Mestská logistika má výrazný rozvojový potenciál

„Trh industriálnych nehnuteľností ovplyvní neplánovaný presun výrobných firiem z ukrajinského územia na Slovensko. Silnejúcim trendom je mestská logistika, vďaka ktorej bude tovar uskladnený bližšie k spotrebiteľovi,“ uviedol v rozhovore pre RETAIL magazin.sk Jakub Velko, Senior Industrial Consultant zo spoločnosti 108 Agency.

 

Jakub Velko 

Aký objem investícií do industriálnych nehnuteľností na Slovensku očakávate v tomto roku?

 

Pred začiatkom vojenského konfliktu na Ukrajine by som povedal, že objem investícií bude rovnaký, ak nie väčší ako bol v roku 2021. Avšak teraz je zložité niečo určovať. Na jednej strane sa očakáva, resp. sa už aj realizuje neplánovaný presun výrobných firiem na Slovensko. Tieto so sebou prinesú určité investície, ktoré by mohli z časti nahradiť práve tie, ktoré boli plánované veľkými developermi a investormi do celých portfólií asset classov. Teraz sú však minimálne pozastavené, kým sa situácia neujasní.

 

Ktoré projekty by mali byť dokončené v tomto roku?

 

Veľa projektov je už vo výstavbe a počas tohto roka majú byť dokončené a odovzdané už vopred podpísaným klientom. Čiže vo väčšine projektov na Slovensku nejde o špekulatívnu výstavbu. Z najväčších hráčov môžem spomenúť Garbe Piešťany, VGP Triblavina, nové jednotky Prologis parku v Senci a na východe napríklad CTPark Prešov.

 

Bude e-commerce ťahúňom výstavby a rozširovania logistických centier? Prípadne aké ďalšie odvetvia môžu podnieti špekulatívnu výstavbu?

 

Rozmach e-commerce bude aj tento rok naďalej pokračovať, ale predpokladám, že nie už v takom rozsahu ako počas pandemického obdobia. Očakávame prílev nových projektov zo sektoru výroby a montáže primárne kvôli aktuálnej situácii na Ukrajine. Pôjde o presuny už existujúcich a zabehnutých fabrík z ukrajinského územia do susedných krajín. Špekulatívne sa na Slovensku stavia veľmi málo a developeri väčšinu projektov spustia až po podpise nájomných kontraktov s klientami.

 

Aká je situácia keď by sme porovnali situáciu v SR s tým, ako je to na českom trhu? Vieme, že Česko je „veľmocou“ e-shopov, ponuka skladov aktuálne nestíha pokrývať dopyt...

 

Na Slovensku ešte stále evidujeme predpripravené developerské projekty, ktoré vedia byť zrealizované v krátkom čase. Naopak v Čechách, v hlavných logistických uzloch, sú už kapacity relatívne vyčerpané a príprava nových území je v procese permitingu. Čiže rýchlosť výstavby nie je taká flexibilná. To sa samozrejme odráža aj vo výške nájmov, ktoré sú v Česku rádovo vyššie.

 

Bude sa rozvíjať aj mestská logistika?

 

Mestská logistika sa na Slovensku rozvíja a bude sa naďalej rozvíjať. Hlavne v Bratislave evidujeme nedostatok skladových priestorov v menších výmerách a adekvátnom štandarde.


Aktuálne máme informácie o viacerých projektoch ktoré sú zamerané na mestskú logistiku a ponúkajú tzv. „small business units“- koncept, ktorý spája na jednom mieste sklad, office a aj showroom a má výmeru medzi 500 až 1000 m2. Tieto projekty však veľa krát narážajú na dlhý permiting (schvaľovanie) zo strany miest nakoľko sa snažia byť blízko obytných zón, aby boli čo najviac dostupné. Ich príprava trvá aj niekoľko rokov kým sa zrealizujú. Ale dopyt je silný.

 

Aké trendy vystupujú v tejto oblasti do popredia?


Jedným z trendov mestskej logistiky, ktorý evidujeme, sú tiež tzv. „dark stores“, malé príručné sklady pre e-commerce firmy venujúce sa rozvozu esenciálnych tovarov (napríklad potraviny a drogéria), ktoré potrebujú byť, čo najbližšie k svojmu koncovému zákazníkovi. Tento koncept, dokáže byť realizovaný aj v skladoch s nižším štandardom, alebo napríklad v bývalých priestoroch ktoré ostali po potravinových reťazcoch v strede sídlisk.


Juraj Turzo
Foto: archív J. Velka

 retail newsletter banner F2

 

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk