Kedy budú nákupy doručovať autonómne vozidlá?

V minulosti sa médiami prehnali správy o doručovaní tovarov pomocou dronov. Inovácia síce rezonovala, ale v realite má oveľa bližšie k nasadeniu do praxe „prízemnejšia“ technológia: pozemné autonómne doručovacie vozidlá a roboty.

 

autonomne


Rozmach e-commerce a vyšší dopyt po hygienických bezkontaktných riešeniach počas pandémie otvorili nevídané možnosti aj pre logistiku a technológie. Veľkou výzvou je už dlhšiu dobu distribúcia tovaru a doručovanie zásielok vo veľkých aglomeráciách, historických centrách miest a v husto osídlených oblastiach. Prím tu hrá zefektívňovanie logistiky poslednej míle (last mile delivery).


S prudkým nárastom objemu zásielok sa kladú i zvýšené požiadavky na logistiku, ktorá však naráža na určité limity, napríklad v podobe dopravných a emisných obmedzení v spomínaných častiach miest alebo na nedostatok kvalifikovaných ľudí. Tu vzniká priestor pre automatizované doručovanie. Viacerí futurológovia predpokladajú, že automatizované dodávky budú tvoriť až 80 % všetkých dodávok medzi obchodníkmi a koncovými zákazníkmi. Uvádzajú to však v súvislosti s mestami budúcnosti, smart cities.


Výhodou autonómnych vozidiel je možnosť takmer nepretržitej prevádzky, rozvoz aj v nočných hodinách, počas víkendov alebo sviatkov, kedy by podľa súčasnej legislatívy „živému“ kuriérovi prináležali príplatky. Avšak práve legislatíva je aj jednou z prekážok rozšírenia autonómnych vozidiel.


„Prekážkami ďalšieho rozmachu sú predovšetkým legislatíva a infraštruktúra. Infraštruktúra v tom zmysle, že nemožno kvalitne spojiť súčasnú dopravnú infraštruktúru a autonómne vozidlá. Autonómne autá urobili za posledné roky výrazný krok vpred a už sú aktívne aj na bežných cestách. Avšak sú to stále tie isté cesty, ulice a rovnaké prostredie ako pre bežné vozidlá. A toto prostredie je stále veľmi „jednoduché“, nie je zďaleka „smart“. V súčasnej dobe a blízkej budúcnosti majú teda autonómne stroje uplatnenie predovšetkým v prevádzkach, ktoré sú pre to priamo určené. Majú špeciálne podmienky, ktoré s týmito strojmi počítajú už od začiatku. Vytvorenie podobných podmienok je základným predpokladom pre ďalšie rozširovanie a prenechávanie opakujúcej sa, monotónnej práce na stroje,“ uviedol pre RETAIL magazin.sk David Polášek z Pošty bez hranic a doplnil: „Ako vieme z iných sektorov, legislatíva je často pozadu za technologickým pokrokom a momentálne skôr bráni ďalšiemu rozširovaniu v mene bezpečnosti. Z tohto pohľadu to bude aj v oblasti automatizovaného doručovania vždy zložité a som viac skeptický, než optimistický. Predovšetkým z pohľadu bezpečnosti musí byť vykonané vždy úplné maximum a prípadný poškodený musí mať oporu v legislatíve.“


„Autonómne vozidlo zákazníkovi pravdepodobne nevynesie nákup až k dverám ani mu nedopraví väčšiu zásielku. Z môjho pohľadu by autonómne vozidlá zatiaľ boli skôr využívané ako akási pojazdná výdajňa. Vozidlo príde na ulicu, na ktorej sa zídu ľudia a z týchto pojazdných boxov si vyberú svoj tovar,“ myslí si Přemysl Lukeš, výkonný riaditeľ spoločnosti Der Kurier a zamýšľa sa: „Otázkou je, kde je pridaná hodnota takéhoto riešenia oproti súčasným výdajnom automatom“


Reverzná logistika


Predstavme si, že v budúcnosti bude doriešená legislatíva, infraštruktúra a ďalšie prekážky a autonómne vozidlá bežne doručujú zásielky klientom e-shopov alebo reštaurácií. Vynára sa otázka, či budú efektívne využívať aj cestu naspäť, či teda nebudú chodiť naprázdno. Typickým príkladom je objednávka troch veľkostí trička, z ktorých dve zákazník vráti a jedno si ponechá.


„V čase, keď bude systém fungovať, dáva reverzná logistika zmysel. Moja predstava je taká, že si zákazník zavolá autonómneho kuriéra na konkrétny deň a čas, ten automaticky vypočíta najefektívnejšiu trasu a „prevezme“ od zákazníka zásielku, prípadne skontroluje aj jej stav. Avšak pravdepodobne ide o horizont desiatich a viac rokov. Nemôžem sa tejto doby dočkať,“ uvádza D. Polášek.


„Ak by sme sa držali načrtnutej myšlienky „pojazdných výdajní“, ak sa takéto autonómne vozidlá „trafia“ do časových požiadaviek klienta, bolo by to možné. Predstavte si, že budú brázdiť ulice niekoľkokrát do dňa. A zákazník si bude môcť tovar vziať alebo vrátiť kedykoľvek, keď vozidlo urobí zastávku blízko jeho bydliska alebo pobytu. Opäť sa však vynára otázka, v čom je takéto riešenie lepšie alebo iné a ako súčasné výdajne,“ zamýšľa sa P. Lukeš.


Amazon, Walmart aj METRO


V súvislosti s autonómnymi vozidlami sa upierajú zraky na silných trendsetterov v oblasti retailu: na Amazon a Walmart. Výskumné laboratórium Amazon-u v Seattli skutočne vyvinulo elektrinou poháňané roboty Amazon Scout. Samočinné vozidlo by sa malo vďaka senzorom vyhnúť statickým prekážkam, ale aj pohybujúcim sa ľuďom a bude slúžiť doručovacej službe Amazon Prime. Pohybuje sa rýchlosťou bežnej chôdze.

 

autonomne


Walmart rozbehol pilotnú spoluprácu s firmou Cruise. V Scottsdale v Arizone môžete stretnúť vozidlá firmy Cruise s nákupom z Walmartu, ako putujú k zákazníkom domov. Cruise patrí pod koncern General Motors a je jedinou spoločnosťou, ktorá prevádzkuje celú flotilu čisto elektrických samoriadiacich vozidiel poháňaných 100 % obnoviteľnou energiou. Aj to bol jeden z dôvodov spolupráce s Walmart-om. Globálny reťazec sa totiž zaviazal dosiahnuť nulové emisie do roku 2040. Už v minulosti Walmart testoval samoriadiace automobily a drony. Napríklad vo Fayetteville v Severnej Karolíne v spolupráci s Flytrex realizovali niekoľko testov doručovania vybraných druhov potravín a potrieb pre domácnosť pomocou dronov.


Pravdepodobne najďalej je s prevádzkovaním autonómnych doručovacích robotov firma Starship Technologies, ktorú založili v roku 2014 spoluzakladatelia známej služby Skype. V súčasnosti spolupracuje napríklad s najväčšou donáškovou službou v Európe Just Eat, poprednou nemeckou doručovacou firmou Hermes, ale aj retailerom METRO Group či startupom Pronto.co.uk z Londýna, ktorý sa zaberá rozvozom jedla. Podľa posledných informácií nadviazala spoluprácu s britskou sieťou Co-op. Samočinné roboty sú navrhnuté na doručovanie balíčkov, potravín alebo hotového jedla zákazníkom v okruhu 2 až 3 km. Pohybujú sa po naučených trasách a sú monitorovaní operátormi z riadiaceho centra. Spoločnosť pôsobí v amerických a európskych mestách či v univerzitných kampusoch a jej roboty „nabehali“ už vyše 10 000 km a obslúžili vyše 500 000 zákazníkov bez zásadných pochybení.


Ambiciózny je aj projekt Kiwibot, ktorý odštartoval v roku 2017. Deklaruje, že dodnes vykonal vyše 100 000 doručení a v prevádzke, teda „v teréne“, má vyše over 200 robotov. Do oblasti autonómnej rozvážky aj napriek uvedeným prekážkam vstupujú stále ďalšie spoločnosti. Firmu Nuro založili dvaja bývalí inžiniermi z Googlu. Nuro je prvou spoločnosťou v Kalifornii, ktorej autonómne automobily budú využívané pre dovoz tovaru až domov. Firma dostala povolenie testovať roboty v bežnej premávke. Americká kuriérska služba Postmates testuje autonómny štvorkolesový doručovací robot Serve. Odvezie predmety s hmotnosťou až 22,6 kilogramov, je napájaný akumulátorom, vďaka ktorému môže na jedno nabitie prejsť takmer 50 km. To by malo stačiť na doručenie približne 12 zásielok.


Automobilka Ford zasa testuje dva roboty Digit a plánuje ich spolu s výrobcom, americkým start-upom Agility Robotics, upraviť pre vyzdvihovanie a doručovanie zásielok. Technologická spoločnosť Continental predstavila na veľtrhu CES 2019 v Las Vegas koncepty autonómneho vozidla Continental Urban Mobility Experience (Cube) na prepravu ľudí, ale aj kuriérskeho robota (Robodog). Pozadu nie sme ani v Európe: Talianska firma E-Novia vyvíja vozidlo YAPE, čo akronym pre vtipný názov „Your Autonomous Pony Express“ („Váš autonómny Pony Expres“).

 

autonomne


Na ceste k smart city


Stále sa autonómne vozidlá a drony javia ako sci-fi, ale keďže technológie sú stále dostupnejšie, lacnejšie a zákazníci si na ne postupne zvykajú, retaileri v nich vidia potenciál. Navyše bezkontaktné doručovanie bude v postpandemickom svete službou pre tých zákazníkov, ktorí sa obávajú nákazy pri stretnutí so živým kuriérom. Na otázku v nadpise článku je zatiaľ len takáto odpoveď: keď vznikne spoločenská objednávka a bude to ekonomicky efektívne.

 

Hlavné prekážky rozšírenia doručovania pomocou autonómnych vozidiel:


1. Nedostatočná infraštruktúra.


2. Zatiaľ nedosiahnutá 100%-ná orientácia v priestore. Do sektoru však vstupuje firma Velodyne, ktorá dodáva svoje produkty aj pre autonómne osobné vozidlá Googlu či Fordu.


3. Nedoriešené vyzdvihnutie zásielky, ak adresát nie je na mieste určenia. Roboty zvyčajne nemajú mechanizmus, ktorý by im umožnil zanechať balíček pri dverách alebo susedovi.


4. Problematické nasadenie v ručných oblastiach v a dopravnej špičke. Roboty by mali fungovať skôr v noci alebo vtedy, keď budú mať menej prekážok na ceste.


5. Otázka akceptácie a ochrany (prípadne poistenia). Skúsenosti so zdieľanými bicyklami a kolobežkami ukazujú, že je vysoko pravdepodobné, že autonómne vozidlá budú zaujímať rôznych „zabávačov“, sprejerov, vandalov, ale aj zlodejov.


6. Legislatíva. Zásadná prekážka, ktorá sa ukázala už pri legálnom používaní dronov, ale aj kolobežiek Segway, či zdieľaných vozidiel (Uber, Lyft). Dá sa očakávať, že s ohľadom na infraštruktúru budú povolené len roboty s istou šírkou a hmotnosťou, ktoré sa nebudú môcť pohybovať po chodníku alebo pri chodníku rýchlejšie ako 20 km/hod.

 

Juraj Turzo

 

Zdroj: https://corporate.walmart.com/newsroom/2020/11/10/walmart-teams-up-with-cruise-to-pilot-all-electric-self-driving-delivery-powered-by-100-renewable-energy


Zdroj foto: https://www.continental.com/en/press/press-releases/ces2019-157096


https://d39w7f4ix9f5s9.cloudfront.net/90/a3/fc1d0e1847ea96f1266d3303fc88/amazon-scout.jpg


https://www.facebook.com/gokiwibot/?brand_redir=647797212044428


https://www.facebook.com/StarshipTechnologies

 

 

Video

Atmosféra Retail Summitu 2023

Retail Podcast

Tomáš Török, BizBuilders: Čo musí urobiť online obchodník pre svoj rast?
Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk