Ďalšími novinkami sú špeciálny regálový systém, ktorý reaguje na seizmicitu, a vzduchová stena zabraňujúca úniku vzduchu z chladených častí skladu. Vďaka dvom nezávislým meteostaniciam systém dokáže autonómne vyhodnotiť poveternostné podmienky a v prípade priaznivých podmienok otvorí svetlíky, cez ktoré sa sklad počas chladnejších letných nocí prevetrá prirodzene, bez potreby dodatočnej energie.

 

Logistické centrum Sereď BILLA 3


V bezprostrednom okolí centra vzniká zelená plocha s rozlohou 4 hektáre s lúčnym porastom, drevinami a vodnými plochami, ktoré slúžia aj ako retenčné nádrže. Tie nielenže vodu v území zadržia, ale ho aj budú počas letných horúčav prirodzene ochladzovať. Areál tak poskytne aj útočisko miestnej faune a flóre.


V logistickom centre pracuje 150 zamestnancov, pričom BILLA plánuje ešte v tomto roku vytvoriť ďalších až 30 nových pracovných miest. „Naši zamestnanci získali špeciálnu odmenu za relokáciu, prispievame im na dopravu, poskytli sme im vylepšené podmienky na stravovanie a v neposlednom rade je benefitom moderné pracovné prostredie vrátane oddychových zón či zdraviu prospešných svetlovodov,“ dodáva A. Riehl.


Okrem nového logistického centra v Seredi bude aj naďalej fungovať regionálny sklad v Petrovanoch, zásobujúci predajne na východe Slovenska.


Zdroj a foto: BILLA

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk