DPD: Využitie cyklokuriérov a širšia flotila elektrických dodávok

Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v Bratislave cyklokuriérom. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest.

 

cyklokurierDPD v

 

V uliciach bratislavského centra doručuje zásielky cyklokuriér DPD na elektrickom cargo bicykli. DPD spustilo testovaciu prevádzku koncom minulého roka v spolupráci so spoločnosťou Švihaj Šuhaj, ktorá má s týmto spôsobom dopravy dlhoročné skúsenosti.


„Doručovanie prostredníctvom cyklokuriérov využíva DPD v mestách po celej Európe. Tak, ako v Paríži, Prahe či v Berlíne sa ukazuje, že aj v centre Bratislavy ide o efektívny spôsob, ako doručiť zásielku ku konečnému adresátovi. Po skúsenostiach z iných miest vo svete sme sa rozhodli doručovať balíky na cargo bicykli s prídavným elektrickým pohonom, ktorý dokáže ušetriť veľa času, ale aj síl samotného kuriéra," hovorí Peter Pavuk, generálny riaditeľ kuriérskej spoločnosti DPD SK.


DPD sa rozhodlo využiť skúsenosti spoločnosti Švihaj Šuhaj, s ktorou na doručovaní v centre Bratislavy spolupracuje. "Cyklokuriér dokáže byť v centre mesta výrazne efektívnejší než bežný kuriér. S bicyklom sa na mnohé adresy dostane jednoduchšie, nepotrebuje žiadne špeciálne parkovacie miesta a je výrazne priateľskejší k verejnému priestoru. Neprodukuje žiadne emisie, je nehlučný a na krátke vzdialenosti v centre mesta aj rýchlejší. Využitím špeciálneho elektrického cargo bicykla, s nosnosťou až 300 kg, a prekladiska sme plne nahradili jednu dodávku, čím sme ušetrili centrum Bratislavy od množstva emisií, prachu a hluku. Verím, že sa nám cyklokuriéra podarí postupne nasadiť aj do ďalších lokalít," hovorí Šimon Krošlák zo Švihaj Šuhaj.


Kuriérska spoločnosť DPD tiež výrazne rozširuje svoju flotilu elektromobilov. Tie doteraz využívala najmä v bratislavských uliciach. Do marca bude pod značkou DPD jazdiť už 32 dodávok s elektrickým pohonom po celom Slovensku. K doterajším deviatim vozidlám od slovenského výrobcu Voltia pribudne 20 nových elektromobilov tejto značky, jeden nový Citroën EPV s nákladným priestorom až 12 m3 a dva Nissany NV200, ktoré budú slúžiť zákazníkom expresnej služby City Servis. Kuriérska spoločnosť DPD ako prvá na Slovensku nasadila elektrické dodávky do dennej prevádzky. „Najmä v mestskom prostredí je každý jeden nový elektromobil prínosom k čistejšiemu vzduchu, ktorý dýchame. Rozširovanie flotily bezemisných dodávok nám pomáha napĺňať stratégiu znižovania záťaže pre životné prostredie,“ hovorí P. Pavuk.


DPD doručuje každý jeden balík na svete uhlíkovo neutrálne bez dodatočných nákladov pre zákazníka. Zaviazala sa k tomu v rámci svojho programu DrivingChange. „Dôsledne meriame množstvo oxidu uhličitého vypusteného do ovzdušia a každoročne ho znižujeme pomocou ekologických opatrení. Zostávajúce emisie následne kompenzujeme pomocou environmentálnych projektov tak, aby naša uhlíková stopa ostala nulová,“ dodáva P. Pavuk.

 

Zdroj a foto: DPD

Video

Aký bol Retail Summit 2022

Retail Podcast

Category Management 2: Koho zapojiť do vytvárania plánogramu

Otvoriť na novej karte

RETAIL SLOVNÍK

retail slovnik bannerLexikón najpoužívanejších odborných pojmov a skratiek v oblasti retailu

PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

banner KW

 

www.zahradnymagazin.sk