Predajne v centre možno zásobovať aj napriek obmedzeniam

dachserHistorické centrá stredomorských miest sú plné obchodných domov, butikov a predajní so suvenírmi. Doslova tak nabádajú k nákupom, a to nielen turistov. Na ich zásobovanie však architekti labyrintov krivoľakých uličiek nemysleli.


Azkar Dachser Group v juhošpanielskom meste Malaga spustil  pilotný projekt a rozváža v centre mesta balíkové zásielky elektromobilom El Carrito. Na Pyrenejskom polostrove prevádzkuje Azkar hustú, štandardizovanú sieť zbernej služby s pravidelnými dennými linkami. Miestne špecifiká tisíce rokov starých pobrežných miest, ako je Malaga, však nezodpovedajú meradlám modernej logistiky. „Pre našich klientov je tu nevyhnutné použiť flexibilné nekonvenčné metódy tak, aby sme mohli v kombinácii s našou štandardnou sieťou dosiahnuť maximálnu kvalitu doručenia," hovorí Juan Quintana, Managing Director Iberia spoločnosti Azkar Dachser Group.

 

Problematické centrum

 

V historickom centre mesta sa nachádza 14 % všetkých predajní v Malage. Veľkú časť navyše tvorí pešia zóna s príslušným obmedzením, najmä pokiaľ ide o presne dané dodacie časy a povolenie na vstup zásobovania. To je skutočná výzva rovnako pre majiteľov obchodov, ako aj pre samotnú logistiku, pretože zákazníci požadujú stále plné regály pochopiteľne aj v centre mesta. Preto začalo zastupiteľstvo mesta v Malage ako prvá obec v Španielsku projekt „City Center Ecological Distribution" (ekologická distribúcia v centre mesta).

 

Spôsob fungovania

 

Projekt vyžaduje prepravu tovaru k zákazníkom vozidlom na elektrický pohon. El Carrito spoločnosti Azkar sa plne naložený pohybuje rýchlosťou približne 7 km/hod, zato má polomer otočenia len 1,65 metra. Podobá sa tak ťažnému oslovi, ktorý kedysi rovnako potichu a obratne plnil túto úlohu v starých uličkách Malagy. V noci nachádza tento elektromobil, ktorý jazdí v korporátnych farbách Dachseru, útočisko v podzemných garážach, kde môže byť pripojením do zásuvky pripravený pre ďalší pracovný deň. Dobitie však nepotrebuje každý deň, pretože 48-voltová batéria dokáže poháňať El Carrito celých 72 hodín. V skorých ranných hodinách privezie z miestnej pobočky Azkaru menšie rozvozové auto ďalší tovar, ktorý sa pre rozvoz po centre mesta preloží na elektromobil. Pre zabezpečenie dostatočnej flexibility je k dispozícii aj malý príručný medzisklad.

 

Pozitívne ohlasy

 

„Už teraz, s dostatočným odstupom môžeme potvrdiť, že sa elektromobil El Carrito v praxi skutočne osvedčil," hovorí Francisco Utrera, vedúci pobočky Azkaru v Malage. „Samozrejme, jeho ložná kapacita je obmedzená a k elektromobilu potrebujeme ešte shuttle k pobočke. Zato s ním však môžeme flexibilne zavážať všetky predajne v centre mesta. Cenia si to predovšetkým naši zákazníci z módnej branže. A okrem iného je to aj dobrá reklama, keď na seba neobvyklý elektromobil preháňajúci sa uličkami starého mesta v Malage päť dní v týždni a dvanásť hodín denne upútava pozornosť turistov z celého sveta," uzatvára F. Utrera. Spoločnosť Azkar bola, ako jedna z najväčších logistických firiem na Pyrenejskom polostrove, pred dvoma rokmi predmetom akvizície skupiny Dachser a teraz prebieha jej integrácia do tejto medzinárodnej logistickej spoločnosti. Dachser Slovakia sprevádza Azkar v oblasti južného Španielska týmto integračným procesom. „Kolegom z Azkar odovzdávame naše skúsenosti a informácie o fungovaní siete Dachser, ktorej sa stali súčasťou, a naše logistické know-how získané dlhoročným poskytovaním služieb pre zákazníkov v celej Európe," hovorí Ing. Roman Stoličný, Managing Director a člen predstavenstva Dachser Slovakia, a dodáva: „Príklad elektromobilu El Carrito svedčí o tom, že informačná výmena je obojstranná a prináša obohatenie aj nám na Slovensku."

 

Pripravil: dk
Zdroj a ilustračné foto: redakcia, Azkar Dachser Group

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk