isklad.eu expanduje vďaka raketovému rastu e-commerce

Vzhľadom na potenciál a čakaciu listinu vyše stovky nových e-shopov z Európy a Ázie – vrátane slovenských - sa slovenský start-up isklad sa pripravuje na expanziu.

 

isklad v

 

„Logistické nehnuteľnosti boli pre investorov v roku 2020 najpríťažlivejšie a očakávame, že rovnako to bude aj tento rok. Budúcnosť segmentu bude pritom aj naďalej poháňať hlavne e-commerce, automobilový sektor a už spomínaný globálny trend - udržateľnosť,“ uviedol Michal Cerulík, riaditeľ oddelenia priemyselných a logistických nehnuteľností spoločnosti CBRE pri príležitosti konferencie konferencie Market Outlook 2021. Zaznelo aj to, že, pozornosť investorov, a to najmä ázijských, sa v roku 2020 sústredila hlavne na oblasť industriálnych nehnuteľností, ktoré tvorili až 49 % z celkového objemu investícií realizovaných na Slovensku.


„Sme presvedčení, že isklad má potenciál stať sa vedúcim poskytovateľom e-commerce infraštruktúry v regióne strednej a východnej Európy. Jeho rast je priamo úmerný rastu e-commerce trhu a objemu objednávok, ktoré pri navýšení skladových kapacít a plnej automatizácií môžu časom dosahovať hodnoty v objeme niekoľkých desiatok miliónov. Vďaka flexibilite dokáže isklad pokryť potreby tak malých ako aj väčších e-shopov,” vysvetľuje investičný potenciál firmy Michal Ondrišek, partner Crowdberry, crowdfundingovej platformy, ktorá spája privátny investorský klub s dynamickými podnikateľskými nápadmi.


isklad zväčšuje kapacity. Násobne


Jeden z najdynamickejšie rastúcich slovenských start-upov v oblasti e-commerce, spoločnosť isklad, si prenajala nové skladové priestory v logistickom parku developera Karimpol v Senci. Hoci na stránke isklad je ešte fotografia Golden City v intraviláne Bratislavy, rast firmy bol už dlhšie obdobie obmedzovaný kapacitou tunajšieho skladu s výmerou len 2 500 m2. Relokácia a expanzia do nových priestorov bola nevyhnutným krokom vzhľadom na potenciál a čakaciu listinu vyše stovky nových e-shopov z Európy a Ázie.


„Po dôkladnom prieskume trhu a zvážení viacerých možností, sa isklad rozhodol prenajať si 6 500 m2 moderných skladových priestorov s opciou na ďalších 3 200 m2 v Bratislava Logistics Parku, ktorý na trh v roku 2018 dodal rakúsky developer Karimpol Group. Svojimi parametrami nehnuteľnosť rieši všetky požiadavky klienta, čím dokáže konkurovať akémukoľvek fulfillment centru v regióne CEE, či v Európe. Som nesmierne rád, že sme pre isklad dokázali vyjednať atraktívne nájomné podmienky a tak priniesli reálne riešenie slovenskej ambicióznej technologicko-logistickej firme v počiatočných štádiách jej rastu,“ hovorí Tomáš Kulacs, Senior Konzultant industriálneho tímu realitno-poradenskej spoločnosti JLL, ktorý transakciu sprostredkoval.


Park sa nachádza 24 km od Bratislavy priamo na diaľnici D1 v známej zóne Senec, ktorá si vybudovala renomé logisticko-priemyselného uzla európskeho významu. „Bratislava Logistics Park je domovom mnohých významných a známych trhových hráčov ako sú DSV, či Coca Cola a sme veľmi radi, že našu základňu nájomcov rozšírime o ďalšiu rýchlo sa rozvíjajúcu inovatívnu spoločnosť. Náš park poskytuje skladové priestory triedy A, ktoré dokážu naplniť aj tie najvyššie očakávania našich klientov,“ povedal pri príležitosti uzatvorenia transakcie Peter Šmitala, projektový manažér v spoločnosti Karimpol Group.


Softvér, ktorý zjednodušuje procesy


Prevádzkovanie vlastného e-shopu a myšlienka vybudovania vlastného softvéru pred siedmimi rokmi spojila dvojicu zakladateľov start-upu isklad.eu. V roku 2016 firma začala poskytovať služby fulfillmentu a v priebehu štyroch rokov už dokázala pomôcť viac ako 100 e-shopom, vybaviť 1,5 milióna objednávok a v roku 2019 dosiahnuť obrat 2,6 miliónov € (za roky 2017 – 2019, firma dosiahla obrat celkovo 6,6 milióna €). Medzi klientov iskladu v súčasnosti patria e-shopy ako SHOOOS.sk a Maxsport.


Čo robí isklad?


Umožňuje e-shopom celosvetový rast vďaka komplexnému zastrešeniu operatívnej stránky ich obchodu. Firma v jednom servisnom balíku poskytuje plne vyvinutý softvér automatizujúci nielen logistické a skladové procesy, ale aj doplnený o efektívny outsourcing širokej škály fyzických procesov. Kľúčovou prednosťou iskladu je zastrešenie väčšieho množstva e-shopov jedným fulfillment systémom, ktorý dáva priestor na vyjednávanie podmienok s dodávateľmi. iSklad sa sústreďuje na startupy, začínajúce a stredne veľké e-shopy, ktoré majú vďaka outsourcingu v podstate hneď k dispozícii nástroj na globálnu expanziu a logistickú sieť.


„V porovnaní s vlastnou prevádzkou dokáže outsourcing prostredníctvom našej firmy zákazníkom ušetriť 25 % až 38 % nákladov. Servisný balík isklad e-shopom ponúka kombináciu automatizovaného softvérového a skladového riešenia (skladové procesy, softvér, pracovnú silu, nájom skladu, logistiku, dobierku, spätná logistiku, či online platby), pre ktorých by bolo budovanie vlastnej spoľahlivej logistickej infraštruktúry vysoko nákladná a zložitá záležitosť. V súčasnosti obsluhujeme 95 klientov a vybavíme 31-tisíc objednávok mesačne, no už dlhšie obdobie evidujeme minimálne 2 nové dopyty od e-shopov denne, ktoré sme vzhľadom na limitované kapacity museli odmietať. Vstup do spolupráce s profesionálnou investičnou platformou Crowdberry a prenájom nového skladu v Senci sú pre nás strategickými krokmi pred plánovanou expanziou,“ uviedol Martin Mitošinka, CEO spoločnosti isklad a pre RETAIL magazin.sk doplnil: „Počet klientov, ktorých sme schopní vybaviť, možno spočítať iba hypoteticky, lebo ich objemy objednávok sa líšia. Ak to teda môžem vyjadriť v počte objednávok, tak kým v pôvodnom sklade sme boli schopní kompletizovať približne 60 000 objednávok mesačne, nový sklad pri plnej automatizácií bude schopný kompletizovať 900 000 objednávok mesačne, čiže 15-krát viac. Samozrejme, k tomuto číslu sa musíme postupne prepracovať.“


E-commerce rastie napriek legislatíve


Nákupy z Ázie sa v roku 2021 mierne zmenia. Nové európske nariadenie sa týka tovarov, ktorých hodnota neprekračuje cenovú hranicu 22 €. Aj na tieto položky sa bude vyrubovať DPH, prípadne aj clo. Toto opatrenie je zdôvodnené rovnou hospodárskou súťažou a rovnakými podmienkami pre výrobcov a predajcov tovaru v rámci EÚ. Tí európski sú doteraz zjavne znevýhodnení, keďže nie sú oslobodení od dane, tak ako je to v prípade položiek z tretích krajín. Nariadenie malo pôvodne platiť od 1.1.2021, ale pandémia spôsobila odloženie až na 1.7.2021.


„V zásade sa len posilní lokálny, respektíve európsky trh, nakoľko sa obmedzí počet zásielok z Ázie. Ako sa zmení samotná stratégia našich klientov/e-shopov však neviem v tejto chvíli povedať. Z pohľadu poskytovania služieb v tom vidím len pridanú hodnotu, lebo logicky by mali potreby nakupujúcich uspokojiť európske e-shopy a nie tie z Ázie. Ale je to len hypotéza. Máme totiž dopyt po fulfillment službách aj z ázijských krajín, vďaka čomu by sa komplikácií s daňou vyhli, lebo tovar by bol odosielaný z územia EÚ a preclený by bol teda už na vstupe a nie pri jednotlivých objednávkach,“ vysvetľuje dopady legislatívy pre RETAIL magazín.sk M. Mitošinka.


„E-commerce je v posledných rokoch jedným z najrýchlejšie rastúcich segmentov, ktorý nielenže dokáže byť voči ekonomickým výzvam odolný, ale jeho rast je dokonca súčasnou situáciou umocňovaný. Podpora slovenských technologicko-logistických firiem by mala byť jednou z priorít slovenskej ekonomiky, pretože inovatívne firmy ako isklad, dokážu na Slovensku vybudovať tie najmodernejšie a konkurencieschopné fulfillment centrá a prilákať tak e-shopy a značky medzinárodného významu,“ uzatvára T. Kulacs.


Juraj Turzo

 

Zdroj: isklad, CBRE Maket Outlook 2021, https://www.jll.sk/en/newsroom/iskladeu-also-called-slovak-amazon-is-renting-a-new-warehouse-in-senec-sk


Ilustračné foto: Shutterstock.com 

 

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Marian Milec: Záujem o rastlinné potraviny rastie

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk