Terno rozširuje distribučné centrum

Narastajúci počet predajní Terno a KRAJ vyústil do zväčšenia prevádzky nového distribučného centra v Ivanke pri Dunaji. Kompletné zásobovanie predajní Terno a KRAJ trvanlivými, ale aj čerstvými potravinami sa odteraz bude zabezpečovať už len z tohto miesta. Aktuálne je k dispozícii približne 11 tis. položiek.

 

terno 

Minulý rok bola otvorená prvá časť nového distribučného centra. Išlo konkrétne o sklad trvanlivých potravín, tzv. suchý sklad, s plochou 7 119 m2 čo predstavuje kapacitu približne 6 000 europaliet. Po roku sa logistické centrum rozšírilo o chladený sklad čerstvých potravín. Tým sa podľa predstaviteľov spoločnosti Terno majú ušetriť náklady na distribúciu, zefektívni sa celý logistický proces a ešte viac sa zlepší dostupnosť tovarov pre zákazníkov.


V rámci novej časti pribudla nová skladová plocha s rozlohou 4 559 m2, čo predstavuje kapacitu 983 europaliet. Oproti predchádzajúcemu skladu v Rači sa tak celková skladovacia kapacita zvýšila o 50 %.


Pokiaľ ide o skladbu sortimentu, o.i. to bude aj 200 druhov ovocia a zeleniny, ďalšiu časť tvorí portfólio lahôdok. V tejto časti skladu budú zároveň prebiehať aj niektoré nevyhnutné úkony potvrdzujúce kvalitu dodávok (kalibrácia, senzorické hodnotenia a pod.) Tovary prichádzajúce do skladu prechádzajú trojstupňovou kontrolou.


Súčasťou centra sú tiež kancelárske a úžitkové priestory, ktoré sa rozprestierajú na ploche 1 073 m2. Celkové priestory tak predstavujú 12 751 m2. Zaujímavosťou už zabehnutého skladu trvanlivých potravín je napríklad špeciálny regál pre tovary regionálnych dodávateľov. Tí totiž často tovarom nenaplnia celé palety a tak môžu využiť špeciálne upravené pozície. Hoci môžu do Terna dodávať aj menšie množstvá, majú stanovenú minimálnu hranicu dodaného objemu.

 

terno


Technológie


Všetky priestory boli vybavené novými modernými technickými a technologickými zariadeniami, pričom v časti chladiaceho skladu bola použitá technológia nepriameho chladenia s malým objemom ekologického chladiva. Súčasťou riešenia bude aj postupný plán obnovy manipulačnej techniky celého skladu s Li-ion technológiou (nabíjateľné batérie) a monitorovací portál Mikroklíma na sledovanie teploty a vlhkosti prostredia v celom distribučnom centre. Nový sklad má na streche množstvo svetlíkov, vďaka čomu je v ňom dostatok denného svetla. LED osvetlenie sa tak počas dňa používa v minimálnej miere, čím sa šetrí spotreba elektrickej energie. Samozrejmosťou je v celom skalde triedenie odpadu.


Jednotlivé pracovné operácie v modernom prostredí zabezpečí 115 pracovníkov, pričom časť z nich je zahraničných.

 

terno


Zefektívnenie


Zásobovanie predajní Terno a KRAJ prebieha na dennej báze, menšie predajne sú zásobované približne 2x týždenne. Z distribučného centra sú však zásobované nielen všetky predajne, ale si sem po tovaru môžu prísť aj veľkoobchodní zákazníkov, ktorých je už viac ako 200. Aktuálne putuje do predajní zo sekcie trvanlivých potravín denne 300 – 500 paliet, zhruba rovnaké by to po zabehnutí malo byť aj zo skladu čerstvých potravín.


„Tovar máme už pod jednou strechou. Vďaka tomu vieme maximálne zefektívniť distribúciu pre maloobchod i veľkoobchod, čím prispievame aj k šetreniu nákladov spojených s dopravou. Považujem to tiež za dôležitý krok na našej ceste k celoštátne fungujúcemu reťazcu. V nových moderných skladových priestoroch sme pripravení zvládnuť nielen organický, ale aj akvizičný rast,“ uviedol riaditeľ spoločnosti TERNO real estate Stanislav Čajka a upresnil, že z dlhodobého hľadiska a v nadväznosti na expanziu chcú mať na Slovensku celkom štyri logistické sklady. V poradí ďalší by mohol byť vybudovaný v strede Slovenska.


„Vzhľadom na náš cieľ byť celoslovenský pôsobiaci reťazec, je len otázka času, kedy podobná logistická platforma vyrastie niekde na strednom a východnom Slovensku. To je naša stratégia, termíny realizácie závisia od rýchlosti expanzie a situácie na trhu. Na západe nás už zákazníci dobre poznajú a takúto pozíciu si chceme získať aj u zákazníkov v ostatných častiach krajiny,“ vysvetľuje Ľubomír Petrík, riaditeľ centrálnych služieb TERNO real estate.


Zaujímavosťou v súvislosti s prevádzkou tohto skladu je aj to, že od septembra budúceho roka budú súčasťou denného fungovania tiež dvaja študenti systému duálneho vzdelávania.

 

 

redakcia
Zdroj a foto: TERNO real estate

 

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk